مسجد یک روستا میزبان بیش از ۴۰۰ روزه اولی

مسجد یک روستا میزبان بیش از ۴۰۰ روزه اولی
مجتبی عظیمی
0
۲۷ فروردین ۱۴۰۲

حجت الاسلام تیجانی ۵ سالی است که با همراهی همسر خویش ۵ در روستای سالاری مستقر شده‌؛ در طول این سال‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی طلاق و اعتیاد و رونق اشتغالزایی، بی‌وقفه تلاش کرده است. در زمینه کار با نوجوانان نیز فعالیت‌های چشمگیری انجام شده از جمله اینکه ماه رمضان امسال قرار است بیش از ۴۰۰ روزه اولی نیز مهمان مسجد و مسجدی‌ها باشند و شبی به یاد ماندنی را تجربه کنند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام علی تیجانی امام روستای سالاری در بخش میان‌جلگه از توابع شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی است. در رمضان سال ۹۷ که برای تبلیغ به این روستا آمده بود، با اصرار مردم ماندنی شد و اکنون ۵ سال است که در بین مردم این روستا و تعدادی از روستاهای این منطقه به اشاعه فرهنگ ناب اهل بیت(ع) مشغول است.

امام جماعت مسجد ۱۴ معصوم روستای سالاری ۳ سالی نیز در حاشیه شهر مشهد بوده و با ورود به این روستا تصمیم می گیرد تا قدم های بزرگی در کاهش آسیب های اجتماعی و رونق فرهنگ دینی بردارد.

با اصلاح روند کودک‌همسری، آمار طلاق را کاهش دادیم

به گفته این امام محله یکی از معضلاتی که در زمان ورودش به روستا با آن مواجه بود، رواج کودک همسری و اختلاف سنی زیاد زوجین در برخی از ازدواج ها بود که تبعات فروانی چون افزایش طلاق داشت که با همراهی بزرگان روستا تا حدودی  اصلاح شد و آمار طلاق هم با ریشه یابی معضلات روند کاهشی پیدا کرد.

جلوگیری از طلاق ۲۵ زوج 

مشاوره برای پیشگیری از طلاق به صورت مستمر در مسجد برقرار است و در موارد زیادی اختلافات را کنار گذاشته و به زندگی دوباره روی آورده اند. همراهی شریکه الامام در این برنامه ها منجر به صلح و آشتی بیش از ۲۵ زوج در این روستا و روستاهای اطراف شده است.

۱۵ معتاد ترک داده شدند

حجت الاسلام تیجانی در زمینه کاهش اعتیاد و مبارزه با این آسیب خانمان سوز نیز فعالیت دارد؛ او در جلسات ترک اعتیاد شرکت فعال دارد و به پاس این زحمات چندین لوح تقدیر نیز گرفته است. بهبودی ۱۵ معتاد در مدت ۳ سال با کمک خیرین و خود خانواده ها نتیجه شیرین تلاش ها برای کاهش آسیب اجتماعی اعتیاد است.

حمایت از افراد نیازمند و مسن روستا برای گذران زندگی و درمان

رسیدگی به فقرا سیره مستمر این امام محله است؛ در زمان کرونا نیز کمک های فراوانی با همت مسجدی ها به نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا صورت گرفت و اکنون در کنار برنامه های حمایتی از ۳ خانواده نیازمند در طرح ۳۱۳، تعداد دیگری از افراد نیازمند و افراد مسن تحت پوشش مسجد قرار دارند. در این راستا توزیع بسته های معیشتی، کمک به تهیه جهیزیه و معرفی برای درمان رایگان صورت می‌گیرد.

 ۱۲ نفر از نوجوانان روستا به تحصیل در حوزه علمیه علاقه‌مند شدند

اهتمام این امام محله به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی باعث شده تا در این سال ها، ۱۲ نفر از نوجوانان تصمیم بگیرند برای تحصیل به حوزه علمیه بروند؛ تعدادی از این افراد هم اکنون در لباس سربازی امام زمان(عج) مشغول به خمدت رسانی هستند.

در این مسجد هر هفته روزهای چهارشنبه آموزش قرآن برگزار می شود و در روزهای ماه رمضان نیز ۲ حلقه جزء خوانی قرآن کریم برای خواهران و برادران به صورت مجزا برگزار می شود.

جشن روزه‌اولی‌ها برای ۴۰۰ نوجوان دختر و پسر

حجت الاسلام تیجانی ماه رمضان امسال تصمیم گرفته است تا اتفاق خاصی را در بخش میانجلگه رقم بزند؛ او با همراهی آموزش و پرورش برنامه هایی را ویژه روزه اولی های بیش از ۴۰ روستا، تدارک دیده و قرار است بیش از ۴۰۰ روزه اولی دختر و پسر شبی به یادماندنی را در آغاز تکلیف خود تجربه کنند.

این برنامه در ایام ولادت امام حسن مجتبی(ع) در ۲ شب به صورت مجزا برای پسران و دختران برگزار شد؛ هزینه افطاری و مقدمات مراسم نیز با کمک خیرین فراهم شده است.

ساخت ۵ خانه مسکونی برای نیازمندان روستا

حجت الاسلام تیجانی می گوید در روستای سالاری ۲ گروه جهادی، عمرانی و فرهنگی تشکیل دادیم که با همت این عزیزان ۵ خانه کامل ساخته و تقدیم نیازمندان در این  روستا و روستاهای اطراف شده است؛ تأمین هزینه ها از طریق خیرین محلی و حتی شهرهای دیگر  انجام می شود و حدود ۲۵ نفر از جوانان پای کار فعالیت های جهادی هستند.

اشتغال‌زایی برای جوانان روستا با کمک بنیاد برکت

با پیگیری های صورت گرفته از بنیاد برکت ۲۵ وام ۵۰ میلیونی در زمینه اشتغالزایی جذب شده که تأسیس گیم نت،  مغازه خواربار فروشی، ایجاد کارگاه بلوک زنی، کاشت زعفران و راه اندازی گلخانه، نمونه هایی از موارد اشتغالزایی در این روستا هستند. تأسیس یک کارگاه بلوک زنی و مصالح فروشی نیز باعث ایجاد اشتغال ۶ نفر به طور  مستقیم شده است.

 

 

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

خبرگزاری رسا

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!