دوری مدرسه و تلاش امام محله برای حل این مسئله؛

راه اندازی کلاس‌های درسی در مسجد/ حل مشکل دانش آموزان بازمانده از تحصیل

راه اندازی کلاس‌های درسی در مسجد/ حل مشکل دانش آموزان بازمانده از تحصیل
مجتبی عظیمی
0
۰۸ دی ۱۴۰۱

دور بودن مدرسه یکی از مشکلات محله مشکین دشت است که دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ همین مسئله بهانه‌ای شد برای اینکه برخی دانش آموز کم بضاعت از تحصیل باز بمانند؛ حجت الاسلام جباری با راه اندازی کلاس‌های درسی در مسجد، هم وضعیت تحصیلی دانش آموزان را تقویت کرد و هم مشکل تحصیل آن ۴ کودک حل شد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام حامد جباری امام محله مشکین دشت شهرستان فردیس استان البرز است، او به مدت ۳ سال است در مسجد حضرت اباالفضل(ع) این محله فعالیت دارد.
مسجدی که با تغییر و تحول در هیئت امنا پویایی و فعالیت خود را دوباره آغاز کرد، چون هیئت امنای مسجد را ریش سفیدان محله بر عهده داشتند، حجت‌الاسلام جباری علی رغم تمام احترامی که به این بزرگان قائل بود ترجیح داد تا از جوانان نیز در این مسئولیت بهره بَرد.
این امام محله بعد از انتخاب هیئت امنا با انجام فعالیت های خوب توانست اعتماد اهالی را جلب کند، ابتدا خیریه ای تحت نظارت کمیته امداد راه اندازی شد و نیازمندان محله بعد از دسته بندی مشکلات‌شان در آن خیریه تحت پوشش قرار گرفتند.
او در این دسته بندی ها افراد آسیب پذیر و کم درآمد در درجه اول، افراد آسیب دیده کرونایی در درجه دوم و افراد با مشکلات کوچک‌تر هم در درجه دیگر قرار داد و هر کدام با توجه به مشکل خود خدمات دریافت کردند.
این خیریه که درصدد دستگیری و حل مسائل افراد نیازمند است بیشتر هزینه‌ها را از طریق مردم جمع آوری می‌ کند و قسمت کمی را کمیته امداد تأمین می‌کند.

اقدام دیگر حجت‌الاسلام جباری همراه کردن بسیج محله با مسجد است، این امام با پای کار آوردن بسیجیان خواهر و برادر به مسجد توانسته فعالیت های خوبی را به اهالی ارائه دهد. او با کمک خیرین و بسیجیان در دو نقطه از مشکین دشت ساخت و ساز و کمک عمرانی داشته و علاوه بر آن مسجد محله را نیز تعمیر و مرمت کرده است.
از آن جایی که فقدان مهارت لازم برای ورود به بازار کار از موانع مهم بهبود وضعیت اشتغال است و توانمند سـازی نیروی انسانی از طریق آموزش مهارت‌های شغلی و تخصصی، در راستای ترغیـب و توسـعه کارآفرینی، یکی از راهکارهای اساسی محسوب می‌شود، حجت‌الاسلام جباری سعی دارد با آموزش مهارت به اهالی آن‌ها را به اشتغال برساند.
این فرصت در مشکین دشت که در نزدیکی بازار مبل واقع شده با همت این امام در حال تحقق است، او از این موقعیت استفاده کرده و چند نفر از افراد تحت پوشش را در بازار مبل به شغل رسانده و علاوه بر آن در حال رایزنی برای تأسیس تولیدی لوازم جانبی مبلمان است تا از آن طریق برای افراد بیشتری اشتغال ایجاد شود‌.
یکی از معضلات این محله دور بودن مسافت مدرسه و عدم وجود مدرسه در محله است، این امام با مطالبه از استانداری، فرمانداری، شهرداری و شورای شهر سعی دارد این مشکل را حل کند، او در همین راستا در مسجد کلاس‌های درسی را برگزار می‌کند تا دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه اول از این طریق در دروس مدرسه تقویت شوند و هم بهانه ای برای حضور در مسجد باشد. او از این طریق توانسته ۴ دانش آموز از اتباع را که تاکنون از تحصیل جامانده بودند را به تحصیل بازگرداند.
امام مسجد حضرت اباالفضل محله مشکین دشت یکی از مشکلات در این محله عدم وجود نیرو می‌داند، او در سه سال حضور در این محله تا حدود زیادی سعی کرده زیر ساخت‌ها را آماده کند، این امام با همکاری بسیج حلقه های صالحین را در مسجد برگزار می‌کند و همچنین با تشکیل هیئت توانسته افرادی را برای ارائه خدمات در محله پرورش دهد تا به وسیله این افراد بتواند اقدامات خوبی را به انجام برساند.

تصویر این مطلب آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!