حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری مطرح کرد؛

اعتماد به خبر دروغ «آیت الله» را هم زمین می‌زند/ نگذاریم دشمن نیمه خالی لیوان را نشان دهد+صوت

اعتماد به خبر دروغ «آیت الله» را هم زمین می‌زند/ نگذاریم دشمن نیمه خالی لیوان را نشان دهد+صوت
مجتبی عظیمی
0
۲۸ آذر ۱۴۰۱

عضو هیئت امنای بنیاد هدایت یأس و ناامیدی را محور کار شیطان و دشمنان دانست و گفت: کوتاهی‌های ما در تقویت ایمان و امید مردم باعث شد تا دشمن از فرصت استفاده کرده و با تبلیغات باطل مردم را ناامید کنید؛ با جبران کوتاهی‌ها و امیدافزایی می‌توانیم به نتیجه برسیم.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ماندگاری عضو هیئت امنای بنیاد هدایت امروز در جلسه هفتگی جمع همسنگران بنیاد هدایت که در نمازخانه دفتر بنیاد هدایت در قم برگزار شد، با مقایسه اتفاقات تلخ این روزها با حوادث صدر اسلام و ستم هایی که بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه وآله رخ داد گفت: در آن دوران ۳ اتفاق خیلی دردناک رقم خورد؛ یکی اینکه بدترین ظلم ها در حق بهترین افراد جامعه صورت گرفت و دوم اینکه مسلمانان آن روز نسبت به این اتفاقات بی تفاوت شدند؛ در حالی که حضرت علی علیه السلام بی تفاوتی جامعه حتی نسبت به ظلم در حق یک زن یهودی را نکوهش می فرمایند و سومین اتفاق درناکی که در صدر اسلام رخ داد این بود که عده ای علاوه بر مشاهده و بی تفاوتی نسبت به ستمی که در حق اهل بیت شد زبان به طعنه و کنایه گشودند که چرا اهل بیت با ظلم کنار نیامدند تا این اتفاقات نیفتد.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری با اشاره به شهادت جانگداز جمعی از مدافعین امنیت که مظلومانه و تحت شکنجه و خشونت وحشیانه جمعی از اغتشاشگران و آشوب طلبان به شهادت رسیدند اظهار داشت: شبیه اتفاقات دردناک پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله هر چند در مقیاس کوچکتر در کشور ما رخ داد و انسان هایی که مأمور امنیت و خدمت به مردم بودند، زیر ظلم و شکنجه به شهادت رسیدند و تعدادی نیز به تماشا ایستادند و برخی نیز گفتند که حقشان بود؛ چرا که از جمهوری اسلامی دفاع کردند.

پیامد کوتاهی‌های ما و فرصت طلبی‌های دشمن در اتفاقات اخیر
عضو هیئت امناء بنیاد هدایت با خطاب به علما و مبلغین افزود: کوتاهی های ما و فرصت طلبی های دشمن در بروز این حوادث نقش بسیار مهم داشت و برای پیشگیری از این چنین حوادث باید کوتاهی ها را جبران کرد.

وی ناامید سازی را محور کار شیطان عنوان کرد و افزود: و نا امیدی عامل بسیاری از آسیب ها و مشکلات جامعه است و ما در تقویت امیدواری و ایمان مردم به وعده های الهی کوتاهی کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری، عدم توجه به مخاطب شناسی و برنامه ریزی بر اساس نیاز، ظرفیت و علاقه مخاطبان را دومین محور کوتاهی ها دانست و بیان داشت: ما در ارائه مطالب دینی اگر بر اساس نیاز مخاطب صحبت کنیم، مورد پذیرش قرار می گیرد و اگر مطابق ظرفیت مخاطبین بود می فهمند و وقتی بر اساس علاقه آن ها بود لذت می برند و جذب می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری به نقش ویژه مسجد در پیشگیری از فتنه ها و مشکلات اشاره و افزود: سومین جایی که ما کوتاهی کرده ایم این است که این سنگر را خالی کرده ایم؛ مسجد نمازخانه شده و روحانی امام جماعت.

وی افزود: در جبهه و دفاع مقدس موفق بودیم چون هیچ سنگری را خالی نگذاشتیم ولی سنگر مسجد را رها کرده ایم و تبدیل به خانه سالمندان شده است.

مسجد ماکت حکومت اسلامی در محله است
عضو هیئت امناء بنیاد هدایت مسجد را ماکت حکومت اسلامی دانست و افزود: باید شعبه ای از تمام فعالیت های حکومت و نظام در مسجد باشد و اگر ما مسجد را محور جامعه در همه فعالیت ها نظیر هنر و سینما قرار می دادیم امروز شاهد برخی از این وطن فروشی ها و نمک نشناسی های برخی از سلبریتی ها نبودیم.

توجه به سرمایه‌های امیدافزایی در هدایت جامعه
وی تبیین سرمایه های امید افزای دین و جبران کوتاهی ها ابراز داشت: قرآن سه سرمایه امیدافزا به مردم معرفی می کند. اولین سرمایه امید افزای ما در جامعه نقشه و راهنماست و قرآن و عترت مسیریاب های مسیر ما هستند و دین اسلام پاسخ گوی همه نیازهای مردم است، جامعه ای که امام و پیشوا و راهنما دارد، نباید نا امید شود.
حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری به نقش ایمان در پیشبرد اهداف و امید آفرینی در جامعه پرداخت و بیان کرد: قرآن کریم درباره پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله می فرماید:آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْهِ مِن رَّبِّهِ؛ پیامبر خدا به مسیری که درآن بود ایمان داشت و شرط موفقیت ما در استفاده از مسیریاب های الهی و امید آفرینی در جامعه این است که به آن چه به مردم می گوییم خود ایمان داشته باشیم.

وی با اشاره به آیه شریفه « فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ» شرط استفاده از قرآن و عترت را پرسش قبل از عمل دانست و بیان داشت: ما باید پیش از اینکه کار اشتباهی را مرتکب شویم باید به سراغ دین برویم، نه در زمانی که کار از کار گذشته است.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری دومین سرمایه امید افزای جامعه را توکل و توسل دانست و افزود: قرآن کریم می فرماید« مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ» هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد و در آیه دیگری می فرماید« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ» ای اهل ایمان، از خدا بترسید و به سوی او وسیله جویید. توکل به خدا و توسل به اهل بیت دومین عامل امید افزایی در جامعه است.

اعتماد به خبر دروغ دشمن «آیت الله» را هم زمین می‌زند

وی توجه به اسباب معنوی در گشایش امور را مورد تأکید بزرگان برشمرد و گفت: در کنار توجه به اسباب مادی توسل به عوامل معنوی همچون شکرگزاری، نماز، دعا، ذکر، استغفار، صدقه، قرآن و اهل بیت در گشایش امور بسیار تأثیرگذار هستند و رهبر معظم انقلاب نیز در زمان کرونا بر انجام این امور در کنار سایر عوامل تأکید داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری سومین عامل امید افزا در جامعه را چشم انداز روشن و تضمین آینده دانست و بیان داشت: خدا تضمین داده که آینده مال شماست؛ قرآن کریم می فرماید «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»؛ وقتی ما به چنین آینده روشنی ایمان داریم، ناامیدی جایی ندارد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا» ابراز داشت: اگر کسی به تبلیغات باطل و اخبار دروغ رسانه‌های دشمن اعتماد کند، آیت الله هم که باشد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و به انحراف می‌رود؛ نباید بگذاریم دشمن با نشان دادن نیمه خالی لیوان یأس و ناامیدی در جامعه را رقم بزند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری مهر

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!