با تلاش امام محله و اهالی روستای زرین آباد رقم خورد؛

حل مشکل روستایی که حتی یک نانوایی نداشت

حل مشکل روستایی که حتی یک نانوایی نداشت
نعلبندی
0
۲۷ خرداد ۱۴۰۲

یکی از خصوصیات بارز حاج آقا رجب فردی تواضع و فروتنی است و مهم‌ترین تلاشش این است که کاری کند تا مردم میان او و خودش مرزی احساس نکنند و قشر طلبه‌ها را تافته جدا بافته از خود ندانند.
سرکشی به خانه‌های مردم و عیادت از بیماران و ارتباط چهره به چهره با مردم و به‌ویژه جوانان روستا بخشی از کارهای اوست.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمد رجب فردی متولد سال ۱۳۵۴ و از جمله امام محله‌هایی است که رسالت تبلیغ را با خدمت رسانی به مردم و گره کشایی از مشکلات‌شان گره زده است.
او در مسجد امام حسن مجتبی(ع) روستای زرین آباد شهرستان دامغان فعالیت دارد. روستایی که حدود ۲۵۰ نفر جمعیت دارد.
قریب به ۲۰ سال است که با به تن کردن جامه طلبگی در جهت ترویج فرهنگ و سیره اهل بیت(س) می‌کوشد و ۴ سال است که در این روستا مستقر شده‌ و رسالت خود را در کنار اهالی خونگرم این منطقه پیش می‌برد.
او علاوه بر فعالیت در جرگه روحانیت و انجام فعالیت‌های تبلیغی و برپایی مراسماتی در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی، با کمک شورا و دهیاری به فعالیت‌های عمرانی نیز برحسب نیاز پرداخته که ساخت نانوایی در روستا از جمله این اقدامات بوده است که در این باره می‌گوید: عمده ترین مشکل این روستا عدم وجود نانوایی بود و اهالی ناچار بودند برای تهیه نان به روستاهای همجوار یا شهرستان دامغان مراجعه کنند، که با راه اندازی نانوایی در روستا این مشکل اهالی مرتفع شد.
علی رغم اینکه در روستای تبلیغی این طلبه دغدغه‌مند نیازمند چندانی وجود ندارد، اما او در زمینه دستگیری از مستضعفان هم سعی کرده اقداماتی را در این شرایط سخت اقتصادی انجام دهد و با استفاده از ظرفیت‌های منطقه خود و جمع آوری کمک‌هایی از روستای تبلیغی خودش، آن را به نیازمندان سایر مناطق برساند تا این کمک‌ها تسکینی برای آلام این خانواده‌ها باشد.
حاج آقا رجب فردی می‌گوید: در روستا به واسطه رونق کار باغداری خانواده نیازمند چندانی نداریم، اما برای تهیه سبد کالا و کمک به معدود خانواده‌های نیازمند از خیرین روستا کمک می‌گیریم و خدماتی را به نیازمندان این منطقه و حتی سایر نقاط ارائه می‌دهیم.
او از هر کمکی که در توانش باشد دریغ نمی‌کند و سرکشی از بیماران و ارتباط چهره به چهره با مردم از کارهای روتین و همیشگی این طلبه فعال می‌باشد.
حاج آقا رجب فردی در زمینه اشتغالزایی برای جوانان روستا هم گام‌هایی برداشته و پیگیری‌هایی انجام داده که اگرچه پیگیری‌های او به نتایج مطلوبی ختم نشده اما با این وجود آنچه که در توان داشته را برای این امر صرف نموده است.
این امام روستا که به‌ اهمیت موضوع فرزندآوری واقف است، در عمده سخنرانی‌ها و برنامه‌های مختلف پیرامون این موضوع به سخنرانی می‌پردازد تا بدین وسیله و با آگاه‌سازی خانواده‌ها و بیان نقشه‌های شوم دشمنان خدمتی به جامعه خود کرده باشد.
او انجام این اقدامات را از وظایف ذاتی طلبگی می‌داند و می‌گوید: رسالت ما اقتضا می‌کند که قدمی برای ارتقای سطح زندگی مردم چه مادی و چه معنوی برداریم؛ چراکه طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب یک طلبه باید در وسط میدان باشد تا مردم مرزی میان خود و طلبه‌ها احساس نکنند.
او معتقد است باید بین حضور و عدم حضور طلبه تفاوتی وجود داشته باشد و طلبه در محیط زندگی و محیط کاری و فعالیت تبلیغی خود باید اثرگذار باشد.
حجت الاسلام رجب فردی بر این باور است که یکی از مهمترین معضلات کنونی به روز نبودن برخی از طلبه‌ها به‌ویژه در زمینه فضای مجازی و سایبری است، به همین دلیل همواره برای به‌روز رسانی و افزایش دانش عمومی خود تلاش کرده و این را لازمه برقراری ارتباط مؤثر با نسل کنونی می‌داند و در این باره توضیح می‌دهد: برای برقراری ارتباط مؤثر با جوانان حداقل‌ترین کار این است که حرف‌های قشر جوان را متوجه شویم و با اصطلاحاتی که به کار می‌برد آشنایی داشته باشیم.
این طلبه تلاشگر  با این نگاه خود در  جذب جوانان به مسجد موفق عمل کرده و تلاش‌های او در این راستا به عقیده خودش اثرگذار بوده است.
او می‌گوید: الحمدالله رابطه خوبی با جوانان برقرار کردیم که این از عنایت خداست و من فقط سعی کردم وظیفه انسانی خودم را به نحو احسن انجام دهم و خودم را تافته جدا بافته از مردم تلقی نکنم.
این طلبه تلاشگر حالا با این تعاملی که با جوانان روستا دارد برای آنان کلاس‌های مختلف و جلسات قرآنی و تریبون آزاد و… برگزار می‌کند و سعی در حفظ تعامل خود با جوانان منطقه که سرمایه‌های ارزشمند آینده روستا را تشکیل می‌دهند داشته و همچون طبیبی دغدغه رشد و سلامت معنوی آنان را دارد.
گل سر سبد اقدامات این امام روستا، عهده دار شدن مسئولیت فرهنگی موکب مردمی علی بن موسی الرضا(ع) در ایام اربعین است موکبی که ۷ سال است برای خدمت به زائران اباعبدالله در کربلا برپا می‌شود. او با وجود اینکه روحانی و مسئول فرهنگی موکب است، اما همچون دیگر خادمین به انجام کارهای خدماتی موکب نیز می‌پردازد.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!