در نشست هم‌اندیشی شهید حجت الاسلام مصطفی ردانی پور مطرح شد؛

سند ملی مسجد، تعالی مساجد را در گرو تعالی شبکه امامت می‌داند

سند ملی مسجد، تعالی مساجد را در گرو تعالی شبکه امامت می‌داند
مجتبی عظیمی
0
۲۴ خرداد ۱۴۰۲

نشست دو رورزه هم اندیشی شهید حجت الاسلام مصطفی ردانی پور با هدف هماهنگی شبکه راهیاری بنیاد هدایت و مسئولان بسیج استانی و تلاش برای ارتقاء مساجد استانی و شبکه امامت آغاز به کار کرد. حجت الاسلام میرمحمدیان بر اساس نگاه سازمان تبلیغات اسلامی و سند ملی مسجد، در تعالی مساجد را مساوق با تعالی شبکه امامت دانست.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، نشست هم‌اندیشی شهید حجت الاسلام مصطفی ردانی پور با هدف هماهنگی شبکه راهیاری بنیاد هدایت و مسئولان بسیج استانی و تلاش برای ارتقاء مساجد استانی و شبکه امامت آغاز به کار کرد. این نشست دو روزه، امروز در دفتر قم بنیاد هدایت آغاز شد.

حجت الاسلام امید محلات در ابتدای این نشست به تشریح عملیات پرداخت و در ادامه حجت الاسلام مهرداد جعفری مسئول دبیرخانه مهرواره محله همدل به بیان وضعیت روند ثبت نام مهرواره پرداخت و در ادامه برخی از راهیاران استانی نیز به گزارش وضعیت استان های خویش در جریان مهرواره محله همدل پرداختند.

حجت الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت، در ادامه برنامه های نشست، ضمن تبیین طرح مشترک با سپاه پرداخت و اظهار داشت: باید قدر جایگاه خود را بدانیم و از ظرفیت هایی که در اختیار ما قرار گرفته بتوانیم بهره ببریم.

وی ارتقاء شبکه امامت را هدف اصلی برنامه های بنیاد هدایت عنوان کرد و افزود: در این زمینه ایده‌ای که ارائه شده از سوی سازمان تبلیغات، بسیج و… پذیرفته شد و کمک کار ما شده اند؛ باید ببینیم جنس مواجهه ما با این مسئله چگونه است؛ باید تلاش کنیم همه ظرفیت ها را پای کار بیاوریم و از هر ظرفیتی که می توانیم در راستای اهداف بهره مند شویم.

حجت الاسلام میرمحمدیان با ابراز اینکه سازمان تبلیغات اسلامی به دنبال تعالی مسجد است، افزود: سازمان ایده و تعالی شبکه امامت را مساوق با تعالی مساجد می داند؛ چیزی که در سند ملی مسجد هم به آن اشاره شده این است که مسجد سه کار دارد بُعد نرم افزاری، بعد سخت افزار و بعد راهبری و منظور از راهبری کارهای اداری و حکم زدن برای امام و هیئت امناء و… است.

وی ادامه داد: ما به عنوان بنیاد هدای، راهبری نرم شبکه ای را بر عهده داریم و در تقسیم بندی مساجد گفته ایم مدیریت نرم افزار با ما است و باید سه کار را مستمرا انجام دهیم، تولید دانش، ترویج دانش و ارتقاء کنشگران؛ ما برای جنس راهبری ولایی تمرین می کنیم.

مدیر عامل بنیاد هدایت به همکاری مشترک با بسیج در حوزه ارتقاء مساجد اشاره داشت و گفت: با بسیج تعاملات خوبی داشته ایم؛ در سال گذشته چندین نشست ویژه برگزار کردیم و امسال نیز قرار است در زمینه آموزش و ارتقاء ۲۰ هزار مسجد کشور همکاری داشته باشیم.

وی در توضیح طرح مشترک با بسیج ادامه داد: گام اول ما این است که بیش از ۷۰۰ نفر قرار است ثبت نام می شوند، ۳۶۰ نفر پس از گزینش اولیه ۳ دوره ۱۲۰ نفره در قم شرکت خواهند کرد و ۲۰۰ نفر انتخاب می شوند که بعد از شرکت در یک دوره مجازی ۱۵۰ نفر منتخب می شوند و در دوره تکمیلی شرکت خواهند کرد و در نهایت ۱۲۰ نفر به عنوان اساتید طرح از سرتاسر کشور در آموزش و ارتقاء ۴۰ هزار امام و فرمانده پایگاه شرکت خواهند کرد. در گام دوم اساتید هر استان با مسئول بسیج محلات به برگزاری دوره های توانمندسازی در شهرهای خود می پردازند.

در ادامه برنامه های نشست حجت الاسلام مصطفی محمددوست مسئول آموزش بنیاد هدایت، نیز به فرآیند دوره تربیت استاد اشاره کرد و ضمن تکمیل سخنان مدیرعامل بنیاد هدایت به سؤالات راهیاران محترم پاسخ گفت.

خانم مریم زادقاسمی، عضو دفتر بانوان بنیاد هدایت نیز به منظور پاسخگویی به راهیاران در موضوع شبکه شریکه الامام، در این جلسه حاضر شد و به بیان فعالیت های صورت گرفته در حوزه شریکه الامام و مهرواره بانور پرداخت.

وی ضمن تشکر از راهیاران گفت: شبکه راهیاری بانوان با همکاری و همراهی خوب راهیاران محترم بنیاد هدایت شکل گرفت و اگر این همکاری ها نبود به نتیجه نمی رسید.

خانم زاد قاسمی به برگزاری موفق مهرواره بانور اشاره داشت و گفت: اختتامیه مهرواره بانور در پایان سال گذشته برگزار شد و ۱۲۰ نفر از برگزیدگان بخش‌های حل مسئله و روایت در اردیبهشت امسال به همراه خانواده در مشهد تجلیل شدند. 

وی به تجربیات خوب این مهرواره هم اشاره کرد و افزود: راه اندازی رادیو بانور، قالب تِد و بیان تجربیات با روایت ۱۰ داستان از بانوان فعال مهرواره و قالب مصاحبه خانوادگی از نکات موفقی بود که در مهرواره بانور رقم خورد.

دبیرمهرواره بانور ادامه داد: الگوی سوم زن که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است باید جهانی شود و جذابیت های ذو ابعاد آن به گوش همه برسد. الگوی سوم زن مسلمان هم برای خود تلاش می کند و هم برای خانواده و هم به رسالت و وظیفه اجتماعی حساس است. ما می خواستیم فقط به بعد سوم تمرکز نکنیم با این هدف با ۱۰ خانواده از برگزیدگان مهرواره مصاحبه کردیم و از همسران و فرزندان نیز مصاحبه داشتیم؛ هدف این بود که بگوییم در الگوی سوم، زنان مسلمان نه تنها در وظایف اجتماعی بلکه در دو بعد فردی و خانوادگی هم موفق و تأثیر گذار هستند.

وی اشاره ای هم به شبکه شریکه الامام و روند شکل گیری این شبکه داشت و گفت: در قضیه شریکه الامام به نتیجه رسیدیم که همسران امام در تعالی شبکه امامت دخیل و تأثیرگذار هستند؛ در حوزه محتوا و نظر نیاز داریم که محتوا را غنی کنیم بر همین اساس جلسات مکرری با استاد ترابی داریم.

عضو دفتر بانوان بنیاد هدایت ادامه داد: برای توانمندسازی شبکه شریکه الامام همان مدل راهیاری را در پیش گرفتیم و گفتیم اگر قرار است کسی به راهیار کمک کند بهترین فرد همان همسر اوست و برای توانمندسازی این همسران بیش از یک‌سال است تلاش می کنیم؛ ما به استفاده از ظرفیت های شبکه بانور و شبکه شریکه الامام نشست امامان آرمان هم تأکید داریم.

گفتنی است، این نشست در نوبت عصر نیز با گعده های تخصصی ادامه پیدا خواهد کرد و در ادامه راهیاران با حضور در نمایشگاه مسجد جامعه پرداز در گعده های مشترک با مسئولان بسیج محلات شرکت خواهند کرد.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس 
خبرگزاری حوزه

خبرگزاری شبستان 

خبرگزاری مهر

وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!