قائم مقام و دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

سند ملی مسجد در مسیر نهایی سازی است

سند ملی مسجد در مسیر نهایی سازی است
مجتبی عظیمی
0
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

قائم مقام و دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند ملی مسجد همسو با نقشه مهندسی فرهنگی کشور در دست تدوین است. اگر می‌خواهیم سهم محصولات و فعالیت‌های قرآنی در سبد فرهنگی نسل نو پربارتر شود، باید فعالیت‌های قرآنی را مسجدمحور کنیم.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، محمود حاجی‌لویی درباره رویکرد فرهنگ عمومی نسبت به مسجدمحوری، اظهار کرد: توجه به ظرفیت نهاد‌ها و تشکل‌های دینی که ریشه در فرهنگ و تاریخ ما دارد راهبردی اصلی است لذا با همه تغییرات در فضای فرهنگی کشور، همچنان مساجد و حسینیه‌ها از تاثیرگذارترین نهاد‌ها به شمار می‌روند.

وی افزود: این تاثیرگذاری در کنار ریشه‌دار بودن در فرهنگ و تاریخ ما، به دلیل انس و الفتی است که نسل‌های گذشته با مسجد دارند اگرچه امروزه قدری اقبال نسل جوان به مسجد کمتر شده است، اما همچنان آن جایگاه ارزشی و احترام و قداست خود را دارد و همه مسجد را جایی برای اقامه ارزش‌های دینی و اخلاقی می‌دانند.

قائم مقام و دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در کنار تغییراتی که در فضای فرهنگی کشور ایجاد، به‌روزرسانی لازم در قالب نهاد‌های دینی رخ نداده است و این باعث شده همپا با تغییر ذائقه جوان ایرانی تغییرات قالبی اتفاق نیفتد لذا بعضاً اقبال گذشته را از دست داده ایم.

حاجی‌لویی درباره رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مسجدمحوری فرهنگ، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی، چون خود را متکفل هدایت کلان فرهنگی کشور می‌داند نسبت به تغییرات فرهنگی حساس است و این تغییرات را رصد می‌کند و به نقاط اصلی که می‌توانند تغییرات تحولی را در فضای فرهنگی هم‌جهت با نگاه‌های ارزشی رقم بزنند، توجه دارد.

وی اضافه کرد: در توجه به مسجدمحوری و درانداختن طرح نو، باید دستگاه‌های مکلف در حوزه مسجد را نیز همراه کرد؛ هم‌جهت با این سه مسئله شورای عالی انقلاب فرهنگی سند ملی مسجد را همسو با نقشه مهندسی فرهنگی کشور در دست تدوین دارد.

دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تقریباً نزدیک به دو سال است که سند ملی مسجد را از طریق دستگاه‌های اصلی فرهنگی کشور و با تولیت سازمان تبلیغات اسلامی در دست تدوین داریم. این سند نهایی شده و در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مسیر نهایی سازی است و با تامین نگاه‌های استاندارد سند ملی، مسیر تحولی را دنبال می‌کند.

حاجی لویی تأکید کرد: نگاه شورا در تدوین اسناد ملی با توجه به نگاه‌های معیار در نقشه مهندسی کشور است لذا در سند ملی مسجد ابتدا مسجد تراز ترسیم شده و سپس مبتنی بر ظرفیت‌ها و مسائل مبتلابه امروز مساجد، مسیر تحقق مسجد تراز بواسطه راهبردها، اقدامات و فعالیت‌ها تصویر شده است.

وی با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری درباره تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی و برکات فرهنگی اجتماعی این مهم، اظهارکرد: فعالیت‌های قرآنی در ایران همیشه توسط مردم انجام شده است، با مراجعه به خاطرات کودکی می‌بینیم بسیاری از خاطرات مسجدی‌مان مربوط به جلسات قرآنی است که عموماً محله‌محور در مساجد و بعضا در منازل برگزار می‌شد.

دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: امروز اگر بخواهیم فعالیت‌های قرآنی را با همان اثرگذاری دهه ۶۰ برگزار و سهم محصولات و فعالیت‌های قرآنی را در سبد فرهنگی نسل نو پربارتر کنیم لازم است همان نگاه را داشته باشیم و فعالیت‌های قرآنی را در مساجد و محلات پررنگ کنیم و فناوری‌های روز را متناسب با ذائقه این نسل به کار بگیریم و روح‌شان را لبریز از تربیت قرآنی کنیم.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

خبرگزاری صدا و سیما

قدس آنلاین

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!