با ابتکار امام محله رقم خورد؛

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد
مجتبی عظیمی
0
۰۷ اسفند ۱۴۰۱

روستای دیزج آباد زنجان دارای هفت مسجد و یک حسینیه است که با ابتکار امام روستا، ارکان مساجد به اختلافات پایان داده و با هم افزایی و همدلی، مساجد رونق دوباره‌ای گرفتند.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، روستای دیزج آباد در دو کیلومتری مرکز شهر زنجان قرار گرفته و از شمال به کوه های طارم و از جنوب به کوه های سلطانیه منتهی می شود.

دیزج آباد یکی از قدیمی ترین روستاهای استان زنجان به شمار می رود به طوری که طبق تحقیقات انجام شده زمان بنای دیزج آباد به قبل از ورود اسلام و زمانی که یهودیان در ایران بوده اند نسبت داده می شود. یکی از نشانه های قدیمی بودن دیزج وجود منطقه ای در دیزج به نام دودان (داوودیان) می باشد که از این نام تنها در دیزج آباد و بخشی از کردستان ایران استفاده شده است.

این روستا یکی از مناطق پایلوت اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی است که با استقرار روحانی از سوی سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان به بسیاری از مشکلات و آسیب های موجود در روستا پایان داده شده است.

حجت الاسلام حجت رشیدیان به همراه خانواده از سال ۹۷ به عنوان روحانی جهاد تبیین در این روستا مستقر شده است و به منظور بررسی نحوه اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی با وی به گفتگو نشستیم.

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد با ابتکار روحانی مستقر در روستا

روستای دیزج آباد دارای چه تعداد خانوار و جمعیت است و آسیب های اجتماعی شاخص در این روستا چه مواردی هستند؟

روستای دیزج آباد در فاصله دو کیلومتری از مرکز زنجان قرار دارد، ۱۳۳۰ خانوار با ۴۴۳۰ نفر جمعیت در این روستا ساکن هستند. این منطقه به دلیل نزدیکی به شهر زنجان مهاجر پذیر بوده و همین موجب شده تا به یک منطقه آسیب پذیر تبدیل شود؛ از اینرو در لیست مناطق پایلوت در اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی از سوی سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت.

در این منطقه اعتیاد، طلاق و بزهکاری از جمله آسیب های شاخص است که به حمد الهی با اجرای برنامه های متمرکز فرهنگی و تربیتی در قالب طرح کاهش آسیب های اجتماعی که اهالی روستا بالاخص جوانان در اجرای آن همکاری داشتند؛ بسیاری از این آسیب ها در روستا کمرنگ شد.

از زمان استقرار خود در مسجد جامع روستای دیزج آباد چه اقدامات تربیتی و فرهنگی انجام دادید؟

در مسجد جامع این روستا نمازهای یومیه با حضور پرشور اهالی روستا و به جماعت اقامه می شود، تشکیل حلقه های معرفتی، کلاس های قرآنی با رویکرد تربیتی، قرائت دعای توسل، زیارت عاشورا و حدیث کسا در طول هفته اجرا می شود. همچنین طرح تلاوت یک صفحه از قرآن کریم بعد از نماز مغرب و عشاء و بیان نکات تفسیری آن در دستور کار ما قرار دارد.

جمعه های امام زمانی را با قرائت دعای ندبه و احسان صبحانه در مسجد برپا می کنیم، همچنین کارگاه های مهارتی، روانشناسی و مشاوره را در قالب جهاد تبیین اجرا می کنیم. ترویج سبک زندگی اسلامی، گفتمان انقلاب، کارگاه های آموزشی و مشاوره با موضوع اعتیاد و فرزند آوری و برگزاری مراسمات دینی در مناسبت های ملی و مذهبی و در قالب ایستگاه های صلواتی از دیگر برنامه های مسجد جامع روستای دیزج آباد است.

همچنین در ۲۲ بهمن امسال با مشارکت اهالی روستا راهپیمایی پرشوری در روستا برگزار شد که در نوع خود بی نظیر بود. مراسم عزاداری در ایام فاطمیه و احسان غذا یکی از برنامه های شاخص در این روستا است. در سالروز شهادت امام صادق(ع) نیز مراسم عزاداری با حرکت دسته عزاداری در روستا برگزار می شود.

در زمینه ورزشی نیز کارهای خوبی در این روستا انجام شده است به گونه ای که دوره های آموزشی فوتسال، شنا و کوهپیمایی را برای رده سنی نوجوانان و جوانان روستا برگزار می کنیم که همین موضوع در ایجاد شور و نشاط در بین نسل جوان اثرگذار است.

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد با ابتکار روحانی مستقر در روستا

در زمینه شناسایی خانواده های نیازمند و کمک به این افراد چه اقداماتی انجام شده است؟

از زمان استقراربنده در این روستا تلاش کردم تا خانواده های نیازمند روستا را شناسایی کرده و کمک ها با اولویت خانواده های نیازمند توزیع شود. طرح مواسات و همدلی، کمک مومنانه و طرح همدلی حاج قاسم سلیمانی، طرح ۳۱۳ کمیته امداد از جمله طرح هایی است که در حوزه کمک به نیازمندان بالاخص در دوران کرونا انجام شده است.

مجمع خیرین این روستا فعال است و هرماه بسته های غذایی، بهداشتی و دارویی در بین خانواده های نیازمند روستا توزیع می شود. این مجمع توانسته است زمینه اشتغال اهالی روستا را با معرفی به شرکت ها و تالارها فراهم کند.

چه اقدامات شاخص و اثرگذاری برای حل مشکلات اهالی روستا انجام دادید؟

با همکاری مستمر دهیاری و شورای روستا، ایجاد گشت شبانه برای امنیت روستا با همکاری پایگاه مقاومت بسیج مسجد و رایزنی با نیروی انتظامی برای احداث کلانتری در روستا که مقدمات آن با اهداء زمین از سوی یکی از اهالی برای ساخت کلانتری فراهم شده است از جمله اقدامات شاخص در این روستا است که موجب تامین امنیت روستا خواهد شد.

توجه به برنامه های کتابخوانی در این روستا مورد توجه ویژه قرار گرفته است به گونه ای که مسابقات کتابخوانی را با همکاری کتابخانه روستا ترویج دادیم، همچنین مسابقات نقاشی برای کودکان در مناسبت های مختلف سال در این منطقه رونق دارد.

در حوزه بانوان نیز کلاس های احکام، دعوت از اساتید حوزه علمیه برای برگزاری کارگاه سبک زندگی فاطمی، جشن ها و روضه های خانگی برای بانوان، برگزاری دوره های تجوید، روخوانی و روانخوانی قرآن کریم تشکیل می شود.

همچنین برای دانش آموزان دوره های تقویت درسی در مسجد برپا می شود. دوره های مهارتی ومشاوره ای در مدارس روستا نیز از جمله کارهای تربیتی موفق در این روستا بوده است.
رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد با ابتکار روحانی مستقر در روستا

چه تعداد مسجد در این روستا وجود دارد و هم افزایی بین این مساجد چگونه است؟

از جمله مهمترین مشکلاتی که از زمان ورود خود به این روستا با آن مواجه شدم اختلاف بین ارکان مسجد بود، متاسفانه هم افزایی لازم در بین ارکان مسجد وجود نداشت؛ به جهت وجود هفت مسجد و یک حسینیه در این روستا که همگی نیمه فعال بودند، تلاش کردیم تا پایگاه مقاومت بسیج مسجد جامع را به یکی دیگر از مساجد منتقل کنیم.

یکی از آثار سوء اختلاف بین ارکان مسجد، کمرنگ شدن حضور مردم در نماز جماعت بود که با انتقال پایگاه مقاومت این مشکل حل شد و در حال حاضر نماز جماعت با شکوهی در مسجد اقامه می شود البته فعالیت های پایگاه مقاومت بسیج در مسجد جامع انجام می شود.

یکی دیگر از مشکلات این روستا نیمه فعال و غیرفعال بودن دیگر مساجد روستا بود. مساجد این روستا نزدیک به یکدیگر ساخته شده است و این تعطیلی ها به اختلافات قومی و قبیله ای از گذشته های دور برمی گردد. زمانی که جوانی از یک محله دیگر در مسجد جامع حاضر می شد با مخالفت های اهالی محله روبه رو بود که برای حل این مشکل نیز نشست هایی با هیات امنای مساجد دیگر برگزار شد و نتایج خوبی در پی داشت.

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد با ابتکار روحانی مستقر در روستا

ماحصل این نشست ها وگردهمایی، اجرای برنامه در دیگر مساجد بود به گونه ای که از تمرکز برنامه ها در مسجد جامع روستا کاسته و هیئت های هفتگی در یکی دیگر از مساجد نیمه فعال تشکیل شد که کمک خوبی برای فعال کردن آن مسجد بود.همچنین اجرای برنامه های ملی و مذهبی به یکی دیگر از مساجد نیمه فعال محول شد که به رونق آن مسجد کمک کرد و برگزاری یادواره های شهدا را نیز برعهده دیگر مسجد نیمه فعال قرار دادیم که همین موضوع به همدلی و هم افزایی بین ارکان مسجد و مساجد روستا منجر شد.

رونق دوباره مساجد روستای دیزج آباد با ابتکار روحانی مستقر در روستا

در دیگر رسانه ها ببینید:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!