حجت الاسلام طباطبایی نسب:

بیش از ۸۰ درصد شرکت‌ کنندگان برنامه‌های این مسجد را جوانان تشکیل می‌دهند+ صوت و فیلم

بیش از ۸۰ درصد شرکت‌ کنندگان برنامه‌های این مسجد را جوانان تشکیل می‌دهند+ صوت و فیلم
مجتبی عظیمی
0
۲۲ فروردین ۱۴۰۲

امام جماعت مسجد‌ ارگ تهران گفت: مسجد ارگ پیش از انقلاب فعال بود ولی از نزدیک دهه هفتاد شاهد تحول جدید و پویا در این مسجد هستیم و آن حضور استاد حاج منصور ارضی  در این مسجد و برنامه‌های شب زنده داری و مناجاتی است که مسجد را به محل حضور جوانان تبدیل کرده است. شاید بیش از ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در برنامه‌های مسجد از جوانان هستند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام سید‌محمدرضا طباطبایی‌نسب امام جماعت مسجد ارگ تهران در ویژه برنامه تلویزیونی چشمه که به مناسبت ماه مبارک رمضان از شبکه افق پخش می‌شود با موضوع مسجد، هیئت و مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه حضور پیدا کرد و گفت: مسجد در طراز اسلامی یعنی مسجد فعال و پاسخ گو و مسجدی که نیازهای جامعه را بشناسد و پاسخگو باشد.

وی مسجد ارگ را مسجدی اثرگذار عنوان کرد و ابراز داشت: این مسجد قبل از انقلاب اسلامی  اثرگذار بوده و علمای بزرگی در این مسجد خدمت کرده و منشأ اثر بوده اند؛ مرحوم یاسری،  مرحوم آیت الله شیخ مهدی حائری،  مرحوم آیت الله غیوری و حضرت آیت الله شبیری در این مسجد خدمت کرده اند و منشأ خدمات و اثرات فراوانی در اینجا بوده اند.

امام جماعت مسجد ارگ ادامه داد: این مسجد قبل از انقلاب کانون توجه بوده  و نقطه روشنی دارد.  مراسم سالگرد حاج آقا مصطفی در این مسجد برگزار شد و از همان جا لقب امام به امام خمینی گفته شد و منشأ تحول و همراهی با انقلاب  را رقم زد.

وی مسجد ارگ را از مساجد فعال پس انقلاب دانست و گفت: هر چند مسجد ارگ قبل و بعد از انقلاب فعال بود ولی از نزدیک دهه هفتاد شاهد تحول جدید و پویا در این مسجد هستیم و آن حضور استاد حاج منصور ارضی  در این مسجد  و برنامه های شب زنده داری و مناجاتی است که مسجد را به محل حضور جوانان تبدیل کرده است.

حجت الاسلام طباطبایی ادامه داد: مرحوم شیخ محمود نجفی، مرحوم تحریری و مرحوم میرهادی و… بستر این شب زنده داری و مناجات را در این مسجد پهن کردند خود حاج منصور ارضی  منشا اثر بوده و  شاگردان خوبی هم تربیت کرده اند.

وی مسجد ارگ را کانون حضور بچه های حزب اللهی و مومنین و متدینین  عنوان کرد و گفت:  شاید بیش از ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در برنامه های مسجد از جوانان هستند. مردم اهل شب زنده داری هستند و مناجات را دوست دارند و بهترین محل و مرجع را مسجد ارگ می دانند.

امام جماعت مسجد ارگ به برنامه های شب زنده داری مسجد هم اشاره داشت و افزود: در این برنامه های مناجات خوانی و شب زنده داری،  استاد ارضی تاکید دارند که حتما سخنران روحانی حضور داشته باشد و هر شب یک جزء قرآن کریم خوانده می شود و در ادامه خود استاد نیز به بیان مباحث اخلاقی می پردازند و به مسائل روز اشاره می کنند. امروز تمام مراکزی که مناجات و شب زنده داری در تهران و شهرهای دیگر داریم از اینجا الهام می گیرند.

حجت الاسلام طباطبایی نسب در ادامه مسأله حجاب را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: حجاب یک امر کاملا شرعی و قانونی است و ما هم به عنوان پرچمدار تبلیغ و ترویج حجاب طوماری را طبق توصیه استاد تهیه کردیم و مردم امضا کردند، اما باید توجه داشت که حجاب یک رفتار است و ریشه در باور دارد.

وی ادامه داد: کسی که خود را مقید به رعایت قوانین راهنمایی می داند، باوری دارد و آن پایبندی او  به قوانین است و دشمن به دنبال نابودی باور هاست. ما باید باور ها را درست کنیم و معتقدیم مجلس امام حسین(ع)،  جلسات  مناجات و شب زنده داری و انس با علما و فرمایشات امام و رهبری باورها را درست می کند.

حجت الاسلام طباطبایی نسب در پاسخ به این سوال که در برابر عجب و خودبینی که  یکی از آسیب های بچه های حزب اللهی چه باید کرد؟ اظهار داشت: یکی از صفات رذیله عجب و خود برتر بینی است. انسان باید متانت داشته باشد، ولی نباید خودبرتربینی داشته باشد.  این بیماری ها یک جا باید درمان شود و آن مجلس دعا و پای مناجات هاست. برای نمونه دعای ابوحمزه ثمالی یک کلاس درس انسان سازی است و بهترین جا برای انسان سازی، مسجد و مراسم اهل بیت و جلسات مناجات است.

وی در ادامه به ویژگی های مسجد تراز اشاره کرد و گفت: در زمان امیرالمؤمنین(ع) مسجد طراز مسجد کوفه بود هم  مرکز حکومت بود و هم جبهه مقابله با دشمنان. مرحوم امام نیز  می فرمود: مسجد سنگر است؛  سنگر در نقطه مقابل دشمن درست می کنند. ما در مسجد تجهیز می شویم و اخلاق و معنویت پیدا می کنیم تا بتوانیم از دین خدا دفاع کنیم . باید کاری کنیم مسجد محل مراجعه عموم باشد و مسجد ارگ نیز محل و ملجأ مردم است.

امام جماعت مسجد ارگ در پاسخ افرادی که به دین خدا و شب زنده داری و مناجات اعتراض می کنند ابراز داشت: این افراد بیایند و تأثیرات این جلسات را ببینند، شهدای ما در این بستر رشد پیدا کرده بودند و به برکت مسجدو جلسات اهل بیت جان خود را در راه دفاع از میهن و مردم فدا کردند.

وی ادامه داد: ما در جامعه افرادی را می بینیم که از فرزندان خود ناراضی هستند و گله می کنند،  توصیه می کنیم فرزندان خود را در هیئت و مجلس اهل بیت و امام حسین بیاورند. محبت امام حسین(ع) باعث می شود تا اهل نماز و حجاب و دین خدا هم بشوند و بهتربن روش برای آشنا کردن جوانان با دین خدا این است که جوانان را با امام حسین آشنا کنیم چرا که امام حسین مصباح هدایت و سفینه نجات است.

حجت الاسلام طباطبایی به اهمیت دعا و مناجات در مسجد پرداخت و گفت: مسجد خانه خداست و قداست دارد و خانه خدا برترین خانه هاست و محل توجه خدای متعال است، اگر ما می خواهیم مناجات بهتری داشته باشیم بهترین مکان مسجد است.

وی مسجد ارگ را بستر جذب حداکثری و دفع حداقلی  عنوان کرد و گفت: این مسجد کارکردهای مختلفی دارد و محور بیشتر این کارها استاد ارضی است.  بسیج فعال و هیئت امنای فرهیخته ای مانند سردار الله کرم، حاج آقا ژولیده و .. را در این جمع داریم و یک مجموعه یک دست  داریم.

امام جماعت مسجد ارگ ادامه داد: در روزهای سخت کرونا هزاران بسته های معیشتی در این مسجد  تهیه و توزیع کردیم و در همان شرایط کمک رسانی به بیماران داشتیم و امروز نیز در عرصه های و فضای مجازی کار می کنیم و حرفی برای گفتن داریم.

وی ادامه داد: موسسه قدیم الاحسان مسجد ارگ در عرصه تربیت مداح اهل بیت  فعالیت دارد و همه برنامه ها با محوریت نماز صورت می گیرد؛  موکب شهدای مسجد ارگ نیز در این شب ها از قریب به ۵ هزار نفر پذیرایی می کند.

گفتنی است حجت الاسلام طباطبایی نسب امام جماعت مسحد ارگ  کتاب ۲۰ جلدی تفسیر نفیس را که در طول ۱۷ سال تلاش به رشته تحریر در آورده اند و  آیت الله نوری همدانی و آیت الله سبحانی هم بر آن تقریظ زده اند، محصول هیئت مسجد ارگ می داند.

false حجت الاسلام طباطبایی نسب

 

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!