مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران:

مجموعه‌های فرهنگی می‌توانند نقش امام یار را در شبکه امامت ایفا کنند

مجموعه‌های فرهنگی می‌توانند نقش امام یار را در شبکه امامت ایفا کنند
مجتبی عظیمی
0
۰۵ اسفند ۱۴۰۰

حجت الاسلام شریف تبار ضمن تبیین ارکان تأثیرگذار در ارتقاء امامان به توانمندسازی انگیزشی و بینشی و مهارت افزایی امام، امت و حلقه‌های تأثیرگذار میانی تأکید کرد.

حجت الاسلام محمدمهدی شریف تبار مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، با اشاره به چگونگی فرآیند ارتقاء روحانیون از امامت جماعت به امامت محله گفت: ارتقاء ائمه جماعات به امام محله چند ضلع دارد که اینها در کنار هم می تواند روحانی را برای امامت ارتقاء دهد.

وی در تشریح طرح ارتقاء امام بیان داشت: ضلع اول در این ارتقاء و توانمندسازی مربوط به خود امامان می شود و فعالیت ها و اقداماتی که باید انجام دهند و ضلع دیگر به اداره تبلیغات مربوط می شود که رسالت و پیاده سازی این امر را به عهده دارد.

حجت الاسلام شریف تبار به دو ضلع دیگر این ارتقاء نیز اشاره و ابراز داشت: ضلع دیگر در ارتقاء نیز امت هست که باید برای نقش آفرینی آن ها در این ارتقاء زمینه سازی داشته باشیم.

وی به نقش بخش‌ها و نهادهای حاکمیتی و گروه‌های تأثیرگذار نیز اشاره کرد و گفت: این نهادها و گروه های تأثیرگذار ضلع دیگر این ماجرا هستند و موفقیت این طرح را باید در جوانب مختلف دید و باید هر بخش فعالیت خود را انجام دهند تا کار به ثمر برسد.

مدیر کل تبلیغات مازندران گام دیگر در ارتقاء امامان را توجه به مقوله بینشی و انگیزش و مهارت افزایی در این اضلاع دانست و افزود: در بحث انگیزشی و بینشی باید به سؤالات امامان پاسخ دهیم که زمینه ساز حضور امامان در محله و کارکردهای اجتماعی آن ها باشد، حوزه مهارتی نیز گام دیگری است که در ارتقاء امامان باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی توجه به نگاه انگیزشی، بینشی و مهارت افزایی را در حوزه امت و حلقه‌های میانی نیز لازم عنوان کرد و گفت: در حوزه امت و همچنین حلقه‌های میانی نیز همان انگیزش ها و بینش ها و مهارت ها را می طلبد و ما باید برای ارتقاء آن ها نیز برنامه ریزی کنیم؛ چرا امام بدون امت هم نمی تواند تأثیرگذار باشد و یک بعدی نباید به قضیه نگاه کنیم.

حجت الاسلام شریف تبار در ادامه اظهار داشت: مرحله اولیه و بیان ضرورت های تربیتی برای ایجاد مسجد سرنوشت ساز که به دنبال آن هستیم اتفاق افتاده و اقدامات اولیه صورت گرفته و موفقیت های خوبی را نیز در این استان شاهد بودیم و این گفتمان در حال تکثیر است؛ تضارب اندیشه‌ها به ما در این عرصه کمک می کند.

وی الگوسازی و الگودهی در این زمینه را یادآور شد و افزود: در مرحله بعد مدیریت دانش و الگوسازی است که باید توسط بنیاد هدایت اتفاق بیفتد؛ تجارب دانشی و الگوها را باید در یک سامانه اشتراکی در اختیار بگذاریم تا برای همه استان ها قابل استفاده باشد.

مدیر کل تبلیغات مازندران ادامه داد: مجموعه های فرهنگی مختلفی در این سال ها فعالیت داشته اند و می توانند نقش میانی را بین امام و امت ایفا کنند و حرکت را به سمت جلو ببرند و همین آموزش های انگیزش و بینشی و مهارتی نیز برای آن ها لازم است؛ این مجموعه می توانند امام یار باشند ولی باید قبل از آن به امام باوری برسند و با محوریت امام می توانند زمینه ساز جریان تحولی مسجد سرنوشت ساز و مسجد جریان ساز با محوریت امام باشند.

وی بر نقش جریان های حاکمیتی و جریان های تأثیرگذار را یادآور شد و خاطرنشان کرد: جریان های حاکمیتی و جریان های تاثیرگذار در این طرح می توانند مؤثر باشند و موانع را بردارند؛ در صورتی که توجیه کامل نشوند با جان و دل همراه نخواهند بود و در بزنگاه ها اعتبار بخشی لازم را تزریق نخواهند کرد.

حجت الاسلام شریف تبار در پایان ضمن تأکید بر اهمیت این کار اظهار داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که موازی پنداری اتفاق نیفتد تا سایر دستگاه های فعال نیز همراه شوند؛ کارشناسانی برای این کار در هر استان تربیت شوند و با تولید محتوای مناسب و آسیب شناسی مستمر از عدم موفقیت طرح پیشگیری کرد.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری مهر

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!