استفاده از ظرفیت بسیج و مشارکت مردمی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی توسط امام‌محله‌ای دلسوز و مردمی

استفاده از ظرفیت بسیج و مشارکت مردمی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی توسط امام‌محله‌ای دلسوز و مردمی
مجتبی عظیمی
0
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

حجت الاسلام حجت‌الله رشیدیان یکی از امام محله‌های مسجد جامع دیزج‌آباد در روستای دیزج‌آباد استان زنجان است که توانسته با طرح‌های مختلف در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گام های خوبی بردارد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام حجت‌الله رشیدیان متولد سال ۱۳۶۹ دارای تحصیلات سطح سه حوزه‌ علمیه است که فعالیت خود را به صورت رسمی از سال ۱۳۹۷ از روستای دیزج‌آباد آغاز کرده، ضمن اینکه قبل از آن سال‌ها به عنوان فعال تبلیغی فعالیت داشته است.

وی که بیش از ۶ سال است به همراه خانواده در این روستا حضور دارد در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی موفقیت‌های زیادی دارد.

با توجه به اینکه روستا در ۱۲ کیلومتری شهر قرار دارد و روستا مهاجرپذیر است، با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی زیادی چون قاچاق مواد مخدر و بزهکاری و طلاق و مشروبات الکی مواجه‌ بودند که این امام محله عزمی جدی در مقابله با آسیب‌ها پیش گرفتند.

حجت الاسلام رشیدیان در ابتدای فعالیت با مشکلاتی مواجه می‌شود اما با مشارکت جوانان در این امر موفق شد، کتاب خانه عمومی روستا و پایگاه بسیج نیز در جهت جذب مشارکت‌های مردمی همکاری خوبی داشتند.

یکی از رویکردهای مهم وی ایجاد گشت شبانه در روستا با همراهی پایگاه بسیج ارتقای امنیت و کاهش سرقت و آسیب‌ها بود که با استقبال خوبی مواجه شد.

حجت الاسلام رشیدیان برای رفع این مشکلات پایگاه بسیج غیرفعال این منطقه را فعال کرده و یک فعال و کنشگر مسجدی را نیز به عنوان فرمانده پایگاه انتخاب نموده و در راستای فعال شدن پایگاه بسیج، جوانان ابتدا جذب پایگاه و بعد جذب مسجد شدند.

همچنین کارگاه‌هایی را به منظور آگاه‌سازی جوانان در زمینه‌ مشروبات الکلی و مواد مخدر در مسجد برگزار کرده است، در مجموع با چنین فعالیت‌هایی طبق امار کلانتری و بهداشت، آسیب ها رو به کاهش است.

این امام محله در خانه‌ای استیجاری زندگی می‌کند؛ در کنار همه مشکلات و کمبودها همچنان حضوری فعال و پویا دارد اما با عشق و علاقه‌ای که به چنین فعالیت‌هایی دارد.

ایجاد حلقه های معرفتی و تربیتی و قرآن و برگزاری کلاس های مهارتی روانشناسی و مشاوره و برپایی مراسمات دینی و مذهبی با حضور پرشور مردم حتی در فعالیت‌های سیاسی و حماسی چون راهپیمایی ۲۲ بهمن بخشی از فعالیت‌های این امام محله است.

برپایی جمعه‌های امام زمانی و احسان و نذری و جهاد تبیین سبک زندگی اسلامی و گفتمان انقلاب و برپایی دسته جات عزاداری گسترده و آئین های دینی و همچنین فعالیت های ورزشی و کوهپیمایی و پیاده روی و فوتسال و شنا و فوتبال دستی و تنیس در سه رده سنی و اجرای طرح ۳۱۳ کمیته امداد و طرح شهید سلیمانی و مواسات و مهربانی و شناسایی افراد بی بضاعت از جمله فعالیت‌هایی است که توانسته مشارکت اهالی را در مسجد گسترش دهد.

وی با ایجاد دو مجمع خیرین، کمک های دارویی و بهداشتی و اشتغال زایی خوبی به وجود آورده و در سایه همکاری مستمر با دهیاری به عنوان نهادی انقلابی در پیگیری مشکلات اهالی موفق عمل کرده است.

همچنین با شکل گیری گروه جهادی توانسته در فعالیت های عمرانی و محرومیت زدایی فعالیت خوبی داشته باشد و در زمستان سال گذشته که برف ارتباط روستا با شهر را قطع کرده بود این گروه جهادی توانستند راه دسترسی مردم را بازگشایی کنند.

تشکیل گروه‌ جهادی با حضور بچه های مسجد، دستاوردهای دیگری نیز به همراه داشته که تهیه لوازم‌ خانگی با کمک سپاه و انجام‌ فعالیت‌های عمرانی گوشه ای از آن است.

وی در کنار برنامه های مردمی و مناسبت های مختلف و برگزاری مسابقات و ارتقای کتابخانه های عمومی و پیگیری ایجاد کلانتری در حوزه امور بانوان توانسته از ظرفیت همسرشان به عنوان شریکه الامام استفاده نماید و در زمینه فضای مجازی و امورات مسجد گام های خوبی برای بانوان در جهت زندگی فاطمی و روضه های خانگی بردارد.

این امام محله در زمینه‌ی کارآفرینی و معرفی افراد جویای کار به شرکت‌های مختلف نیز فعالیت هایی دارد ضمن اینکه به عنوان فعال اربعینی موکبی در باب‌القبله سید‌الشهدا(ع) نیز حضوری مستمر دارد.

وی مهم‌ترین توصیه به هم‌لباسان خود را این می‌داند که به عنوان مبلغ و سرباز امام‌زمان(عج) در جهت امیدآفرینی اقدام کنند، زیرا اگر امیدآفرینی در مناطق آسیب‌پذیر انجام گیرد قطعا امام‌زمان(عج) به کمک آن‌ها خواهد آمد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!