ایده‌ای جالب یک امام محله برای حل مسئله قاچاق و اعتیاد؛

مسجدی که توانست معتاد، قاچاق فروش و حتی اغتشاش‌گر را جذب کند

مسجدی که توانست معتاد، قاچاق فروش و حتی اغتشاش‌گر را جذب کند
مجتبی عظیمی
0
۰۸ فروردین ۱۴۰۲

در گوشه و کنار روستا درد و رنج و مشکلات و معضلات مختلفی وجود داشت. یکی از اهالی مدت‌ها بود که ناامیدی بر کل زندگی‌اش سایه افکنده و زندگی را برایش تیره و تار کرده بود و از دردی به نام اعتیاد که عزتش را در میان مردم درهم شکسته بود رنج می‌برد.
کمی آن طرف‌تر یکی دیگر از اهالی روستا کسب درآمد حرام به عادتش تبدیل شده بود و بی برکتی و عذاب وجدان ناشی از قاچاق کالا، لذت شیرین یک زندگی آرام و بی دردسر را از او سلب کرده بود.
عده‌ای از جوانان روستا هم که فقر گریبان زندگی خود و خانواده‌های‌شان را محکم چسبیده بود، به ناچار به انجام کارهای غیر اخلاقی روی آورده بودند.
فرشته نجات این روستا حاج آقا سیفایی بود؛ کسی که با حضورش به عنوان نخستین روحانی مستقر منطقه بسیاری از آلام اهالی روستا را تسکین بخشید.
او با وجود اینکه امام روستا بود و بودجه کلانی برای خدمت رسانی به مردم و آگاهی بخشی به جوانان نداشت، اما در مقابل هجمه‌های دشمن علیه جوانان این مرز و بوم، با عزم بلند خود و تنها با ابزاری به نام‌ محبت، بسیاری از جوانانی که شاید هیچ امیدی به تغییر کردن‌شان نبود را سر به راه کرد و آنان را به اعضای پای کار و فعال مسجد تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام احسان سیفایی متولد سال ۱۳۷۰ و اهل بخش علا مرودشت شهرستان لامرد استان فارس است؛ حدود سه سالی است که در مسجد امام علی(ع) واقع در یکی از روستاهای بخش اشکنان این شهرستان مشغول به انجام فعالیت تبلیغی است.

او حدود ۱۳ سال است که به امر مقدس تبلیغ مشغول است و به دلیل آشنایی که با فرقه‌های مختلف دارد معمولا از سوی سازمان تبلیغات اسلامی به مناطق تلفیقی بری تبلیغ اعزام می‌شود و خودش نیز علاقه‌مند به کار در چنین مناطقی است. روستای تبلیغی کنونی حاج آقا سیفایی نیز از مناطق تلفیقی و ترکیبی است که ۴۰ درصد جمعیت آن را اهل تسنن و ۶۰ درصد آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

این امام روستا با توجه به عشق و ارادت بی حد و حصری که به اهل بیت(ع) دارد، همواره در مناسبت‌های مذهبی تلاشش برگزاری مراسماتی باشکوه و در شأن ائمه اطهار(ع) بوده است، مراسماتی که اغلب با حضور پیروانی از هر دو مذهب شیعه و سنی در مسجد و با یک فضاسازی مناسب برگزار می‌شود.

او در خصوص ارتباط و تعامل پیروان این دو مذهب با یکدیگر می‌گوید: در این منطقه به دلیل ارتباطات فامیلی و داد و ستدهایی که میان اهالی وجود دارد، تعامل خوبی بین پیروان شیعه و سنی برقرار است و خانواده‌ای که صرفا پیرو یک مذهب باشد در اینجا وجود ندارد. ممکن است خانواده‌ای شیعه اما عروس یا داماد آن خانواده اهل تسنن باشد یا بالعکس و به همین دلیل ارتباط خوبی میان آنان برقرار است.

او در ادامه توضیح می‌دهد: اهل تسنن این منطقه حتی روحانی شیعه را به عنوان روحانی روستا می‌دانند و در مراسمات خود مثل مجلس ترحیم و حتی در خطبه‌های نماز جمعه‌های‌شان از روحانی شیعه دعوت می‌کنند تا دقایقی برای‌شان خطبه بخواند و در کل تعامل خوبی میان اهالی برقرار است.

به گفته حجت الاسلام سیفایی حتی پایگاه بسیج و کانون فرهنگی اهل تشیع و اهل تسنن این منطقه جدا از هم نیست و فعالیت‌های‌شان به صورت مشترک و با مشارکت پیروان هر دو مذهب انجام می‌گیرد.

با وحدت شیعه و سنی به جنگ مشکلات روستا رفتیم

این امام محله از این ظرفیت استفاده کرده و با کمک اهالی روستا و هیئت امنا هر دو مسجد روستا که یکی متعلق به شیعیان و دیگری متعلق به اهل تسنن است، برای رفع مشکلات و معضلات این منطقه تلاش کرده است. با مشارکت اهالی سعی شد تا این منطقه که از وجود مشکلاتی همچون اعتیاد، خودکشی، بیکاری و قاچاق رنج می‌برد از این آسیب‌ها نجات پیدا کند و برای کاهش این معضلات راهکارهایی را ارائه و با کمک اهالی عملیاتی شد.

قاچاق‌فروشان را مغازه‌دار و اهل مسجد کرد

او در این راستا چند باب مغازه با کمک خیرین تأسیس کرد که اصل این مغازه‌ها متعلق به مساجد روستاست اما آن‌ها را به مدت پنج سال در اختیار کسانی که غالبا اهل مسجد نبودند و درگیر این معضلاتی به ویژه قاچاق کالا بودند به صورت رایگان قرار داد که در این مغازه‌ها کسب درآمد کنند و افراد نیز بسته به توانایی‌های خود مشاغل مختلفی اعم از فروش لوازم یدکی خودرو، پوشاک، سوپرمارکت و… را در این مغازه‌ها راه اندازی کردند.

حجت الاسلام سیفانی با یکی از کسانی که از راه قاچاق کالا کسب درآمد می‌کرد گفتگو کرد تا او را از انجام این کار منصرف کند و با نفوذ کلام خود او را سر به راه کرد و مهم تر اینکه حتی توانست این فرد را اهل مسجد کند.

معتادی که ترک کرد و در مغازه مسجد کاسبی می‌کند

او در اقدام دیگری به داد زندگی یکی از افراد معتادی رسید که دیگر از نوع زندگی خود خسته و ناامید شده بود و موفق شد از طریق صندوق قرض الحسنه مسجد و خیرین او را راهی کمپ ترک اعتیاد کند و پس از درمان اعتیاد او، با اعطای وام و قرار دادن یکی از مغازه‌های مسجد در اختیارش توانست شغلی برایش در زمینه فروش پوشاک دست و پا کند و او را از مخمصه‌ای که در آن قرار گرفته بود نجات دهد.

حاج آقا سیفایی می‌گوید: این افراد نه تنها از این کارها دست برداشته اند بلکه چون مسجد را عامل رفع مشکل خود می‌دانند، خود و خانواده‌هایشان اهل مسجد شده‌اند و این برای ما بسیار ارزشمند است.

توزیع حدود یک تُن و ۷۰۰ کیلوگرم گوشت قرمز میان نیازمندان در ماه رمضان

این روحانی پرتلاش همچنین با کمک سپاه منطقه و نیروهای انتظامی و خیرین و صندوق قرض الحسنه مسجد به دستگیری از نیازمندان منطقه می‌پردازد و در مناسبت‌های مختلف با ذبح چند گوسفند، گوشت آن را میان مستمندان توزیع می‌کند. در ماه مبارک رمضان سال گذشته، مقدار قابل توجهی که شامل حدود یک تُن و ۷۰۰ کیلو گرم گوشت قرمز بود، میان مستضعفان توزیع شد.

کمک رسانی و اقدامات خیرخواهانه حاج آقا سیفایی فقط محدود به روستایی که در آن ساکن است، نیست بلکه علاوه بر این روستا چند روستای اطراف که روحانی مستقر ندارند را نیز پوشش می‌دهد و به طور کلی به ۱۵۰ خانواده نیازمند این بخش در قالب توزیع گوشت و بسته‌های معیشتی خدمت‌رسانی می‌کند.

هفته‌ای یک بار به صورت گردشی در روستاهای اطراف نماز می‌خواند

دغدغه‌مندی او نسبت به انجام کارهای فرهنگی مؤثر و آشنا کردن مردم با دین موجب شده حتی در شب‌های چهارشنبه هر هفته به صورت گردشی در روستاهای اطراف حاضر شود و نماز جماعت را در این روستاها اقامه کند.

حضور در روستاهای مختلف برای اقامه نماز جماعت، بهانه ای می‌شود برای رسیدگی به نیازمندان روستاهای همجوار و رساندن کمک‌های معیشتی به دست آنها؛ در کنار آن برنامه‌های فرهنگی مانند کلاس تفسیر و قرائت قرآن نیز برگزار می شود تا مردم بیش از پیش با دین و احکام ضروری آن آشنا شوند.

امام محله ای که در آخرین نقطه استان فارس، تبلیغ می‌کند

روستای تبلیغی این امام محله در آخرین نقطه استان فارس واقع شده و او نخستین روحانی مستقر این منطقه محسوب می‌شود؛ حاج آقا سیفایی پس از حضور خود در روستا با کمک هیئت امنا صندوق قرض الحسنه‌ای را دv مسجد راه اندازی کرد و با این کار سعی کرد به کاهش آلام اهالی روستا کمک نماید. اکنون به اهالی روستا بسته به نوع نیازشان در زمینه ازدواج، جهیزیه و اجاره خانه و … از محل اعتبارات این صندوق وام‌های ده تا بیست میلیون تومانی اعطا می‌شود.

او افزون بر این برای کودکان روستا نیز کلاس قصه گویی، آداب معاشرت، اخلاق، تفسیر، روانخوانی قرآن و زیان خارجه برگزار می‌کند و با دعوت از مربیانی برای بانوان کلاس خطاطی، گلدوزی، بافندگی و کلاس‌هایی برای بیان نحوه برخورد با همسر و فرزند برپا کرده است.

 یکی از اهالی مسجد متولی خوشامدگویی به بچه‌ها و کودکان است

حجت الاسلام سیفایی پیشنهاد کرده جلسات شورا و دهیاری روستا در مسجد برگزار شود تا ضمن شرکت مسئولان روستا در نماز جماعت، پس از اقامه نماز، جلسه خود را در گوشه‌ای از این سنگر برگزار کنند.

همواره یکی از اهالی مسجد متولی خوشامدگویی به بچه‌ها و کودکانی است که در مسجد حضور پیدا می‌کنند تا با این کار ساده اما زیبا و بدون هزینه، آن‌ها را به حضور مداوم در مسجد ترغیب و تشویق شوند.

جوانانی که می‌خواستند اغتشاش کنند، جذب مسجد شدند
حجت الاسلام سیفایی البته در زمینه جهاد تبیین نیز به ویژه در اتفاقات اخیر کشور نقش آفرینی کرده است؛ عمده افرادی که در این روستا سعی داشتند با اغتشاشات اخیر همراهی کنند از قشر نیازمندان بودند که توسط لیدرها و افراد غنی تأمین و تحریک می‌شدند؛ حاج آقای سیفانی به گفت‌وگو با آنان پرداخت و از دستگاه‌های امنیتی و نظامی تقاضا کرد تا برخوردی با آنان صورت نگیرد و رسیدگی به این امر به او واگذار شود.

او با اعطای وام به آنان از این جوانات قول و تعهد گرفت که از این کارها دست بکشند و با همین رفتار سنجیده خود توانست آنان را متحول سازد؛ به گونه‌ای که اکنون عمده این افراد، مسجدی  شدند و در اغلب برنامه‌های مسجد حضور فعال و مشارکت قابل توجهی دارند.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!