گزارشی از فعالیت‌های برگزیده استانی مهرواره اوج در اردبیل؛

۷ سال خدمت صادقانه به روستائیان/ از ارائه خدمات عمرانی تا آزادی زندانیان و احیای زکات

۷ سال خدمت صادقانه به روستائیان/ از ارائه خدمات عمرانی تا آزادی زندانیان و احیای زکات
مجتبی عظیمی
0
۰۹ فروردین ۱۴۰۱

حجت الاسلام فرید با احیای فریضه زکات و کمک‌های مردم و خیرین خدمات زیادی برای ارتقای فرهنگی و اجتماعی روستا داشته و علاوه بر توسعه مسجد و ساخت دیوار برای مدرسه و آرامستان تلاش‌های فراوانی برای آزادی زندانیان و برگشت به زندگی معتادان داشته است.
به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام محمود فرید آتشگاه، امام روستای ساقصلو و برگزیده مهرواره اوج از استان اردبیل است. او از ۷ سال پیش روحانی مستقر این روستا بوده و برای خدمت رسانی به مردم و ارتقاء فرهنگی و اجتماعی روستا تلاش می‌کند.
برگزیده مهرواره اوج از استان اردبیل با ورود به این روستا اقدام به احیای فریضه زکات کرد و با پیگیری و تلاش فراوان توانست درآمد حاصل از زکات اهالی روستا را صرف امور روستا کند.
وی در این سال ها فعالیت‌های عمرانی فراوانی با کمک مردم و خیرین داشته است که از جمله آنها، می توان حصارکشی و ساخت دیوار قبرستان با هزینه ۳۰۰ میلیون تومان و ساخت حیاط برای مدرسه ابتدایی روستا که با هزینه بیش از ۱۱۵ میلیون تومان اجرا شد، اشاره کرد که در این طرح مدرسه‌ دیوار کشی و سایر نیازهای آن رفع شد علاوه بر آن با نصب دوربین و خرید میز برای مدرسه سعی بر نوسازی آن شد.
توسعه مسجد توسط این امام روستا با هزینه ای بیش از ۸۰۰ میلیون تومان با کمک اهالی و خیرین از کارهای دیگری است که در این سال ها رقم خورده است.
حجت الاسلام فرید با توجه به مشکل آنتن دهی مخابرات و همچنین عدم وجود اینترنت در روستا با پیگیری های فراوان از تهران و اردبیل توانست مسئولان را برای نصب دکل مخابراتی در این روستا پای کار بیاورد.
این روحانی دغدغه مند در طرح دیگری با هزینه ۸ میلیون تومان اتاقکی برای راه اندازی اینترنت خانگی در این روستا، ساخت و مشکل آنتن دهی و اینترنت روستا حل شد.
تشکیل گروه جهادی ۷ نفره توسط این امام روستا اقدام دیگری است که زمینه ساز بسیاری از فعالیت ها بوده به گونه‌ای که در ایام کرونا با همکاری گروه جهادی و دیگران اقدام به ضدعفونی کردن روستا و توزیع ماسک و الکل رایگان در بین مردم کردند.
حجت‌الاسلام فرید تهیه و توزیع بسته های معیشتی در چند مرحله که در هر مرحله ۶۰ تا ۷۰ بسته بین نیازمندان انجام شده است را از اقدامات دیگر برشمرده و می گوید: علاوه بر این تعدادی گاو و گوسفند ذبح و گوشت آن بین نیازمندان روستا توزیع شد.
دستگیری از نیازمندان منحصر به بسته های معیشتی و گوشت نبوده او با پیگیری و کمک‌های خیرین اهل روستا که در شهرهای دیگر ساکن هستند در یک‌ مرحله ۱۷۳ کت و شلوار و ۴۵ مورد در مرحله دیگر تهیه کرد و با کمک همین خیرین چند مورد جهیزیه و کمک جهیزیه نیز تهیه و توزیع شده است.
وی همچنین برای تعدادی از نیازمندان که هزینه درمان و هزینه تحصیل فرزندان‌شان را نداشتند، حمایت های مالی انجام داده است.
حجت الاسلام فرید آتشگاه در زمینه اشتغالزایی نیز از طریق کمیته امداد و سپاه نزدیک به ۲۰ نفر را برای دریافت وام معرفی کرده و تعدادی از افراد موفق به دریافت وام و ایجاد اشتغال در کارگاه بلوک زنی، پرورش بوقلمون و موارد دیگر شدند.
مقابله با آسیب های اجتماعی و استحکام بنیان خانواده فعالیت دیگری است که این امام روستا و برگزیده استانی مهرواره اوج در این سال‌ها نسبت به آن اهتمام داشته است و با پادرمیانی او آمار طلاق در این روستا به صفر رسیده است.
آزادی چند زندانی با کمک خیرین از فعالیت های دیگر حجت الاسلام فرید است؛ او در یک مورد با تلاش و پیگیری توانست بدهی فردی را که ۱۳۸ میلیون تومان بدهکاری و شش ماه زندان داشت را به کمک مردم خیر جمع آوری و پرداخت کند و موجب منصرف شدن شاکی از شکایت و آزادی این زندانی شود.
در مورد دیگر جوانی که یک سال زندان داشت با پیگیری و تلاش حجت الاسلام فرید، آزاد شد و زن و شوهری که هر کدام ۶ ماه محکومیت زندان داشتند و بیش از ۲۲۰ میلیون بدهکاری با پیگیری او ۱۴۵ میلیون تومان از بدهی آنها توسط خیرین جمع‌آوری و ما بقی بدهکاری توسط شاکی بخشیده شد و این زن و شوهر با پرداخت جریمه های دولتی آزاد شدند.
وی با ورود به پرونده دیگری که به دلیل اعتیاد زوج در آستانه طلاق قرار داشت، با معرفی فرد به کمپ ترک اعتیاد و ایجاد اشتغال برای او زمینه برگشت به زندگی برای این خانواده فراهم شد؛ علاوه بر این تعداد دیگری نیز جهت ترک اعتیاد به کمپ‌ معرفی شده‌اند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!