تلاش‌های دو امام محله یک نفر را از قصاص نجات داد

تلاش‌های دو امام محله یک نفر را از قصاص نجات داد
مجتبی عظیمی
0
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

با همت شبکه امامت شهرستان کنگان و تلاش های حجت‌الاسلام یونس فولادی، امام روستای سهیل و حجت‌الاسلام باقر خاکباز، امام روستای پرک، فردی که در آستانه قصاص قرار داشت، با اعلام رضایت خانواده مقتول مورد عفو و بخشش قرار گرفت.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، مطابق قانون، قصاص نفس حقی برای اولیای دم است، اما عفو و گذشت نیز امری است که دین اسلام تأکیدات فراوانی بر آن داشته و مردم و گروه‌های مختلف را به گذشتن از حق قصاص و بخشودن دیگران، ترغیب و تشویق کرده است.

مجازات قتل عمد بر مبنای حقوق کیفری اسلام و قوانین مدون ایران، قصاص نفس است که پس از تأیید محاکم قضایی و درخواست اولیای دم قابل اجرا خواهد بود. اما با وجود تعیین این نوع مجازات در قرآن کریم، این کتاب آسمانی با نزول آیات مشوق عفو و توصیه‌های مختلف در این خصوص، بارها مسلمانان را به مصالحه، سازش و گذشت نسبت به یکدیگر دعوت کرده است.

چندی پیش در روستای سهیل واقع در بخش سیراف شهرستان کنگان دو نفر در جریان اختلاف و نزاع خانوادگی درگیر شده که متأسفانه این نزاع منجر به قتل یکی از طرفین می‌شود.

به همت شبکه امامت شهرستان کنگان و حجت‌الاسلام یونس فولادی، امام روستای سهیل و حجت‌الاسلام باقر خاکباز، امام روستای پرک، خانواده مقتول رضایت خود را اعلام کرده و با گذشت و ایثار خود، زندگی دوباره‌ای به قاتل که نام وی محفوظ است، بخشیدند.

با تلاش‌ها و اقدامات انجام گرفته در نهایت، خانواده مقتول به عنوان اولیاء دم، با حضور در مراجع قانونی در استان بوشهر، رضایت و گذشت خویش را به صورت قانونی اعلام نموده و به آیه شریفه «وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعاً» عمل کردند.

حجت‌الاسلام علی محمدی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی کنگان امروز به پاس ارج نهادن به فرهنگ ایثار و گذشت، ضمن دیدار با خانواده مقتول، از روحیه‌ی جوانمردی و ایثار این خانواده تجلیل کرد.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری فارس
خبرگزاری حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!