راهیار بنیاد هدایت و طلبه جهادگر حاضر در خوی مطرح کرد:

ایجاد شبکه ارتباطی با دوستداران اسلام در ترکیه و عراق/ وقف زمین برای زوج‌های جوان

ایجاد شبکه ارتباطی با دوستداران اسلام در ترکیه و عراق/ وقف زمین برای زوج‌های جوان
مجتبی عظیمی
0
۳۱ فروردین ۱۴۰۲

حجت الاسلام خلیل زاده راهیار بنیاد هدایت و طلبه جهادگر مستقر در خوی از همراهی مردم این استان با شبکه امامت و فعالیت‌های جهادگران در خوی می‌گوید.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام رحیم خلیل‌زاده راهیار بنیاد هدایت در آذربایجان غربی از طلاب پرتلاشی است که در زمینه کار‌های جهادی بسیار فعالیت داشته و توانسته با ایجاد ارتباط صمیمانه با مردم روستا‌هایی که در آنجا حضور یافته، در کنار آموزش امور دینی و فرهنگسازی، در زمینه اجتماعی نیز به‌صورت گسترده فعالیت کند. او که ۱۱ سال است در اردو‌های جهادی، در هنگامه بحران‌ها، از سیل و زلزله گرفته تا کرونا در کنار مردم بوده، از جمله روحانیون جهادی در زلزله خوی است که با مردم این استان همراه شده و حضور در این عرصه‌ها را لطف الهی می‌داند. با وقوع زلزله خوی، این روحانی جهادی تمام توان خود را در قالب شبکه امامت به کار گرفته و برای کمک به مردم زلزله‌زده‌زده وارد میدان شده است.

او که تنها با اصرار ما از فعالیت‌های جهادی خودش و دوستانش حرف می‌زند، گفت: یک روز پس از وقوع زلزله در خوی، به این شهر آمدم تا بتوانم به مردم زلزله‌زده این منطقه کمک کنم. وضعیت خوی اصلا مناسب نبود و توزیع اقلام و کمک‌های مردمی به‌درستی صورت نمی‌گرفت، به همین خاطر در کنار جمع‌آوری تجهیزات و وسایل موردنیاز مردم زلزله‌زده، پیمایشی در زمینه خسارت‌های وارده انجام دادیم تا بتوانیم در این برهه در کنار مردم خوی باشیم و به آن‌ها کمک کنیم.

به عقیده حجت‌الاسلام خلیل‌زاده، مجموعه‌های مختلفی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی همراه شده‌اند که در کنار ایجاد آرامش ذهنی برای مردم منطقه، کمک‌های مردمی را به دست آن‌ها می‌رسانند؛ تا جایی که تاکنون میلیارد‌ها تومان کمک مردمی جمع‌آوری کرده و در بین زلزله‌زدگان خوی توزیع کرده‌اند و همچنان هم این روند ادامه دارد و قرار است نیرو‌های جهادی در قالب شبکه امامت در آذربایجان‌غربی تا ۶ ماه در این منطقه فعالیت کنند و به‌نوعی از نزدیک در جریان توزیع کمک‌های مردمی و مشکلات آن قرار گرفته و برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی کنند.

حجت‌الاسلام خلیل‌زاده با انتقاد از آمار‌هایی که درباره مشکلات مردم خوی منعکس می‌شود، گفت: بیشتر کمک‌های مردمی به‌درستی بین مردم به‌ویژه در روستا‌های خوی که به‌دلیل زلزله به‌شدت تخریب شده‌اند، قرار نمی‌گیرد. حجم ویرانی زیاد است و گاهی آمار‌هایی داده می‌شود که چندان دقیق نیست. بر همین اساس، آمایشی ازسوی شبکه امامت انجام شده تا کمک‌های مردمی به‌صورت مناسب در شبکه توزیع قرار گیرد.

او درباره نحوه ورود به فعالیت‌های جهادیش اظهار کرد: نخستین‌بار در زلزله بم بود که احساس تکلیف کردم و اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردم، اما آن زمان برای کمک به مردم بم به این شهر نرفتم تا اینکه چند سال قبل برای فعالیت جهادی به روستایی در آذربایجان‌غربی رفتیم. در این سفر جهادی، خانواده هم همراهم بودند. در آنجا طلبه و روحانی‌ای نبود که مردم را راهنمایی کند. وقتی در آنجا مستقر شدم، مردم بسیار استقبال کردند و توانستیم مشکلات بسیاری از جمله بیکاری، تحصیل، ازدواج جوانان و حتی روابط خانوادگی را با مشاوره حل کنیم. از آن زمان بود که تصمیم گرفتم در این عرصه ثابت‌قدم باشم و به مردم کشورم کمک کنم.

حجت‌الاسلام خلیل‌زاده ادامه داد: پس از مدتی، فعالیت‌های جهادی‌ام در قالب شبکه امامت ادامه یافت و ساماندهی و نظام‌مند شد؛ البته در این زمینه، همراهی خانواده‌ام نقش موثری داشت، چراکه در هر موقعیتی مرا همراهی می‌کردند و در زمانی که برای کمک به مردم در شرایط بحرانی به منطقه می‌رفتم، مرا تشویق می‌کردند و حتی خودشان هم راهی می‌شدند تا بتوانند کمک کنند.

این روحانی جهادی که پنج فرزند دارد، در زمینه تشویق و ترویج فرزندآوری نیز برنامه‌هایی را اجرایی کرده و توانسته با ارائه مشاوره هدفمند، زوج‌ها را از سقط جنین منصرف کند و حتی برای ازدواج آسان به کمک زوج‌های جوان برود.

حجت‌الاسلام خلیل‌زاده با بیان اینکه یک زمین ۳۰۰ متری را در یک روستا وقف کرده و قرار است با ساخت چند دستگاه آپارتمان، آن را به‌صورت رایگان در اختیار زوج‌های جوان قرار دهد، تصریح کرد: تامین جهیزیه، کمک به زنان سرپرست خانوار، ایجاد اشتغال و… نیز از دیگر فعالیت‌های جهادی است، البته فعالیت‌های فرهنگی ما نه‌تن‌ها در ایران، بلکه در عراق و ترکیه نیز داشتیم. برهمین‌اساس، با ایجاد شبکه ارتباطی با دوستداران اسلام در این کشورها، به ترویج فرهنگ حجاب پرداختیم و از طرفی با برنامه‌هایی که در ترکیه طراحی و اجرایی کردیم، توانستیم مردم ترکیه را با ایران واقعی آشنا کنیم.

شما هم مثل خود ما هستید

او درباره نقش روحانیون در فرهنگسازی به‌ویژه پس از اغتشاشات اخیر اظهار کرد: برخی معتقدند که جایگاه روحانیت در بین مردم تنزل پیدا کرده و دیگر کسی اعتقادی به روحانیت ندارد، اما من که به‌عنوان یک طلبه جهارگر فعالیت دارم، می‌بینم که این امر اصلا صحت ندارد و بالعکس، بسیاری از مردم تاثیرپذیری از روحانیون دارند و به آن‌ها احترام می‌گذارند. حتی برخی از جوانان که پای صحبت ما می‌نشینند می‌گویند ما فکر نمی‌کردیم شما هم مثل خودمان باشید.

ما حتی در سال‌های اخیر، هشتگ «طلبه کارگر» را راه انداختیم تا به مردم نشان دهیم که طلاب و روحانیون در همه عرصه‌ها در کنار مردم و گوش‌به‌فرمان رهبر معظم انقلاب هستند.
حجت‌الاسلام خلیل‌زاده با تاکید بر اینکه تبلیغات کاذب در فضای مجازی باعث شده برخی تصور کنند که همه از روحانیون دلزده شده‌اند، افزود: نقش روحانیون در جامعه و در کف میدان به شکلی که در فضای مجازی می‌گویند، نیست و بسیاری از مردم، روحانیت را منشأ خیر و برکت می‌دانند و واقعیت این است که تبلیغات کاذب در رسانه‌های مجازی برای مردم باورپذیر نیست و آن‌ها وقتی می‌بینند یک روحانی با لباس کارگری در شرایط سخت حضور دارد، بیشتر متوجه دشمنی رسانه‌های غربی می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای فعالیت‌های تبلیغی در پارک یا مکان‌های تفریحی تنها با استفاده از یک بلندگو، حاضر شده و برای مردم برنامه اجرا می‌کند، افزود: وقتی وارد پارک می‌شوم در ابتدا از حاضران به‌خاطر ایجاد سروصدا معذرت‌خواهی می‌کنم و بعد کم‌کم جمعیت زیاد می‌شوند تا جایی که گاهی، در زمان اجرای برنامه بیش از ۵۰۰ نفر دور ما جمع می‌شوند و خواستار ادامه برنامه هم هستند. این‌ها همه نشان می‌دهد اگر در میدان باشیم و با جوانان امروزی هم‌کلام شویم، می‌توانیم آن‌ها را همراه کرده و اجازه ندهیم دشمن با کار فرهنگی آن‌ها را جذب کند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!