معاون تبلیغ و امور فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی:

نصرت الهی در گرو عدم سستی مردان الهی است/ تا خودسازی نباشد نمی توانیم مسیر حق را همراهی کنیم

نصرت الهی در گرو عدم سستی مردان الهی است/ تا خودسازی نباشد نمی توانیم مسیر حق را همراهی کنیم
مجتبی عظیمی
0
۱۲ مرداد ۱۴۰۲

حجت الاسلام عزت زمانی در تبیین آیه شریفه ربّیون، گفت: هر حرکتی که در جریان حق بخواهد اتفاق بیفتد نیازمند انسان هایی است که در این مسیر دچار وهن و سستی نشوند و از خود ضعف نشان ندهند؛ اگر مردان الهی دچار وهن درونی و سستی بیرونی نشدند شکست ناپذیر می شوند و نتیجه این همراهی و عدم سستی پیروزی و نصرت الهی است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام رضا عزت زمانی معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در نشست هم اندیشی شهید مختار زاده که با حضور راهیاران استانی و منطقه ای بنیاد هدایت در سالن جلسات شهید مالامیری ساختمان قم در حال برگزاری است با اشاره به آیه شریفه «وَکَأَیِّنْ مِنْ نَبِیٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ کَثِیرٌ» اظهار داشت: هر پیامبر(ص) و هر امام حقی و هر مصلح بزرگی در تاریخ انسان توحیدی نیازمند ربّیون است.

وی ادامه داد: ربّیون یعنی افرادی که منتسب به ربّ هستند و این سنتی است در اداره جامعه که هر جا یک نبی یا مصلحی بخواهد راه را به مقصد برساند، نیازمند افرادی است که پای کار باشند و خودشان را در هر زمینه و ظرفیتی که در مواجهه با دستگاه های طاغوت لازم باشد، حضور داشته باشند و کنار ولی خدا بمانند.

معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه مواجهه گاهی در جنگ سخت است و گاهی در تحقق یک حرکت، افزود: اگر قرار باشد یک نبی یا یک مصلح یک امری را در نظام توحیدی محقق کند، نیازمند جریان ربّیون است و نیازمند ساخت حلقه های توحیدی محقق کننده امر الهی روی زمین است و تا این امر محقق نشود کار پیش نخواهد رفت و تجربه تاریخی جبهه حق نشان می دهد که هر جا این ایستادگی محقق شد کار پیش رفت و هر جا محقق نشود کار می ماند و این سنت خداوند است و قرار نیست کارها را با معجزه پیش ببرد.

وی در ادامه سخنان خود به بیان ویژگی های ربّیون پرداخت و گفت: قرآن چند ویژگی برای ربّیون نقل می کند؛ اولین ویژگی این است که «فَمَا وَهَنُوا لِمَا أَصَابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّه» این مردان الهی با هجمه ها،  فشارها، درگیری ها و کمبودها دچار سستی نمی شوند و چون فی سبیل الله حرکت می کنند، این مشکلات آنها را از درون دچار پاشیدگی نمی کند.

حجت الاسلام عزت زمانی ادامه داد: هر جا حرکت شکل گرفته ولی امت حرکت و همراهی نکرده و سستی کردند، کار پیش نرفت؛ همانطور که در جریان حرکت امام حسین(ع) از ابتدا هزاران نفر همراه شدند و در نهایت تعداد اندکی ماندند. افرادی که در مسیر حق دچار سستی شدند به دلیل آن است که از درون خودساخته نبودند و «إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّیْطَانُ بِبَعْضِ مَا کَسَبُوا» همچنان که در جریان عدم همراهی امثال جناب سلیمان بن صرد نیز این سستی را مشاهده می کنیم که حضرت امیرالمومنین(ع) در جریان جنگ صفین سستی او را متذکر شدند.

وی دومین ویژگی ربیون را متذکر شد و گفت: کسی که دچار وهن درونی نشود در بیرون نیز دچار ضعف نخواهد بود؛ افرادی که دچار وهن و سستی نشوند طبق آیه قرآن «وَ ما ضَعُفُوا» و عدم ضعف در استمرار عدم وهن و سستی است؛ یعنی اگر کسی مراقب بود تا از درون دچار وهن نشود از بیرون نیز دچار ضعف نمی شود.

معاون فرهنگی و امور تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی شکست ناپذیری را سومین ویژگی برشمرد و افزود: طبق آیه شریفه اگر این افراد دچار سستی درونی و ضعف بیرونی نشوند، شکست نمی خورند؛ هر چند در ظاهر هم مثل کربلا شکست اتفاق بیفتد ولی به لحاظ اینکه در مسیر هدف بوده اند، شکست معنا ندارد و به نتیجه ای که می خواستند رسیده اند.

وی عدم وهن و سستی را مهم‌ترین بخش در مسیر همراهی دانست و گفت: اگر می خواهی شکست نخوری باید اظهار ضعف نکنی و اگر می خواهی ضعف پیدا نکنی و شکست نخوری باید خودت دچار سستی نشوی؛ چراکه در جریان جبهه حق اصلی ترین قضیه ساخت درونی خود ما است که دچار وهن و سستی نشویم.

حجت الاسلام عزت زمانی در ادامه ویژگی‌های ربّیون یادآور شد: خداوند متعال در آیه بعدی وقتی می خواهد اوصاف این افراد را بگوید می فرماید«وَمَا کَانَ قَوْلَهُمْ إِلَّا أَنْ قَالُوا رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِی أَمْرِنَا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا» یعنی کسانی که چنین ویژگی هایی که دچار وهن و سستی و ضعف نمی شوند، باز هم به محض اینکه دچار مشکلات می شود، استغفار می کنند و از خدا می خواهند تا ضعف و سستی و کوتاهی های آنها را ببخشد و به آنها ثبات قدم بدهد؛ چراکه شاید ما هم دچار وهن و سستی نشدیم ولی چون هجمه دشمن سنگین است، باید از خدا بخواهیم که به ما ثبات قدم بدهد.

وی در پایان نصرت الهی را حاصل کار ربّیون دانست و افزود: در مسیر الهی اگر ضعف درونی نداشتیم و از کاستی های بیرونی هم خود را جدا کردیم و استقامت کردیم نتیجه اش این می شود که از خدامی خواهیم «وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ».

حجت الاسلام عزت زمانی با ابراز گلایه از اینکه ما در نظام سازی ها به سراغ بیگانگان رفته ایم خاطرنشان ساخت: متأسفانه ما در نظام سازی، سرمایه عظیم قرآن و روایات را کنار گذاشته ایم.

در دیگر رسانه ها ببینید:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!