تلاش‌های 12 ساله امام محله که رونق بخش محله شد؛

از برپایی خیمه برای اقامه نماز جماعت در محله مرفه نشین ارومیه تا تأسیس مسجدی که خدمات و برکاتش به محله‌های دیگر هم می‌رسد

از برپایی خیمه برای اقامه نماز جماعت در محله مرفه نشین ارومیه تا تأسیس مسجدی که خدمات و برکاتش به محله‌های دیگر هم می‌رسد
مجتبی عظیمی
0
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

حجت الاسلام شیردل ۱۲ سال از عمر خود را در محله رودکی شهرک فرشته ارومیه صرف کرده است. محله ای که مسجد و پایگاهی برای کارهای فرهنگی نداشت. اما با تلاش امام محله و همراهی اهالی این محله رونق گرفته و مسجد محله احداث شده است.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام عسگر شیردل امام محله رودکی شهرک فرشته، شهرستان ارومیه است. امام محله ای که پای کار این محله است از زمانی  که در آنجا نه مسجدی بود، نه پایگاه بسیجی و نه هیچ پایگاهی برای کارهای فرهنگی؛ یعنی از سال ۹۰٫

امام محله رودکی در این خصوص می گوید: روزگاری برای اقامه نماز و برپایی مراسمات به جای مسجد، در محله خیمه ای برپا می کردیم اما حالا با کمک اهالی خیر محله، مسجدی برپا شده که پاتوق بچه مذهبی های محله و امید مردم محروم محله های دیگر است؛ مسجد کریم اهل بیت(ع).

مسجد کریم اهل بیت(ع) حالا مسجد، پررونقی است با برنامه های متنوع از جلسات متعدد قرآنی گرفته برای خواهران و برادران تا بزرگداشت مناسبت های ملی و مذهبی، تفسیر و دیگر برنامه ها. کانون فرهنگی هم که آغاز به کارکرده و رونق بخش محافل نوجوانان مسجد شده است.

از ویژگی های بارز این مسجد که شاید در هر مسجدی شاهد آن نباشیم، گرمی بازار برنامه های ورزشی است. به گفته این امام محله هر جمعه با حضور اهل مسجد برنامه کوهنوردی انجام می شود.

برنامه های  ورزشی مسجد به کوهنوردی محدود نمی شود. استقرار وسایل ورزشی نظیر میز تنیس، سبب استقبال جوانان شده است و این وسایل هم برای دختران و هم پسران قابل استفاده است.

به گفته حجت الاسلام شیردل، این محله، محله متمکنی است و نیازمند چندانی ندارد. این موضوع سبب نشده تا او دست از کار بکشد. بلکه با جمع آوری کمک از خیرین محله این کمک ها را به سمت نیازمندان سایر محلات سوق داده و به کمک آن ها می شتابد. کمک هایی که تبدیل به بسته های معیشتی شده و در بین نیازمندان دیگر محلات توزیع می شود. همچنین با کمک خیرین محله علاوه بر تهیه بسته های معیشتی، نسبت به آزادی دو زندانی اقدام شده است.

از دیگر اقدامات صورت گرفته در مسجد کریم اهل بیت(ع) ایجاد صندوق قرض الحسنه است. از طریق منابع این صندوق که با همراهی اهالی به راه افتاده، وام هایی برای رفع گرفتاری ها و مشکلات اهالی، با رقم هایی بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان اعطا می شود.

در این مسجد جلسات ویژه بانوان هم رونق خودش را دارد و خواهران مسجدی هم در برقرار جلسات دعا و قرآن و سایر برنامه های مسجد مشارکت خوبی دارند.

به گفته حجت الاسلام شیردل در این محله جلسات روضه خانگی به صورت پرشور برگزار می شود و در مناسبت ها خانواده ها از این جلسات استقبال خوبی دارند. نمونه این مناسبت ها ایام فاطمیه بود که به مدت ۲۰ روز روضه های خانگی در منازل اهل محله برقرار شد.

عکس این مطلب آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!