تجربه متفاوت خانواده یک امام محله؛

چشم‌پوشی از امکانات اولیه زندگی و تحمل زمستانی سخت به بهای شیرینی گره‌گشایی از محرومان

چشم‌پوشی از امکانات اولیه زندگی و تحمل زمستانی سخت به بهای شیرینی گره‌گشایی از محرومان
مجتبی عظیمی
0
۲۷ اسفند ۱۴۰۱

فعالیت در منطقه‌ای که فقر و محرومیت در آن بیداد می‌کند و به شدت در معرض آسیب اجتماعی است، دشواری‌های خاص خودش را دارد و تصمیم گرفتن برای سکونت به همراه خانواده در چنین محیطی به مراتب دشوارتر است. زمستان امسال برای حجت الاسلام سعید و خانواده‌اش متفاوت‌تر از هر سال دیگری گذشت، رفتن به جنگ سرما با استفاده از بخاری نفتی، حس سوار شدن بر ماشین زمان و رفتن به دهه‌های گذشته را برای انسان تداعی می‌کند. حاج آقا سعید معتقد است اگر در چنین منطقه محرومی ساکن نمی‌شد و از نزدیک نظاره گر مشکلات مردم نبود، هرگز نمی‌توانست عمق درد و محرومیت اهالی این محله را درک کند. حالا اما با پیگیری‌های مجدانه او، بسیاری از مشکلات مردم این منطقه حل شده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام یاسر سعید متولد سال ۱۳۶۴ و اهل استان کرمان است که حدود ده ماهی است در شهرک چهارده معصوم(س) واقع در یکی از مناطق حاشیه‌نشین کرمان ساکن و مشغول به فعالیت است.

منطقه‌ای حاشیه‌نشین که امکانات اولیه زندگی را ندارد

او در محله‌ای فعالیت دارد که حدود سه هزار نفر جمعیت دارد، اما فاقد ساده‌ترین و در عین حال ضروری‌ترین امکانات لازم برای زندگی است؛ نه آب، نه برق و نه گاز، حتی مدرسه‌ای هم در این شهرک وجود ندارد و به حدی در محرومیت به سر می‌برد که هیچ ارگانی زیربار مسئولیت این منطقه و مشکلات آن نمی‌رود.

هنوز از نفت برای گرمایش استفاده می‌کنیم

عمق فاجعه استفاده از نفت در این منطقه است که اهالی آن حتی امسال برای دریافت سهمیه نفت هم دچار مشکلاتی شدند و شرکت نفت در زمستان سال جاری برای اعطای نفت به خانواده ها، خواستار اعلام کدپستی منازل شد؛ از این رو عمده منازلی که بدون مجوز ایجاد شده و فاقد کدپستی بودند، برای دریافت سهمیه خود با مشکلاتی مواجه شدند که این مشکلات با پیگیری و نامه‌نگاری‌های این امام محله مرتفع گردید.
به گفته حجت الاسلام سعید عمده منازل این منطقه بدون مجوز ساخته شده است و به همین دلیل شهرداری این منطقه، در ورودی بسیاری از کوچه‌های محله، دیوار سیمانی قرار داده و آن‌ها را به کوچه بن بست تبدیل کرده است و از آنجائی‌که شهرداری باید بودجه خود برای رسیدگی به این منطقه را از دل همین منطقه به دست آورد، با بلوک گذاری بسیاری از زمین‌ها را در اختیار گرفته و به فروش آن‌ها اقدام کرده تا بودجه لازم را برای رسیدگی به منطقه تأمین شود.

مسجد محله در حال ساخت است
حاج آقا سعید از زمان حضور خود در این شهرک، برای حل تک تک مشکلات موجود در این منطقه دوندگی کرده است و حتی در سفر رئیس جمهور به کرمان، نامه‌ای را جهت رفع مشکلات این منطقه به دست نماینده ایشان می‌رساند و از آن پس رفع مسائل و معضلات این منطقه در دستور کار مسئولان قرار می‌گیرد. از دیگر اقدامات این امام محله ساخت مسجدی مناسب در این شهرک بوده است؛ او در این راستا زمینی را در نظر گرفت که در مرحله گودبرداری است.

با کمک مردم، مشکل معابر را حل کردیم

از دیگر مشکلات منطقه روشنایی آن بود که این امام محله با جمع آوری مبالغی از مردم لامپ‌هایی خریداری و جلوی درب منازل نصب کرد و بدین شیوه مشکل روشنایی کوچه‌ها را مرتفع ساخت. همچنین مشکل خاکی بودن کوچه‌ها و عدم وجود معابر مناسب نیز با کمک اهالی برطرف شد؛ او در این باره می‌گوید: وقتی باران می‌بارید عابر پیاده تا زانو در آب فرو می‌رفت؛ برای حل این مشکل از هر خانه مبالغی جمع آوری و شن خریداری شد و کوچه‌ها به‌وسیله این شن‌ها پر شد و وضعیت آن نسبت به گذشته تا حد زیادی بهبود یافت.

با مشارکت سپاه و خیرین، مشکل آب روستا تاحدودی حل شد
در تابستان نیز مردم این منطقه با نبود آب دست و پنجه نرم می‌کردند؛ با مشارکت سپاه و بسیج سازندگی و دفتر تسهیلگری استانداری و یکی از خیرین ۱۱ تانکر ۵ هزار لیتری تهیه شد و در ابتدای هر کوچه شهرک قرار داده شد تا بخشی از مشکل کمبود آب را برای خانواده‌ها جبران کند.

۵۰۰ کوره خواب از منطقه رفتند
به گفته این امام محله، فقر و بی‌خانمانی در این منطقه بیداد می‌کند و به منطقه کوره‌ها معروف شده است تا جایی‌که حدود ۵۰۰ کوره خواب از اطراف کرمان در این محله جمع می‌شدند و شب‌ها را در این منطقه به سر می‌بردند که حاج آقا سعید با دریافت حکم قضایی از دادگستری این کوره‌ها را صاف و پاکسازی کرد و بدین شیوه متکدیان را جمع‌آوری شدند.

اکنون با پیگیری‌های او و با همت معاون سیاسی استانداری کرمان بنا شده گرم خانه‌ای در مجاورت مسجد ایجاد شود و تعدادی پتو نیز خریداری شده تا کارتن خواب‌ها شب‌ها را در این مکان بگذرانند و در کوچه و خیابان‌ها سرگردان نمانند.

۱۸ معتاد به زندگی برگشتند

حجت الاسلام سعید افزون بر این کمپ‌هایی را نیز آماده کرده تا به ترک معتادان کمک کند؛ تاکنون حدود ۱۸ نفر را به این کمپ‌ها معرفی کرده تا آن‌ها را از معضل اعتیاد و آسیب‌های ناشی از آن نجات دهد.

توزیع ۳ هزار بسته معیشتی و پوشاک در ۱۰ ماه میان نیازمندان

در زمینه اشتغال نیز اقداماتی انجام شده از قبیل ایجاد مشاغل خانگی در زمینه پته دوزی. علی‌رغم کمبود امکانات، اقداماتی متنوعی در جهت رفاه و آسایش اهالی این منطقه در زمینه‌های مختلف فراهم شده است. در این ده ماه که حاج آقا سعید در این منطقه سکونت پبدا کرده است، با پای کار آوردن خیرین، بالغ بر سه هزار بسته معیشتی و مقداری پوشاک میان خانواده‌ها توزیع شد.
او همچنین با رایزنی مؤسسه خیریه کوثر به ۱۲ نفر از کسانی‌که توان مالی نداشتند، ماهانه اقلام ضروری زندگی و همچنین کمک نقدی یک میلیون تومانی اهدا می‌کند.

کشاورززاده بودم و به همین دلیل پای در راه کمک به نیازمندان گذاشتم

حاج آقا سعید تا قبل استقرار در این منطقه به همراه گروه جهادی برای خدمت‌رسانی به مناطق مختلف سفر می‌کرد و خدماتی را به محرومین ارائه می‌داد. او توفیقات خود در خدمت رسانی به مردم را مرهون زحمات پدرش می‌داند و در این زمینه می‌گوید: پدرم کشاورز است و همواره تلاشش این بود که نان حلال در سفره ما بگذارد؛ این مهمترین علت قرار گرفتن من در این مسیر ارزشمند است.

همسرم پا به پای من در حال خدمت است

او البته همراهی همسرش را نیز یکی از مهمترین عوامل موفقیت خود در این مسیر می‌داند و می‌گوید: همسرم طلبه و همسو با من است؛ تاکنون با هر شرایطی کنار آمده و هیچ‌گاه گله‌ای نسبت به نوع و شرایط زندگی ما نداشته و حالا برای خدمت در این منطقه حاشیه نشین و آسیب پذیر، مثل همیشه با من همراه شده و اکنون نیز با کمترین امکانات و بیشترین مشکلات ساکن اینجا شده‌ایم؛ منطقه‌ای که کمتر کسی حاضر به زندگی در آن می‌شود.
حاج آقا سعید با این انگیزه در این منطقه ساکن شده که مشکلات اهالی آنجا را از نزدیک لمس و برای رفع آنها تلاش کند؛ او معتقد است اگر در چنین منطقه محرومی ساکن نمی‌شد و از نزدیک نظاره گر مشکلات مردم نبود، هرگز نمی‌توانست عمق درد و محرومیت اهالی این محله را درک کند.
تاکنون وعده‌هایی از سوی مسئولان ذی ربط، مبنی بر حمایت برای بهبود شرایط زندگی در این منطقه دریافت کرده که هیچ یک تاکنون عملی نشده است و حتی ساده‌ترین اقدامات که فراهم کردن نفت برای خانوارهای منطقه بود با پیگیری و همت این امام محله دلسوز و بدون حمایت ارگانی انجام گرفت.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!