مسجدی که هزینه‌های مراسم ازدواج جوانان را تأمین می‌کند

مسجدی که هزینه‌های مراسم ازدواج جوانان را تأمین می‌کند
مجتبی عظیمی
0
۳۱ خرداد ۱۴۰۲

مسجد جامع شهریار در اقدامی ابتکاری با فراهم‌ کردن اتاق عقد برای زوج‌های جوان و تأمین عکاس و فیلمبردار، باغ و ماشین عروس فرصت ازدواج آسان را برای جوانان فراهم و خانه خدا را محلی برای شادی‌های اهالی تبدیل کرده‌است.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، ازدواج از جمله سنت های مورد تاکید اسلام است که در روایات متعدد از سوی ائمه‌اطهار (ع) نسبت به آن سفارش شده، چنان که پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: هر گاه فردی ازدواج کند، نصف دینش را به‌دست آورده است.

با توجه به مشکلات مختلفی که جوانان در موضوع ازدواج با آنها مواجه هستند، رسانه‌ها، مساجد و دیگر مراکز و نهاد‌های اثرگذار جامعه می توانند به میدان ترویج ازدواج آسان ورود کرده و امر تشکیل خانواده را نهادینه کنند. از طرفی با توجه به تأکیدات و سفارش‌های بسیار دین اسلام جهت فراهم سازی امکان ازدواج جوانان، مسجد می‌تواند بهترین بستر برای برگزاری ازدواج آسان و کم‌هزینه نیز باشد.

یکی از مساجدی که همواره در کارهای خیر پیشقدم بوده و تلاش می کند، زمینه ازدواج آسان را برای دختران و پسران فراهم کند، مسجد «جامع شهریار» است، این مسجد در اقدامی ‌جالب، مراسم عقد و ازدواج نوعروسان را در امامزاده اسماعیل(ع) این شهرستان فراهم می کند و ضمن برگزاری آبرومندانه مراسم عقد و عروسی، امکاناتی همچون عکاس، باغ برای عکاسی و فیلمبردار و ماشین عروس را هم در اختیار آنها قرار می دهد. شرط فراهم شدن مراسم عقد و ازدواج از سوی مسجد، تنها شرکت در کارگاه های مهارت های زندگی قبل از مراسم است.

حجت الاسلام «محسن نوری» در گفت و گویی با اشاره به برنامه ویژه مسجد جامع شهریار در ترویج ازدواج آسان، اظهار کرد: مسجد همه ساله به مناسبت فرا رسیدن اول ذی‌الحجه، سالروز ازدواج آسمانی امیرالمومنین امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) مراسم ویژه عقد و ازدواج را برای نوعروسان و ‌تازه‌دامادها برگزار می کند. چون ما مسجد را تنها مکانی برای برگزاری مراسم ختم نمی دانیم.

امام جماعت مسجد جامع شهریار بیان کرد: شرط حضور زوج های جوان در این مراسم ازدواج و عقد، شرکت در سه جلسه کارگاه مهارت های زندگی قبل از ازدواج است که با حضور روان‌شناسان و کارشناسان این حوزه برگزار می شود که امسال ۲۸ زوج با ثبت نام در دوره ها، در این کارگاه شرکت کردند.

وی با اشاره به نحوه برگزاری مراسم عقد و ازدواج این ۲۸ زوج افزود: تمامی هزینه های این مراسم به همت خیرین تامین شده و قرار است این زوج ها روز۳۱ خرداد ماه پس از حضور در مسجد با ماشین های عروس مجزا که برای آنها مهیا شده است، به صورت کاروان عروسی به صورت همزمان به سمت ویژه برنامه جشن بزرگ سالروز ازدواج آسمانی در امامزاده اسماعیل(ع) شهریار حرکت کنند.

وی تصریح کرد: در این مراسم حجت الاسلام «مسعود عالی»، سخنرانی و یاسر پناهی مدیحه سرایی می کنند و مهدی غلام نژاد به تلاوت کلام الهی می پردازد. سال های گذشته وقتی این مراسم در شهریار برگزار می شد، ما شاهد نگاه شاد مردم بودیم که در خیابان ها برای ماشین عروس و سرنشینان آنها دعا و آرزوی خوشبختی می‌کردند، به همین جهت امسال نیز این برنامه را به مناسبت این روز خجسته تدارک دیده ایم، تا از این طریق حس خوبی به مردم و اهالی منطقه منتقل شود.

تدارک شام عروسی برای زوج های جوان

مسجد جامع شهریار برای زوج های جوان سفره عقد و باغ برای عکاسی و فیلمبرداری با بالاترین کیفیت هم در نظر گرفته است. به گفته امام جماعت مسجد جامع شهریار برای ۲۸ نوعروس و داماد خطبه عقد در درون آستان امامزاده اسماعیل(ع) به صورت نمادین قرائت می شود. شام عروس و دامادها هم در یک رستوران به همت خیرین تدارک دیده شده است.

مسجد جامع شهرستان شهریار در طول سالها فعالیت ها در محورهای مختلف تلاش کرده است که به مردم خدمت رسانی نماید و در کنار اهالی محله باشد و اکثر فعالیت های مسجد نیز با محوریت جوانان و نوجوانان محله برگزار می شود. حجت الاسلام نوری یکی از محورهای فعالیتی مسجد را آسیب شناسی از اهالی محله دانست و گفت: ما آسیب های محله خودمان را شناسایی و برای رفع آنها اقدام می کنیم و در انجام فعالیت ها و خدمت رسانی نیز همراهی مساجد و ائمه جماعت دیگر مساجد منطقه را هم جلب می کنیم.

داروخانه جهادی

وی یکی از اقدامات خیرانه این مسجد را ایجاد داروخانه جهادی دانست و گفت: طی فراخوانی از اهالی محله خواستیم که داروهای مازادی را که استفاده نمی کنند به این داروخانه تحویل دهند و افراد کم برخوردار و نیازمندی را که به این داروها احتیاج دارند، شناسایی و این داروها را برای آنها ارسال می کنیم.

امام جماعت مسجد جامع شهریار تأکید کرد: همچنین افرادی را که فرزند معلول دارند شناسایی کرده و تحت پوشش قرار می دهیم و ضمن ارائه خدمات، آنها را به دستگاه ها و نهادهای مربوطه معرفی می کنیم تا از طریق آنها نیز حمایت های لازم صورت گیرد. علاوه بر آن دانش آموزان نیازمندی را که از تحصیل جا مانده اند با حمایت های ویژه به به چرخه تحصیل بازگردانیم.

تلاش برای جذب قشر خاکستری

حجت الاسلام نوری با اشاره به برنامه های فرهنگی مسجد جامع شهریار تصریح کرد: جامعه هدف ما در برنامه های فرهنگی علاوه بر بچه های مسجد، قشر خاکستری بیرون مسجد هستند، چون هر برنامه‌ای که در مسجد برگزار می شود، بچه های هیأتی و نمازگزاران در آن حضور پیدا می‌کنند و ما تلاش کردیم که در برنامه های مذهبی و فرهنگی، قشری را که به مسجد نمی آیند، جذب کنیم، به همین جهت ما در برنامه ریزی هایمان از چند سال اخیر توجه به قشر خاکستری را مورد توجه قرار دادیم و به سراغ آنها رفتیم و سعی کردیم که برنامه ها را بیرون مسجد برگزار کنیم.

وی ادامه داد: یکی از این برنامه ها، برگزاری مراسم هفتگی در گلزار شهدای شهریار است، اثرات این مراسم به قدری بالا بود که بسیاری از نوجوانانی که برای اولین بار در این جلسه حضور یافتند، امروز از فعالان دائمی برنامه های مسجد و هیئت شده اند.

حجت الاسلام نوری ابراز کرد: یکی دیگر از برنامه هایی که بیرون از مسجد برگزار می شود، برپایی مراسم جشن مولودی و اعیاد در فضای شهر و در پارک های عمومی است. اطلاع رسانی این برنامه هم به وسیله پخش مداحی و با ماشین در سطح شهر برای همه اهالی صورت می‌گیرد. در این مراسم جشن به همه بچه هایی که حضور پیدا می کنند، هدایایی اهدا می شود.

تعبیه مکان بازی برای کودکان در جوار مصلی شهریار

امام جماعت مسجد جامع شهریار همچنین گفت: با تعاملی که با امام جمعه شهریار داریم، بخشی از فضای مجاور مصلی نماز جمعه را مکان بازی برای کودکان تعبیه کردیم تا در طول هفته کودکان و نوجوانان از امکانات بازی که برای آنها مهیا کرده ایم، استفاده نمایند. همچنین کارت های امتیاز برای کودکان و نوجوانان تهیه شده و از والدین کودکان می خواهیم که در مورد رفتارها و کردارهای کودکان در شاخص هایی که مشخص کرده ایم، امتیاز دهند، کودکانی که بیشترین امتیاز را کسب کنند، از وسایل بازی به صورت رایگان استفاده می کنند. علاوه بر آن با حضور کارشناسان کودک برنامه ها و نشست هایی ویژه کودکان در مسجد برگزار می شود.

گروه جهادی مسجد جامع شهریار در کمک رسانی به اقشار محروم و آسیب دیده اقصی نقاط کشور نیز فعال است، حجت الاسلام نوری در این باره خاطرنشان کرد: ما در سال گذشته وقتی دیدیم که مردم خوزستان با کمبود‌ آب مواجه هستند، با مشارکت مردم، تانکر آب تهیه و به آنجا ارسال کردیم. در زلزله غرب کشور نیز به مناطق زلزله زده کمک رسانی صورت گرفت.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!