مروری بر فعالیت‌هایی که با محوریت بانوان فعال محله در حال انجام است؛

پیشتازی و نوآوری مسجد محله عسکریه قم در برگزاری برنامه و دوره‌‌های آموزشی جوانی جمعیت

پیشتازی و نوآوری مسجد محله عسکریه قم در برگزاری برنامه و دوره‌‌های آموزشی جوانی جمعیت
مجتبی عظیمی
0
۰۳ تیر ۱۴۰۲

خانم احمدی یک بانوی فعال مسجدی است که در محله هزاره هشتم پردیسان شهر قم در عرصه‌های فعالیت دارد؛ عمده آنها در زمینه فرزندآوری و افزایش جمعیت بوده و توانسته با برگزاری دوره‌های مختلف گروهی از مبلغین را تربیت کند تا با حضور در محلات و مناطق مختلف این امر مهم را ترویج و تبلیغ کند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، خانم سیده نیره احمدی همسر حجت‌الاسلام عبدالله استوار و ساکن در هزاره هشتم شهرک پردیسان شهر قم است؛ نزدیک به ۱۴ سالی می‌شود در کنار همسرش نقش آفرینی می‌کند.
این بانو که به صورت متمرکز در مسجد امام حسن عسکری علیه السلام این محله و در بین خانواده‌های طلاب فعالیت دارد تاکنون در بسیاری از زمینه ها ورود کرده و در عرصه جوانی جمعیت به صورت ویژه شروع به کار کرده‌ است.
مسجد امام حسن عسکری علیه السلام که مسجدی فعال و پویا است و برنامه‌های گوناگون برای اقشار مختلف در آن برگزار می‌شود. برای اولین بار در سال ۹۸ با کمک مجمع فعالان ملی جمعیت و مجموعه خاتم الانبیاء صلی الله علیه وآله وسلم دوره آموزشی افزایش جمعیت، خانواده و فرزندآوری پذیرای علاقه‌مندان به این حوزه و موضوع بوده است.
دوره‌ای که نه تنها در این مسجد و شهر قم بلکه در کشور هم برای اولین بار اجرا شد و نزدیک به ۶۰ نفر از عموم افراد در آن شرکت کردند.
این تنها دوره در زمینه فرزندآوری و افزایش جمعیت در این مسجد نبود، دوره‌های بعدی نیز با هدف تربیت و تقویت قشر طلاب و خانواده‌های آنها توسط این بانوی فعال مسجدی در این محله اجرا شد؛ به واسطه این اقدام گروهی تبلیغی در مسجد تشکیل شدند و در زمینه افزایش جمعیت با محوریت مجالس خانگی به تبلیغ و ترویج پرداختند.
ترغیب و تشویق بانوان محله تنها با حضور در مجالس خانگی و … میسر نبود او با ایجاد فضایی با نشاط و ورزشی بین مادران و بانوان محله در باشگاه محله توانسته به صورت ویژه ای آن‌ها را ترغیب و تشویق به فرزندآوری کند؛ در این کلاس‌ها به بانوانی که در آستانه مادر شدن بودند، تخفیف ویژه‌ای اختصاص داده می‌شد.
علاوه بر این خانم احمدی در زمینه های گوناگون دیگری نیز به فعالیت پرداخته است کارهایی از قبیل تهیه جهیزیه که از آن طریق به جوانان در شرف ازدواج که به هر دلیلی آغاز زندگی شان با مشکل روبه رو بود کمک شد؛ نزدیک به بیست سری جهیزیه که متشکل از کالاهای اساسی و ملزوم زندگی بود به دست زوج‌های جوان رسید.
خانم احمدی که خیرین بسیاری را برای کمک رسانی به نیازمندان پای کار آورده است؛ گروهی جهادی را با نام «حاج قاسم» تشکیل داده و به مناسبت و بهانه‌های مختلف این گروه جهادی در محله و سطح شهر فعالیت می‌کنند.
این محله دارای ۱۸ مجتمع مسکونی است و این بانو با ایجاد رابط در مجتمع های این محله توانسته اقدامات خوبی را به انجام رساند فعالیت‌هایی در عرصه‌های عفاف و حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، کودک و نوجوان، حلقه‌های صالحین با پذیرش کودکان از ۶ سال تا بزرگسال در کارنامه این بانوان فعال وجود دارد.
علاوه بر این خانم احمدی با ایجاد هیئت در هر مجتمع مسکونی نوجوانان دختر و پسر را سازمان‌دهی کرده است و از این طریق توانسته اثرات و نتایج خوبی را به دست آورد.
به کارگیری بانوان کارآفرین در محله و ایجاد بازارچه اقتصاد مقاومتی در حسینیه مسجد به صورت ماهیانه یکی دیگر از برنامه‌های این بانوی فعال مسجدی است؛ با این کار هم بانوان کارآفرین و سرپرست فرصت عرضه محصول خود را دارند و هم منبع درآمدی برای مسجد ایجاد شده است.

در دیگر رسانه‌ها بببنید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!