گزارشی از روند اجرای برنامه‌های توانمندسازی مساجد کشور از سوی شبکه راهیاری بنیاد هدایت؛

از عملیات «مسجد به مسجد» تا رویداد ملی «شهید شهرکی»/ مساجد؛ پیشران پیشرفت محله‌ها 

از عملیات «مسجد به مسجد» تا رویداد ملی «شهید شهرکی»/ مساجد؛ پیشران پیشرفت محله‌ها 
حسین فلاح مراد
0
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

مسئول عملیات بنیاد هدایت ضمن تشریح فعالیت‎‌های شبکه راهیاری در چند ماه گذشته به فعالیت‌های پیش روی این مجموعه اشاره کرد و از آغاز عملیات «شهید حجت الاسلام شهرکی» در استان‌های مختلف خبر داد.

حجت الاسلام مجتبی ایرجی مسئول عملیات بنیاد هدایت در گفت‌وگویی، با اشاره برگزاری عملیات «مسجد به مسجد» در چند ماه پیش، اظهار داشت: شبکه راهیاری بنیاد هدایت در آن عملیات مساجد برتر و خوب هر شهرستان را از نزدیک دید و اطلاعات و تجربیات آن‌ها را‌ ثبت کردند. در کنار آن، تجربیات موفق دیگران را نیز به ارکان این مساجد ارائه می‌دادیم و خدمات بنیاد هدایت برای امامان محله و مساجد، معرفی می‌شد و گفتمان امامت نیز برای حلقه‌های میانی مسجد و محله تبیین ‌شد.

وی ادامه روند عملیات را مورد توجه قرار داد و گفت: تفاهم نامه‌ای با وزارت کشور نوشته شد تا طی آن، بنیاد هدایت، امام محله‌های مناطق هدف وزارت کشور را آموزش بدهد. این اتفاق زمینه‌ای ایجاد کرد تا بخشی از امامان محله شبکه خودمان نیز به میزان جذب منابعی صورت گرفت در این دوره‌ها شرکت کنند. به این منظور ۴ دوره متفاوت طراحی شد.

مسئول عملیات بنیاد هدایت نحوه برگزاری دوره «محله پیشرفت» را شرح داد و بیان داشت: در این دوره روی مقوله پیشرفت ایستادیم؛ چون نیاز جامعه کنونی به مقوله پیشرفت در جهاد تبیین را جزو اساسی‌ترین نیازها می‌دانیم. ابتدا پنج دوره «آرمان» طراحی شد که طی آن از امامان محله برجسته سراسر کشور دعوت کردیم تا در قم در این دوره‌های سه روزه شرکت کنند. مباحث مختلفی از «جمله رؤیا؛ فناوری پای کارآوردن مردم» و «روایت» توسط اساتید مبرز ارائه شد.

حجت الاسلام ایرجی افزود: پس از این دوره، شرکت کنندگان در مناطق با کمک شبکه راهیاری، آن‌ مطالبی را که فراگرفتند با دیگران به اشتراک و مباحثه گذاشتند تا بتوانند تیمی را تشکیل بدهند و با تیم خود در دوره دوم شرکت کنند. این تیم ممکن است از قبل بوده و یا جدیدا شکل گرفته باشد. دوره دوم در مراکز استان‌ها و با نام «شهید حجت الاسلام اصلانی» برگزار شد. در این دوره مدل تیم سازی و اقناع سازی برای همراه سازی دیگران با این تیم، تبیین شد. لازمه این اقناع سازی تشخیص سطوح کنشگری، سطح مخاطب و شناخت موضوعی است که می‌خواهند در آن فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: پس از دوره شهید اصلانی، تیم‌ها به مساجد خود رفتند و طی فرآیند راهیاری بررسی می‌شد که مثلا چرا یک مسجدی نتوانسته تیم خود را تقویت و تکمیل کند و یا اگه تیمی شکل گرفته بود، تلاش می‌شد که از ویژگی‌هایی لازم برخودار شود تا بتوانند به بهترین شکل سامان پیدا کند. پس از شکل‌گیری تیم‌ها، آن‌ها را برای شرکت نشست «شهید حجت الاسلام شهرکی» دعوت کردیم. این نشست‌ها چند روزی است که آغاز شده، بناست در استان‌های مختلف برگزار شود تا مدل عملیاتی «جهاد تبیین» را پی می‌گیریم.

مسئول عملیات بنیاد هدایت در پایان گفت: پس از عملیات «شهید حجت الاسلام شهرکی» با کمک شبکه راهیاری طراحی عملیات صورت می‌گیرد و در نهایت امام‌ محله‌های برتر کشور به همراه تیم خود به مشهد مقدس دعوت می‌شوند. در مشهد هم برنامه تقدیر از این بزرگواران را داریم و دوره آموزشی تکمیلی جهاد تبیین برای آن‌ها تدارک دیده شده است تا بتوانیم پایگاه‌های تبیینی را در سراسر کشور راه اندازی کنیم.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!