ماجرای هزار نخلی که وقف نیازمندان شد

ماجرای هزار نخلی که وقف نیازمندان شد
رضا رفیعی‌مهر
0
۰۶ تیر ۱۴۰۱

حجت الاسلام منفردیان گفت: با پای کار آوردن مردم هر کسی در حد توان خود یک یا چند درخت نخل را کاشته و از آن مراقبت می کند تا به ثمر برسد و در آینده درآمد این ها صرف کمک به نیازمندان می شود.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام صادق منفردیان امام محله شهر دهرم فعالیت های فرهنگی خود را یادآور شد و گفت: به دنبال این بودم تا حرکتی را راه اندازی کنیم که مورد استقبال مردم واقع شود. به همین خاطر در ایام اربعین مراسم پیاده روی را شروع کردیم.
این امام محله که در مناطق هدف بنیاد علوی فعالیت می کند، بیان کرد: این برنامه در فاصله بین دو امامزاده شهر برگزار می شد و جمعیتی بین ۴ تا ۵ هزار نفر در آن شرکت می کنند و مورد استقبال خوب مردم قرار گرفته است.
وی با بیان این نکته که طلبه باید دست مردم را بگیرد خاطرنشان کرد: سعی کردم در عمل و با کار خود تأثیر معنوی و اقتصادی داشته باشم. برای همین اقدام به کار کشاورزی کردم.

اجرای سبد مهربانی

حجت الاسلام منفردیان به کمک های مسجد به نیازمندان اشاره و اظهار کرد: برای دخیل کردن مردم و دریافت کمک های خرد آن ها طرح سبد مهربانی را پیاده کردیم. در قالب این طرح از مردم خواستیم تا ضایعات نان و سایر ضایعاتی را که قابلیت فروش دارند برای کمک به نیازمندان اهدا کنند.
این امام محله افزود: در ابتدای کار ضایعات را در اول و وسط هرماه جمع آوری می کردیم. اما در ادامه سبدهایی را در محله ها نصب کردیم تا افراد ضایعات خود را در آن ها ریخته و ما آن ها را جمع آوری می کنیم. پس از جمع آوری و فروش ضایعات مبالغ حاصل از این کار به صورت شفاف در فضای مجازی منتشر و سپس برای کمک به نیازمندان هزینه می شود.
وی گفت: برای توجیه مردم از هریک از فامیل های ساکن در شهر یک نفر را مأمور کردیم تا طرح را برای مردم تشریح کنند. در ادامه همین افراد موظف شدند تا افراد نیازمند در فامیل خود را به ما معرفی کنند. بدین ترتیب خانوانده های بی بضاعت را شناسایی کردیم.

کمک به بیماران نیازمند

حجت الاسلام منفردیان عنوان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که با کمک مردم انجام دادیم کمک به درمان بیماران بود. هزینه رفت و آمد ۸ نفر از بیماران که باید برای درمان مدام به شیراز سفر می کردند از جمله این اقدامات بود. با یکی از داروخانه ها نیز هماهنگ شده و درصدی از هزینه داروی بیماران نیازمند از درآمد ناشی از سبد مهربانی تأمین می شود.
این امام محله ادامه داد: با رایزنی هایی که انجام شده یک طبقه از حسینیه ای در شهر شیراز هماهنگ شده تا بیماران بتوانند تا زمان طی مراحل درمان خود در این مکان ساکن شوند و مجبور نباشند مدام در رفت و آمد باشند.
وی به ابراز ناراحتی یکی از اهالی نسبت به طرح سبد مهربانی اشاره کرد و گفت: این فرد در ابتدا به من گفت که در شأن یک روحانی نیست که ضایعات جمع کند؛ اما وقتی ماجرای طرح را برای او ت.ضیح دادم و فهمید که با این طرح چگونه مشکلات نیازمندان حل می شود نظرش عوض شد.

وقف نهال نخل

حجت الاسلام منفردیان ادامه داد: با پیشنهاد همین فرد و با هزینه شخصی یک وانت دوکابین خریداری کردم و در اختیار کارهای عام المنفعه قرار دادم. افراد کارهای خود اعم از جابجایی و نظایر آن را با این خودرو انجام می دهند و هزینه آن را می پردازند که این مبالغ نیز صرف کمک به نیازمندان می شود.یکی دیگر از اقداماتی که انجام دادیم کاشت نهال نخل است. این کار به این صورت بود که از مردم خواستیم تا هرکس در حد توان خود و در مکان هایی نظیر باغچه یا مقابل منزل خود یک یا چند نخل بکارد و از آن ها مراقبت کند و در آینده ثمرات آن برای کمک به نیازمندان هزینه شود. تاکنون ۱۰۰۰ نخل کاشته شده است.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری مهر 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!