در نشست «بعثت، اولین وظیفه روحانیت» مطرح شد؛

مسجد با محوریت امام می‌تواند گره گشا باشد/جهاد تبیین را از مساجد شروع کنیم+فیلم

مسجد با محوریت امام می‌تواند گره گشا باشد/جهاد تبیین را از مساجد شروع کنیم+فیلم
مجتبی عظیمی
0
۰۳ خرداد ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب گفت: مسجد باید به محلی برای انتقال فرهنگ و مرکز توسعه فرهنگ در جامعه تبدیل شود. مسجد با محوریت امام می‌تواند گره گشای مشکلات باشد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، اولین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های تخصصی «بعثت، اولین وظیفه روحانیت» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب استاد درس خارج حوزه علمیه قم و ارائه حجت‌الاسلام سید غلام عباس موسوی مقدم امام محله مسجد امام حسن مجتبی (علیه السلام) قم، در مسجد حضرت زینب(س) پردیسان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب مسجد را عنصر اصلی در قیام امام خمینی (ره) دانست و گفت: در ابتدای انقلاب مسجد در نظر دشمن صرفا محلی برای اقامه نماز بود و امیدوار نبودند که کانونی برای فعالیت‌های انقلابیون باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: با ورود امام راحل به ایران و انتخاب مسجد برای سکونت و استراحت، مساجد مرده ای که همه احساس می‌کردند که فقط برای اقامه نماز است زنده شد و جایگاه مسجد به همه شناسانده شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب با اشاره به تلاش های برخی جریانات فکری و سیاسی برای انتقال مرکزیت فرهنگی از مساجد به فرهنگسراها و تقدس زدایی از مراکز فرهنگی بیان کرد: باید کاری کرد که مساجد به مرکزیت فرهنگی در کشور تبدیل شوند و مردم برای حل مشکلات خود به مسجد مراجعه کنند؛ مسجد باید مرکز توسعه فرهنگ در جامعه باشد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه محور کار تمام ادیان از آدم تا خاتم مسجد بود تصریح کرد: پیامبران الهی تا قبل از پیامبر اکرم (ص) همه به گونه ای کار خودشان را مرتبط با مسجد کردند و پیامبر اکرم(ص) نیز اولین کاری که کرد مسجدی ساخت و در آن زندگی کرد و معارف اسلام از آنجا انتشار یافت. در کنار مسجد نیز از دنیا رفت و حضرت امیرالمومنین (ع) که حاکم زمان بود در مسجد به شهادت رسید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هر مرجعی یک امام جماعت بود و علما و مراجع نیز مسجد را به عنوان مرکزی برای فعالیت های خود انتخاب کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب با تاکید بر اینکه مسجد محلی برای جذب جوانان به حوزه علمیه است گفت: فعالیت های مسجدی عاملی برای جذب جوانان و نوجوانان است و انگیزه‌ ای برای طلبه شدن آنان است.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار ضمن اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب بر جهاد تبیین خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب جهاد تبیین را واجب عینی اعلام فرمودند و اگر کسی مرکز جهاد تبیین را مکانی به غیر از مسجد قرار دهد، راه را اشتباه رفته و باید جهاد تبیین را از مساجد شروع کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب در پایان خطاب به طلاب گفت: سنگر مساجد را خالی نگذاریم و لذت هجرت به سمت مساجد را راه اندازی کنیم تا ناظر جامعه ای اسلامی باشیم.

وی افزود: امام جماعت مسجد باعث گرایش مردم به فروغ دین و آموختن احکام می‌شود و مردم روحانی و امام جماعت دلسوز و پای کار را دوست دارند.

مسجد باید پایگاهی برای حل مشکلات اهالی محله باشد

در ابتدای این نشست نیز حجت‌الاسلام سید غلامعباس موسوی مقدم امام محله مسجد امام حسن مجتبی(علیه السلام) خیابان سلامت قم و برگزیده کشوری مهرواره محله همدل به جایگاه ویژه مسجد در جامعه اشاره و عنوان کرد: مسجد دارای جایگاه ویژه‌ای در جامعه است و این طلبه و امام جماعت است که باید در این جایگاه ویژه نقش آفرینی کند‌.

وی ضمن تاکید بر اینکه مسجد باید محلی برای حل مشکلات اهالی محل باشد عنوان کرد: در ابتدای ورود به این مسجد با مشکلات زیادی روبه رو شدم که با تشکیل کارگروه و رصد مشکلات موفق به حل آن مشکلات شدیم.

مدیر قرارگاه اجتماعی و فرهنگی امام حسن مجتبی(ع) گفت: در مسجد امام حسن مجتبی(ع) چندین کارگروه تشکیل شد تا به کمک این کارگروه‌ها بتوانیم به حل مشکلات اهالی محل بپردازیم.

حجت‌الاسلام موسوی مقدم با بیان اینکه در این محل افراد زیادی بیکار بودند گفت: ایجاد تخصصی اشتغال در مسجد یکی دیگر از کارهایی بود که به کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) به ثمر رسید و در عرض چند ماه با تحویل دستگاه و‌ میوه خیس به منازل به تولید اشتغال رسیده ایم.

گفتنی است، در کنار این مراسم نمایشگاه کوچکی از فعالیت‌های امامان محله شاخص سراسر کشور به نمابش گذاشته شد.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!