3 دهه خدمت رسانی امام محله اهل سنت با راه اندازی دارالایتام امام علی و مرکز نیکوکاری حیدر کرار؛

رسیدگی به ۴۳ یتیم، ۷۵۰ خانواده نیازمند و ترک اعتیاد ۲۰۰ نفر

رسیدگی به ۴۳ یتیم، ۷۵۰ خانواده نیازمند و ترک اعتیاد ۲۰۰ نفر
مجتبی عظیمی
0
۱۷ فروردین ۱۴۰۲

امام پایگاه فرهنگی اجتماعی محله سورو در بندرعباس بیش از ۳۰ سال است که امام جمعه این محله است. فعالیت های خیرخواهانه او در کنار حمایت از صدها خانواده نیازمند و ایتام کاهش بسیار محسوس اعتیاد با برنامه های مرکز نیکوکاری حیدر کرار این محله را رقم زده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، شیخ محمد صدیق فهیمی امام پایگاه فرهنگی اجتماعی محله سورو از توابع بندرعباس در استان هرمزگان است؛ او که از علمای اهل سنت است افزون‌بر امامت جمعه مسجد جامع سورو، امامت مسجد امام علی(ع) را نیز عهده دار است؛ که این محله بیش از ۲۲ هزار نفر جمعیت دارد.

این امام محله از سال ۶۸ در همین محله اقامت دارد و عمر خود را در راه خدمت به مردم و ترویج معارف اسلام کرده است. او هم اکنون رئیس شورای حل اختلاف محله،  عضو شورای اهل سنت،  فرمانده پایگاه بسیج و مسئول کتابخانه ذوالفقار است که از سال ۶۸ در این محله و توسط خود این روحانی تأسیس شده است.

رسیدگی به ۴۳ خانواده یتیم

از سال ۶۸ حمایت از بچه های یتیم و رسیدگی به خانواده های آن ها زیر نظر دار الایتام امام علی(ع) را برعهده دارد؛ این مجموعه از ۴۳ خانواده یتیم در این روزها تحت پوشش دارد.

رسیدگی به نیازمندان منحصر به دارالایتام نیست، مرکز نیکوکاری حیدر کرار که از ۳ سال قبل آغاز به کار کرده نیز ۷۵۰ خانوار این منطقه را که جمعیتی بیش از ۶ هزار نفر دارد را در چتر حمایتی مسجد قرار داده است.

تهیه و توزیع بسته های معیشتی در مناسبت ها و بر اساس اولویت با کمک های مردم و نهادهای حمایتی اتفاق می افتد و در موارد زیادی نیز خرید لوازم خانگی مورد نیاز همانند آبگرمکن و کولر و … برای مستمندان انجام شده است. تسویه بدهی و پرداخت پول آب و برق نیازمندان کمک های نقدی در بخش درمان نیز از این حمایت هاست.

از دغدغه ایجاد اشتغال تا تسهیل ازدواج

شیخ فهیمی در ازدواج جوانان هم پیشقدم است و خود برای آن ها به صورت رایگان خطبه عقد می خواند و برای تهیه جهیزیه برای جوانان نیازمند نیز دست یاری دارد؛ برای برخی کمک نقدی می دهد و در مواردی نیز با رایزنی با فروشندگان لوازم خانگی زوج های جوان را ارزان‌تر به دست آن ها می رساند.

دغدغه ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار و زنان خانه دار و بی سرپرست نیز باعث شده تا آقای فهیمی قدم در این مسیر بگذارد. او با اداره کار و شرکت ها و کارخانه ها رایزنی کرده و سالانه تعدادی را برای کار و درآمدزایی معرفی می کند.

برگزاری کلاس های فنی و حرفه ای و خرید چرخ خیاطی و لوازم پخت نان نیز سبب درآمدزایی برای اهل محله شده است. دوخت لباس های محلی و تولید نان و تهیه ترشیجات از مشاغلی است که در این عرصه رقم خورده است.

اعطای وام های اشتغالزایی نیز توسط صندوق قرض الحسنه مسجد انجام می شود و مردم نیز با اعطای ماهانه ۱۰ هزار تومان به این صندوق سهم بسزایی در گره گشایی ها با این مبالغ به ظاهر اندک داشته اند. علاوه بر این صندوق حسابی نیز در صندوق امداد ولایت ایجاد شده و نیازمندان را برای دریافت وام به آن جا نیز معرفی می کنند.

اجرای طرح امر به معروف و نهی از منکر در ساحل با کمک مردم

فهیمی که خود رئیس شورای حل اختلاف در این محله است در حوزه آسیب های اجتماعی نیز قدم های خوبی برداشته است. برگزاری کلاس na سبب کاهش بسیار محسوس اعتیاد در این محله شده و به گفته امام پایگاه فرهنگی اجتماعی حتی در محله های دیگر برای ترک اعتیاد می روند و بیش از  ۲۰۰ نفر با کمک مرکز نیکوکاری حیدر کرار، موفق به ترک اعتیاد شده اند.

این عالم اهل سنت در پرونده های اختلافات خانوادگی نیز وارد می شود و تنها امسال ۱۰ خانواده را از طلاق منصرف کرده و به زندگی بازگردانده است. کلاس ها و برنامه های مشاوره نیز به همین منظور در مسجد برقرار است.

مجاورت این محله در کنار دریا و رفت و آمد مسافران به ساحل نیز باعث بروز برخی از منکرات چون بی حجابی شده است و در همین راستا اهالی محله با همراهی امام خود طرح امر به معروف و نهی از منکر در ساحل را اجرا می کنند.

این امام پایگاه فرهنگی اجتماعی معتقد است برای توسعه فعالیت های فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی لازم است تا حمایت های دولتی بیشتر شود. از دیگر برنامه های اهل سنت در این محله برگزاری جشن های نیمه شعبان بوده و تعامل بسیار خوب و حسنه ای بین شیعه و سنی در این منطقه برقرار است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!