امام محله‌ای که با تلاش‌های خود محله تبلیغی‌اش را متحول کرد

امام محله‌ای که با تلاش‌های خود محله تبلیغی‌اش را متحول کرد
مجتبی عظیمی
0
۲۶ فروردین ۱۴۰۳

حاج آقا باباشاوردی از طلبه‌هایی است که خدمت به مردم را ارزشمند می‌داند و در این راستا تلاش‌های قابل توجهی داشته است او علاوه بر انجام اقدامات تربیتی و تشکیل قرارگاه خانواده برای حل مشکلات خانوارهای محله، در زمینه عمرانی نیز برای محله تبلیغی خود اقدامات خوبی را انجام داده است.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام عباس باباشاوردی متولد سال ۱۳۷۲ و از طلبه‌هایی است که قریب به ۱۲ سال است که در حیطه طلبگی و تبلیغ فعالیت دارد و نزدیک ۶ سال است که به عنوان امام محله به فعالیت می‌پردازد و اکنون در مسجد حسینی محله راه آهن قزوین رسالت تبلیغی خود را پیش می‌برد.
او به عنوان امام محله برتر در قزوین شناخته شده و رویکردش در هر مسجدی که به فعالیت پرداخته جذب نوجوانان و جوانان به مسجد بوده است به طوریکه یک مجموعه تربیتی راه اندازی کرده که در ابتدا دو سه نوجوان در آن حضور داشتند و اکنون ۸۰ نوجوان در آن حضور دارند.


این امام محله عمده فعالیت‌های مسجد را به نوجوانان واگذار کرده و کاری نظیر قرائت قرآن، مکبری، ادعیه خوانی، توزیع چای و حتی برگزاری برخی از برنامه‌ها توسط آنان انجام می‌شود.
او می‌گوید: تمام تلاش ما درگیر کردن بچه‌هاست و امروز الحمدالله می‌توانیم ادعا کنیم که در زمینه جذب جوانان و نوجوانان به مسجد موفق عمل کردیم و یک طلبه را به عنوان مسئول نوجوانان انتخاب کردیم که تمام دغدغه او تربیت و برنامه‌ریزی برای رشد معنوی نسل کنونی است.


حاج آقا باباشاوردی همچنین برای نوجوانان کلاس‌های ورزشی و درسی و معرفتی برگزار می‌کند و سعی کرده با شرکت در فعالیت‌های نوجوانان و حلقه‌های معرفتی نسبت به تربیت آنان کمکی کرده باشد.
او همچنین در محله راه آهن قرارگاه امام حسن عسکری(ع) را برای ایجاد وحدت میان مساجد و پایگاه‌های مختلف تشکیل داد که این قرارگاه به دو بخش جهادی و خانواده تقسیم می‌شود که در دل خانواده مباحث تربیتی دنبال می‌شود و مباحث عمرانی و بحث امور خیریه هم در این قرارگاه انجام می‌گیرد.
این قرارگاه علاوه بر توزیع بسته‌های معیشتی در مناسبت‌های مختلف به محرومیت زدایی و اعطای وام اشتغال و معرفی افراد نیازمند و جویای کار به کارهای مختلف می‌پردازد.


حجت الاسلام باباشاوردی همچنین با کمک دوستان جهادگر خود ۸۰ چرخ خیاطی برای خانم‌های سرپرست خانوار تهیه کرده است.
تاسیس مرکز نیکوکاری در مسجد محله یکی دیگر از یادگاری‌های ارزشمند او برای محله تبلیغی‌اش است که علاوه بر تهیه لوازم التحریر در مهرماه برای دانش آموزان نیازمند، اردوهایی برای مشهد اولی‌ها ذیل این مرکز برگزار می‌شود و به بیماران نیازمند نیز کمک درمانی می‌شود به طور مثال چندی پیش اکیپ جهادی دندانپزشکی وارد محله شدند و یک روز کامل در زمینه دندانپزشکی به فعالیت پرداختند.
این امام محله از بدو طلبگی به صورت تخصصی در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالیت داشته و گام‌های خوبی در این زمینه برداشته است.


وی در فضای مدرسه نیز تدریس دارد و کار تربیتی انجام می‌دهد و مهمترین دغدغه فکری‌اش مسائل اجتماعی و حل کردن مشکلات مردم است و در این باره می‌گوید: طلبه‌ای طلبه است که بتواند گره ای از مشکلات مردم را باز کند و یا پای درد دل آنان بنشیند و آرامش را به آنان هدیه کند و دلسوز مردم باشد.
او که خود بچه جنوب شهر قزوین بوده است با دردها و معضلات و مشکلات مردم آشنایی کامل دارد و به همین دلیل دغدغه رفع مشکلات مردم و بویژه نیازمندان را دارد.
حجت الاسلام باباشاوردی اقدامی در زمینه تشویق به فرزندآوری انجام داده که از آن به عنوان لذت بخش ترین کار خود یاد می‌کند.


او در ایام فاطمیه طرحی راه اندازی کرد که در آن برای خانواده‌های پرجمعیت و کسانی که تازه فرزند دار شده بودند کارت هدیه و گل تهیه کرد و به منازل آنان رفت و این کارت‌ها را به آنان هدیه کرد و در گوش فرزندان تازه متولد شده اذان و اقامه خواند و روضه کوتاهی از حضرت زهرا(س) نیز خواند و هدفش از این اقدام این بود که مردم ببینند که روحانی محله به فکرشان است که اینکار او بازخورد و انعکاس خیلی خوبی به همراه داشت که صداوسیما هم از اینکار آنان تصویر برداری کرد.
یکی دیگر از اقداماتی که او در محله پیگیر انجام آن شده پارک بانوان بوده که تا حدودی راه اندازی شده و همچنین استخری را در محله بعد از ۱۴سال وقفه ایجاد کرد که اینکار او یکی از خاطرات ارزشمندی است که برای‌ اهل محل و خودش باقی مانده است.


حاج آقا باباشاوردی همچنین تلاش کرده امکانات ورزشی را در محل ایجاد کند که الحمدالله یکی دوتا زمین محله را مجهز به چمن مصنوعی برای بازی بچه‌ها کرده است.

او معتقد است آن‌چیزی که ارزشمند است خدمت رسانی به مردم بویژه در زمینه عمرانی است و یکی از اهداف ما این است که تا جایی که می‌توانیم در بحث عمرانی محله وارد شویم.
این طلبه تلاشگر همچنین برای حل مشکلات خانواده‌ها قرارگاهی را تشکیل داده تا معضلات اجتماعی خانواده‌ها را برطرف سازد و بسیار امیدوار است که بتواند در حیطه خانواده‌ کاری انجام دهد تا معضلاتی همچون طلاق و اعتیاد کمتر شود و نشاط در محله تبلیغی او پررنگ تر شود.

پایگاه فرهنگی و اجتماعی آحاد

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!