تدارک غدیری مسجد شهدای کربلای دزفول؛

مسجدی که با اطعام ۱۴ هزار نفری و تهیه جهیزیه ۱۴ نوعروس به استقبال غدیر می‌رود

مسجدی که با اطعام ۱۴ هزار نفری و تهیه جهیزیه ۱۴ نوعروس به استقبال غدیر می‌رود
مجتبی عظیمی
0
۰۷ تیر ۱۴۰۱

مسجد شهدای کربلای دزفول با طرح اطعام ۱۴ هزار نفری، تهیه جهیزیه برای ۱۴ نوعروس بی‌بضاعت، جشن‌های خیابانی، طبخ و توزیع نان صلواتی در دهه امامت و ولایت و دیگر فعالیت‌های مومنانه به استقبال از عید غدیر می‌رود.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، بزرگداشت غدیر به عنوان عید بزرگ ولایت و احیاء و انجام سنت های آن از اقداماتی است که مساجد و مسجدی ها نسبت به آن اهتمام ویژه دارند.

مسجد شهدای کربلای دزفول با همکاری و هم افزایی هیئت، بسیج و کانون فرهنگی هنری و حمایت امام محله خود برنامه های متنوعی در گرامیداشت و ترویج فرهنگ غدیر تدارک می بیند چنان که طرح بزرگ اطعام۱۴۰۰۰ نفری را برای هفتمین سال پیاپی اجرا می کند.

عملی برتر از همایش در مقابله با وهابیت

حجت الاسلام «مصطفی محجوب» با بیان اینکه هفتمین سال است که ضیافت و جشن بزرگ غدیر به همت مسجد شهدای کربلا برگزار می شود، اظهار کرد: این برنامه با محور طبخ و توزیع ۱۴ هزار پرس اطعام غدیر این سنت حسنه را دنبال می کند، به نظر می رسد عمل به همین یک سنت غدیری از ده ها همایش برای شیعه شناسی و مقابله با وهابیت موثرتر است.

این امام محله پرتلاش و جهادگر ادامه داد: اگرچه ما مبنای این اطعام را ۱۴ هزار پرس قرار داده ایم اما از همان ابتدا، همیشه میزان اطعام ها بیشتر بوده است چنان که سال نخست ۱۷ هزار پرس و سال گذشته ۳۴ هزار پرس اطعام غدیر طبخ و توزیع شد.

 

توزیع ۸۰ درصد اطعام در میان فقرا و محرومان

وی درباره کیفیت توزیع این اطعام ها، بیان کرد: بخش عمده شامل ۸۰ درصد اطعام به مناطق محروم و فقرا اختصاص می یابد و بخشی هم در میان مردم و در سطح شهر به منظور ایجاد شور و هیجان غدیری توزیع می شود.

حجت الاسلام محجوب ادامه داد: در کنار این اطعام اقدامات خوبی صورت گرفته است چنان که برخی فقرا را شناسایی کردیم و در طول این شش هفت سال از طریق ارتباط مستمر به تامین سبد غذایی و معیشت آنها و حتی اشتغال آفرینی برای فرزندان آنها پرداخته ایم.

ساخت منزل برای محرومان به نام امیرمومنان(ع)

وی ابراز کرد: ساخت هشت باب منزل مسکونی (از صفر و صد) به نام امیرالمومنین(ع) که امسال هشتمین باب آن همزمان با عید غدیر به بهره برداری می رسد، اشتغال زایی برای جوانان، تهیه مجموعه های جهیزیه برای نوعروسان بی بضاعت که برای عید غدیر پیش رو، ۱۴ مجموعه به نام امیرالمومنین(ع) برای زوج های نیازمند تهیه و اعطا می شود نیز در کنار اجرای طرح اطعام غدیر دنبال می شود.

توزیع نان رایگان در موکب امام حسن مجتبی(ع)

مدیر کانون فرهنگی هنری «شهدای کربلا» دزفول بیان کرد: توزیع نان رایگان برای یک دهه و با همراهی مواکبی که برای اربعین به خط و بسیج می شوند، نیز در دهه امامت و ولایت صورت می گیرد بدین ترتیب که برای عید غدیر هم پای کار می آیند و به منظور عمل به سفارش پیامبر(ص) مبنی بر رساندن پیام غدیر، در فضایی شاد و برای یک دهه نانوایی در قالب موکب امام حسن مجتبی(ع) هر روز برای همه اعم از فقیر و غنی نان صلواتی طبخ می کند.

وی افزود: علاوه بر این، از عید سعید قربان تا شام عید غدیر یک دهه جشن مفصل خیابانی به همت بچه های مسجد و مسجدی ها برگزار می شود تا در کنار فشارها و مشکلات، به نوعی امیدآفرینی برای مردم باشد امیدی که رهبری تاکید دارند باید تامین شود. در کنار اینها و جشن در زمین چند هزار مترمربعی، نمایشگاهی هم برای عرضه صنایع دستی اعم از خیاطی، گلدوزی و … دزفول برپا و مشاوره کارآفرینی و اشتغال به بازدیدکنندگان ارائه می شود؛ غرفه های نمایشگاه به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که این هم شورآفرین های خود را دارد.

این امام محله در ادامه گفت: برگزاری مسابقات فرهنگی از خطبه غدیر که کتابچه آن تهیه و بین مردم توزیع می شود، اجرای نمایش خطبه خوانی غدیر و بازسازی واقعه غدیر نیز به همت مسجد شهدای کربلای دزفول و همراهی دیگر ارکان در ایام غدیر انجام می شود.

 

از مشارکت اهل تسنن در بازسازی غدیر تا راه‌اندازی پویش هر خانه یک اطعام

حجت الاسلام محجوب با بیان اینکه بعد از هر عید غدیر برای عید غدیر سال آتی برنامه ریزی ها را آغاز می کنیم، تاکید کرد: ما در مسجد شهدای کربلا به طور ویژه روی غدیر به عنوان سند ماهیت و هویت شیعه سرمایه گذاری می کنیم، اقدامی که خوشبختانه با استقبال مخاطبان همراه بوده و توانسته منشا برکات شود.

وی درباره نحوه تامین بودجه فعالیت های غدیری این مسجد، بیان کرد: بودجه ها کاملاً مردمی، خودجوش و خیرانه تامین می شود مسئولان به قدر توان برای تامین زیرساخت ها کمک می کنند مثل کمک شهرداری برای تامین نور و روشنایی موردنیاز در برنامه ها.

حجت الاسلام محجوب تصریح کرد: مجموعه های فرهنگی به دلیل کار جهادی و با پشتوانه عظیم مردمی اگر از حمایت دولتی بهره مند شوند، می توانند منشا برکات بسیار باشند. خوشبختانه، در مسجد شهدای کربلا هیئت، کانون فرهنگی هنری و امام محله هم افزا هستند و کارها همدلانه پیش می رود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  اهدای ۱۴ مجموعه جهیزیه، ۱۱۰ بسته معیشتی هر یک به ارزش بالغ بر یک میلیون تومان در روز عید، برپایی ۱۰ روز جشن از عید قربان تا غدیر، برپایی نمایشگاه محصولات، تحویل هشتمین منزل ساخته شده توسط قرارگاه جهادی هیئت روضه الزهرا(س) برای خانواده های نیازمند، توزیع و پخت نانوایی صلواتی به صورت روزانه، اجرای برنامه های ویژه کودک و نوجوان در قالب جشن، نقاشی، نورافشانی، اهدای صدها شاخه گل و اقلام فرهنگی غدیری و… در بسته برنامه های غدیر مسجد شهدای کربلای دزفول گنجانده شده است.

گفتنی است، علاقمندان به مشارکت خیرانه در برنامه های عید غدیر این مسجد می توانند نذورات خود را به شماره کارت ۴۹۰۲_۱۰۱۱_۸۱۷۰_۶۲۷۳ به نام قرارگاه جهادی هیئت روضه الزهرا(س) واریز کنند.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!