با همت امام روستا و همراهی مردم قره‌بابا صورت گرفت؛

از اعزام محرومان برای سفر‌ به‌ کربلا تا جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تجهیز مواکب اربعین

از اعزام محرومان برای سفر‌ به‌ کربلا تا جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تجهیز مواکب اربعین
مجتبی عظیمی
0
۱۰ مرداد ۱۴۰۲

حجت‌الاسلام شادکام با محوریت مساجد جامع و چهارده معصوم(ع)، قره‌بابا در شهرستان بستان‌آباد را روستای قرآنی کرده است؛ حمایت از اقشار محروم به ویژه در کمک به آنها برای سفر به عتبات عالیات از دیگر فعالیت‌های این امام روستا است.  به همت امام روستا و نیز همراهی خیران در موضوع اربعین حسینی هم بسیار فعال هستند؛ چنان که امسال چند تُن سیب زمینی و هویج، ۳۰۰ تخته پتو برای تجهیز مواکب اربعین و برنج و پول نقد و نیز وسایل سرمایشی و کولر برای ایام اربعین در نظر گرفته اند که در اختیار موکب داران قرار می گیرد.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام «ولی‌الله شادکام» امام روستای قره‌بابا از توابع شهرستان بستان‌آباد در استان آذربایجان شرقی با ۲۱ سال سابقه فعالیت تبلیغی، توانسته با مرکزیت دادن به مسجد و همراه کردن روستائیان توانسته قره‌بابا را روستای قرآنی کرده است.

وی که امامت جماعتِ مسجد جامع و مسجد چهارده معصوم(ع) را بر عهده دارد، در تبدیل مسجد به پایگاه قرآنی تلاش های فراوانی کرده است، تربیت حافظان و قاریان قرآن و اجرای برنامه های موفق قرآنی ازجمله این تلاش ها است که با استقبال و همراهی اهالی روستای قره‌بابا همراه شده و توانسته افراد از سنین مختلف اعم از کودک و نوجوان، جوان و بزرگسال را جذب فعالیت های قرآنی کند.

وی که خود پیش از طلبگی حفظ قرآن را آغاز کرده و حافظ ۱۰ جزء از قرآن است، اهتمامی ویژه به تربیت حفاظ قرآن و لبیک به مطالبه رهبری معظم انقلاب در مسئله تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن دارد، و با اهتمام به برگزاری دوره های تربیت حفاظ در مسجد موفق به تربیت حافظان کل، حفاظ ۱۰، ۲۰ و چند جزء از قرآن شده است چنان که روستای قره‌بابا اکنون دارای تعداد قابل قبولی از حافظان قرآن در اجزای مختلف است.

در پی برگزاری تخصصی دوره های آموزشی قرآن و اهتمامی که حاج‌آقا شادکام به فعالیت های قرآنی در مسجد دارد، بچه های روستا در مسابقات کشوری و استانی رتبه های موفق برتر را کسب کرده اند. تلاش این امام محله آن است که به زودی خانه قرآن روستای قره‌بابا را راه‌اندازی کند.

حجت الاسلام شادکام در کنار دوره های قرآنی، به فعالیت های فرهنگی هنری هم توجهی ویژه دارد و به همت وی و همراهی بچه های مسجد گروه های سرود، تئاتر و تواشیح هم در مسجد تشکیل شده و توانسته از این طریق بچه های روستا را با انگیزه بیشتری به مسجد جذب کند. مهم آنکه استادان و سرپرستان این گروه ها نیز از بچه های مستعد روستای قره‌بابا هستند.

خوشبختانه، اهالی روستای قره‌بابا به دلیل کشاورزی پررونق و نیز فعالیت در عرصه رانندگی خودروهای سنگین از وضعیت مطلوب مالی برخوردار هستند و همین به آنها امکان حمایت از محرومان از طریق اطعام با غذای گرم، تهیه و توزیع بسته های معیشتی، تأمین جهیزیه برای نوعروسان بی بضاعت و امثال این را می دهد. حاج‌آقا شادکامی این کمک های خیرانه را مسجدمحور و مسجد را پایگاه حمایت از محرومان کرده است.

یکی از عرصه هایی که حاج‌آقا شادکام کمک های خیرانه اهالی روستای قره‌بابا را به آن سمت سوق داده اعطای کمک هزینه سفر به عتبات عالیات برای محرومانی است که شوق زیارت ائمه(ع) را دارند اما ازت وان مالی لازم برخوردار نیستند؛ در این راستا طی پنج سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان کمک هزینه سفر به عتبات به افراد واجد شرایط اعطا شده است.

مسجد جامع و مسجد چهارده معصوم(ع) روستای قره‌بابا به همت امام روستا و نیز همراهی خیران در موضوع اربعین حسینی هم بسیار فعال هستند؛ چنان که امسال چند تُن سیب زمینی و هویج، ۳۰۰ تخته پتو برای تجهیز مواکب اربعین و برنج و پول نقد و نیز وسایل سرمایشی و کولر برای ایام اربعین در نظر گرفته اند که در اختیار موکب داران قرار می گیرد.

برگزاری پرشور مراسم عزاداری های دهه اول محرم هم از دیگر فعالیت های این مساجد با راهبری امام روستا است، چنان که امسال از ابتدای محرم به مدت ۱۴ روز در سه وعده صبح، ظهر و شب مراسم عزاداری و مرثیه خوانی همراه با اطعام در هر سه وعده برگزار شد. روستای قره‌بابا حدود سه هزار نفر سکنه دارد که برای این تعداد روزانه در وعده های مذکور اطعام حسینی توزیع شد چنان که فقط در سالروز شهادت حضرت امام سجاد(ع)، شش هزار پرس غذا طبخ و میان عزاداران روستا توزیع شد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!