احیای مسجدی که ۱۰ سال نیمه‌کاره رها شده بود/ خانواده‌ها از راه دور برای نماز اینجا ‌می‌آیند

احیای مسجدی که ۱۰ سال نیمه‌کاره رها شده بود/ خانواده‌ها از راه دور برای نماز اینجا ‌می‌آیند
مجتبی عظیمی
0
۰۶ تیر ۱۴۰۲

حجت الاسلام قهری بیش از ۱۰ سال است در محله مسکن مهر ملایر حضور دارد؛ او با همراهی جوانان و کمک خیرین مسجد نیمه کاره را ساخت و در کنار آن مرکز فرهنگی و پیش دبستانی مسجد محور تأسیس کرده است. برگزاری برنامه‌های تربیتی و کلاس‌های مشاوره برای زوجین در این مسجد مورد استقبال جمع زیادی از مردم قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام علیرضا قهری امام محله مسجد امام هادی(علیه السلام) منطقه مسکن مهر ملایر است و بیش از ۱۰ سال است که در این مسجد و محله خود را وقف خدمت به مردم و اشاعه معارف اهل بیت(علیه السلام) کرده است.

در ابتدای ورود به این محله هنوز مسجد ساخته نشده بود و تنها در مناسبت های محرم و رمضان در محوطه و پارکینگ مجتمع ها برنامه نماز و مراسمات برقرار می شد.

مراسمات را در پیاده رو برقرار کنند و پیگیر ساخت مسجد شدند و که در سال ۹۶ این مسجد ساخته شد؛ مسجدی که خیرین و خود مردم پای کار آمدند و حتی بخش زیادی از کارهای ساختمانی آن توسط جوانان محله صورت گرفت. مسجدی که شاید یک دهه معطل ساخت مانده بود و نیمه کاره رها شده بود با اهتمام امام محله و همت مردم به اتمام رسید.

وقتی مسجد ساخته شد فضایی نیز برای حضور و بازی کودکان در نظر گرفته شده بود؛ حسینیه و قسمت فرهنگی نیز بنا شد و هم اکنون نیز پیش دبستانی مسجد محور در آن دایر است و ۴ سال می‌شود که پذیرای نونهالان است.

در مراسمات داخل مسجد بچه ها نیز در این مرکز برنامه ویژه خود را دارند و والدین نیز به راحتی برنامه های علمی و معنوی بهره می برند؛ به گونه ای که برخی از نمازگزاران مسجد می گویند به خاطر همین فضای بازی برای کودکان راه دورتری را انتخاب می کنند و با وجود اینکه نزدیک به مسجد هستند خود را به مسجد امام هادی(علیه السلام) می رسانند.

در این مسجد کلاس های متنوع هم برقرار است و گروه سرود این مسجد نیز در شهرستان ممتاز است و کسب مقام کرده و در برنامه های مختلف شرکت می کنند. برنامه های بسیج و کلاس های تابستانه زیر نظر مسجد نیز پر رونق است. برنامه های ورزشی و اردویی نیز چاشنی فعالیت های فرهنگی جوانان و نوجوانان است و نمازهای جماعت نیز شاهد حضور جمع زیادی از نوجوانان است.

حجت الاسلام قهری مدت هاست که در این مسجد دوره آموزشی سبک زندگی را به راه انداخته و استقبال خوبی نیز توسط زوجین شده است؛ مشاورین نیز به صورت جهادی در این برنامه حضور پیدا می کنند و بیش از ۱۰۰ نفر شرکت کننده دارد؛ هفتمین جلسه آن نیز این روزها برگزار شده است.

او همچینین تعدادی از معتادین را نیز به کمپ معرفی کرده و برای کاهش طلاق و اعتیاد در محله تلاش می کند.

قرض الحسنه مسجد نیز به سهم خود تلاش می کند تا باری از دوش نیازمندان بر دارد و با پیگیری های این امام محله تعدادی نیز به اشتغالزایی رسیده اند که برخی بدسرپرست بوده اند.

در سال گذشته قریب به ۳۰۰ بسته معیشتی با کمک اهالی جمع آوری شده و در اختیار خانواده های کم بضاعت قرار گرفته است؛ توزیع گوشت قربانی و غذای گرم نیز بین محرومین به صورت مستمر توزیع می‌شود و قریب به ۳ هزار غذای گرم توزیع شده است.

او در مرور یکی از خاطرات شیرین خود در طول این سال‌ها، می گوید: در این سال ها همواره در کارهای عمرانی مسجد مدد لطف الهی را مشاهده کرده ایم و خیلی پیش آمده که با دست خالی کار را شروع کرده ایم و در زمان ادای دین پول آن هم رسیده است. همین چند روز پیش نیز وقتی برای بخشی از کارهای عمرانی ۲۰ میلیون بدهکار بودیم؛ نزدیک سررسید که شد خانمی تماس گرفت و گفت می خواهم مبلغی به مسجد و کارهای عمرانی آن کمک کنم، نیت او برای واریزی ۲۰ میلیون تومان بود یعنی به همان میزانی که نیاز بود.

عکس این مطلب آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!