تولیت مدرسه علمیه بقیة الله تهران مطرح کرد؛

مسجد؛ شتاب دهنده فعالیت‌های فرهنگی

مسجد؛ شتاب دهنده فعالیت‌های فرهنگی
رضا رفیعی‌مهر
0
۲۴ خرداد ۱۴۰۱

حجت الاسلام دسمی برکات مسجد را یادآور شد و گفت: مسجد از معنویت بالایی برخوردار است و این سبب می شود تا کارها در مسجد شتاب بگیرد و فعالیت‌ها معنوی و فرهنگی ضریب بیشتری پیدا کند به نحوی که اگر همان فعالیت با همان مشخصات اگر در محل دیگر شکل بگیرد اثر مسجد را ندارد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، محفل همسنگران بنیاد هدایت با موضوع «تجربه نگاری امامت مسجد» بعداز ظهر با حضور سید ناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت و حجت الاسلام سعید دسمی تولیت مدرسه علمیه بقیه الله تهران، برگزار شد.

حجت الاسلام دسمی در این برنامه به ابعاد مختلف مسجد اشاره کرد و گفت: مسجد دو بعد تشریعی و تکوینی دارد. در روایات ما گفته شده است که از تقوا صیانت کنید که تقوا هم از شما صیانت می کند در خصوص مسجد نیز چنین است اگر از مسجد صیانت کنیم مسجد نیز از ما حفاظت می کند.

تولیت مدرسه علمیه بقیه الله به برکات برگزاری برنامه‌های فرهنگی و معرفتی در مساجد اشاره کرد و افزود: وقتی جلسات اینچنینی را در یک مسجد برگزار می کنیم یک اثر دارد و در غیر مسجد یک تأثیر دیگری دارد. این ها برکاتی است که ویژه مساجد با صیغه شرعی است.

وی با اشاره به اثر معنویت افراد در دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: در جبهه بچه هایی اهل تهجد، ذکر و اشک بودند از مقاومت بالاتری برخوردار بودند که معمولا معنویت بالاتری داشتند. مسجد هم از معنویت بالایی برخوردار است به همین دلیل یک ظرفیت شتاب دهنده است و به کارها ضریب می دهد. به این معنی که کمترین کارها در مسجد بالاترین اثرها را دارند. به خصوص اگر حقیقت مسجد و امامت درست درک شود.

حجت الاسلام دسمی به تجربه های خود در زمینه امامت اشاره و عنوان کرد: برخی گویا که منتظرند با فرش قرمز از آن ها استقبال کنند و همه شرایط برای فعالیت در مسجد مهیا باشد در حالی که همیشه چنین نیست. در بدو ورود بنده به یکی از مساجد بسیاری از نمازگزاران تنها به دلیل اینکه ۲۴ ساله از نظر آنها کم سن و سال بودم، مسجد را ترک کردند اما پس از مدتی کار به جایی رسید که برای برگزاری نماز جماعت نه تنها شبستان بلکه حیاط مسجد هم پر جمعیت بود و با مشکل کمبود جا مواجه شدیم.

تولیت مدرسه علمیه باب الحوائج اهواز برگزاری اردو را یکی از مؤثرترین فعالیت‌ها در فرآیند تربیت دانست و گفت: ما برای رونق دادن به مسجد از مدرسه محله شروع کردیم و تلاش کردیم تا با برنامه های جذاب نظیر اردو بچه ها را پابند مسجد کنیم. در نتیجه مسجدی که عده‌ معدودی در آن نماز می‌خواندند و اکثر مسن بودند، تبدیل شد به مسجدی که مملو از نوجوان و جوان بود.

وی عنوان کرد: باید در مسجد کار مینیاتوری کرد و با تک تک افراد ارتباط برقرار کنیم. ما به این منظور بچه ها را در گروه های متعدد تقسیم بندی کردیم و در هر گروه طلاب سال اول و دوم و یا دانشجویان سال اولی را مسئول کردیم و آن ها پیگیر برنامه‌ها و وضعیت افراد گروه بودند. وقتی بچه‌ها می‌دیدند که یک نفر بدون هیچ چشم داشتی و از سر دلسوزی و برای خدا به آنها توجه دارد و سعی دارد آنها را رشد بدهد، پابند آن گروه و مسجد می‌شدند.

حجت الاسلام به اهمیت کار تربیتی در مسجد اشاره کرد و گفت: نتیجه کار تربیتی ما در مسجد این بود که بیش از ۸۰ نفر طلبه شدند. کار تربیتی ما به اینگونه بود که از بچه ها می خواستیم تا برای آینده خود  قله و هدف بلندی انتخاب کنند و ما به آن ها برای رسیدن به اهدف شان کمک می کردیم. این قله را تا حد زیادی بالا می بردیم و به آن ها اطمینان می دادیم که حامی آن ها هستیم.

وی با بیان این نکته که در هر کاری داشتن نظریه مبنا بسیار مهم است عنوان کرد: اتخاذ نظریه مبنا در جریان امامت بسیار مهم است اگر این نباشد کار نتیجه نخواهد داشت. اگر بخواهیم جایگاه مسجد را روشن کنیم و جا بیاندازیم باید یک نظریه مبنا در این خصوص داشته باشیم. این کمک می کند تا این تجربیات و کارها ذیل آن مبنا قرار گیرد و با طراحی نظریه مبنا حاشیه و متن کار در عرصه امامت را روشن می کند.

تولیت مدرسه علمیه بقیه الله افزود: برای رسیدن به یک نظریه مبنای مناسب باید نظریات امام خمینی(ره)، اساتید ایشان از جمله آیت الله شاه آبادی و شاگردان خاص امام(ره) مورد توجه قرار گیرد.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس

وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!