درب های این مسجد همواره به روی مردم باز است

درب های این مسجد همواره به روی مردم باز است
مجتبی عظیمی
0
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

 مسجد در جوامع اسلامی تنها کارکرد عبادی ندارد و همواره کانونی برای تعامل و هم افزایی مردم در امور مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی بوده است و در نظام جمهوری اسلامی هم همین کارکردها را در برخی از مساجد شاهد هستیم.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، مسجد امام رضا (ع) واقع در دهکده المپیک تهران نمونه شایسته ای از مساجد تراز اسلامی است که حلقه پیوندی برای تالیف قلوب شهروندان و همچنین کانونی برای تبیین منویات اسلامی و ارتباط مردم با مسئولان شده است و فعالیت های چشمگیری اعم از دینی، قرآنی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در آن صورت می گیرد. حتی درب های این مسجد همواره بر روی مردم باز است و مامنی برای مسافران و کسانی است که از شهرهای دورتر کشور راهی پایتخت می شوند و امکان اقامت شبانه در این محل را دارند.

امام جماعت مسجد امام رضا(ع) با اشاره به فعالیت های این مسجد اظهار داشت: پیامبر(ص) در زمان صدر اسلام در جوار مسجد مکانی به نام صفّه معین کرد که به عنوان سرپناه و اسکان (مهمانسرا) استفاده می شد و مکان سرپوشیده ای بود که در انتهای مسجد پیامبر برای سکونت افراد غریب و بی خانمان ساخته شده بود و به مشکلات آنان رسیدگی می شد و شخص پیامبر(ص) در جمع آنها حضور می یافتند که با الگوگیری از این رفتار، در مسجد امام رضا (ع) نیز بیش از یک دهه است که مکانی را به عنوان حسینیه لحاظ کرده ایم به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران و بیماران مراجعه کننده به تهران هستیم. مسافران سایر شهرها که از این خدمات استفاده می کنند، خرسند هستند و خواستار افزایش چنین مساجدی در سطح کشور هستند.

به گفته او، مسجد امام رضا (ع)، مسجدی برقرار، مردمی و مدافع نظام و خدمت به توده مردم است و افزایش چنین مساجدی مساعدت افراد مومن و متمکن و حمایت های مسئولان را می‌طلبد.

حجت الاسلام واشقانی فراهانی ادامه داد: مسجد را باید با حضور افراد شاخص دینی کشور هدایت کرد و با حضور زمامداران در مسجد نیز اهمیت آن مضاعف خواهد شد و بهترین نهاد مردمی برای مسئولان نظام اسلامی و به ویژه نمایندگان شورای شهر و مجلس شورای اسلامی هم مسجد است که با تأسی به مدیریت مسجد توسط پیامبر (ص)، تحکیم مبانی نظام اسلامی و انقلاب استمرار خواهد یافت.

به گفته او، مسجد سفارتخانه اسلام و امام جماعت سفیر امت اسلامی است و مسجد امام رضا (ع) نیز باعث امیدواری مردم است و شبانه روز، شمار زیادی از مردم کشور از فضای معنوی مسجد با سهولت، تکریم و امنیت و امید از امکانات آن بهره می گیرند.

واشقانی فراهانی افزود: این مسجد دارای فعالیت های گسترده فرهنگی، اجتماعی و کتابخانه جامع است و با حضور مستمر و بی وقفه امام جماعت که پاسخ گوی مراجعات مردم می باشد و لازم است برای ترویج این فرهنگ مسجدی، در حوزه‌های علمیه و بلکه در دانشگاه‌ها باید ترم یا واحدی را برای رشته مدیریت مسجد و آموزش امام جماعت لحاظ کنند.

امام جماعت مسجد امام رضا (ع) تهران افزود: همه تلاش ما این است که این مسجد کارکردی شبیه مساجد تاریخ اسلام داشته باشد و در کنار این شرایط، رویه کارآفرینی هم داشته باشد.

به گفته او، مسجد با روح انقلابی و مردمی پویا خواهد شد و این ویژگی زمانی خواهد درخشید که مسجد از وجود امام جماعت مردمی و آشنا به مسائل روز و مطالبه‌گر بهره مند باشد.

واشقانی فراهانی ادامه داد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، مسجد می تواند پایگاه همه کارهای نیک باشد و چنین مسجدی همان مسجد طراز اسلامی است. عملکرد مسجد امام رضا (ع) بیش از یک دهه است که مصداق کلام رهبر معظم انقلاب بوده و با استقرار امام جماعت به صورت شبانه‌روزی در خدمت مردم است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری ایکنا

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!