امام محله‌ای که جانانه پای کار حل مشکلات اهالی محل ایستاده است

امام محله‌ای که جانانه پای کار حل مشکلات اهالی محل ایستاده است
مجتبی عظیمی
0
۲۴ آذر ۱۴۰۱

امام محله‌ای که مجدانه پای کار حل مشکلات مردم ایستاده است، تاجاییکه اهالی محله برای رفع مشکلات خود به او مراجعه می‌کنند و این طلبه دلسوز هم سعی کرده به بهترین شیوه ممکن حلال مشکلات آنان باشد.
او معتقد است اگر تلاش کنیم تا طعم شیرین مهربانی را به دیگران بچشانیم بدون شک آن‌ها هم مشتاق و راغب می‌شوند تا به نوعی دیگر طعم مهربانی را به دیگران بچشانند.

 به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام قربانعلی خالوشاهان متولد سال ۱۳۵۰ و اهل شهرستان شاهین شهر استان اصفهان که به عنوان امام محله در مسجد امیرالمومنین(ع) شهر گزبرخوار فعالیت دارد و امورات مختلفی را در این مسجد پیگیری می‌کند.
او از زمان شروع فعالیت‌های تبلیغی خود تاکنون در این منطقه فعالیت داشته و به ارائه مشاوره‌های مذهبی و تلاش برای رفع و رجوع مشکلات خانوادگی افراد پرداخته است.
این امام محله برخی از نیازمندان را خود شناسایی می‌کند و برخی نیز به او معرفی می‌شوند و تلاش می‌کند تا مشکلات خانواده‌هایی که در مضیقه هستند را تا حد توان برطرف نماید.
او در جمع‌ها و دورهمی‌هایی که به بهانه‌های مختلف در مسجد برپا می‌شود، بویژه در جلسات قرآنی مسجد با بیان آیه انفاق، سعی در ایجاد انگیزه کمک رسانی در حاضرین در جلسه می‌کند و سپس نیازمندی‌های مستمندان محله را بیان می‌کند و از دیگران برای یاری این نیازمندان کمک می‌طلبد و به صورت آبرومندانه و محترمانه نیازهای آنان را برطرف می‌سازد.
اعتماد اهالی محله به حاج آقا خالوشاهان به حدی است که نذورات خود را تحویل او می‌دهند تا بنا به صلاحدیدش در امور مختلف مصرف شود و او هم مجدانه در تلاش است تا در پاسخ به این اعتماد مردم به نیازمندان واقعی کمک کند و از سوء استفاده دیگران به نام نیازمندان جلوگیری کند.
او در شب میلاد پیامبر، جشن مفصلی تدارک می‌بیند و و کیک و اقلام مورد نیاز جشن را مهیا می‌کند و از اهالی محل درخواست می‌کند تا کادوهای نقدی و غیر نقدی خود را به مناسبت این روز تحویل مسجد دهند که از این مراسم استقبال خوبی به عمل می‌آید و موارد جمع آوری شده نیز به نام پیامبر به فقرا و نیازمندان تحویل داده می‌شود.
حجت الاسلام خالوشاهان می‌گوید: لذت کسانیکه در امر خیر سهیم می‌شوند، خیلی بیشتر از لذتی است که افراد نیازمند برای دریافت کمک‌ها و رفع نیازهایشان می‌برند.
تهیه بسته‌های معیشتی برای مستضعفان و کمک به درمان بیماران بی‌بضاعت و اعطای وام بدون بهره با بازپرداخت‌هایی متناسب با توان افراد با کمک خیرین به مستمندان از دیگر کارهایی است که توسط او انجام گرفته است و تعدادی از نیازمندان را نیز جهت دریافت وام به صندوق قرض الحسنه معرفی کرده است.
وی علاوه بر این به برگزاری کلاس‌های قرآنی، تشویق بچه‌ها برای شرکت در برنامه‌های مسجد و برگزاری مسابقاتی اعم از مسابقه کتابخوانی و…برای آن‌ها پرداخته و اخیرا برای بچه‌هایی که حضور فعال در مسجد داشتند اردوی مشهد با هزینه بسیار کم برگزار کرده است.

این روحانی فعال در مدارس نیز فعالیت دارد و سعی دارد دانش آموزان را تشویق به حضور در مسجد نماید و در این راستا سیاست‌های مختلفی برای جذب بچه‌ها به کار گرفته است؛ مثلا اینکه اردوهای درون شهری و برون شهری بسیاری را در ایام تابستان برای آنان برگزار کرده است.
آزادسازی زندانیان غیر عمد با کمک پایگاه بسیج مسجد از دیگر اقدامات قابل توجه حجت الاسلام خالوشاهان می‌باشد.
این طلبه دغدغه‌مند در زمینه جذب افراد به مسجد نیز تلاش‌هایی داشته و در این باره می‌گوید: رغبتی به صورت طبیعی از سوی عمده خانواده‌های محله برای حضور در مسجد وجود نداشت، اما با سیاست‌های تشویقی سعی در افزایش حضور آنان در مسجد داشتیم؛ مثلا به طراحی و برگزاری مسابقات خانوادگی پرداختیم و یا اینکه ارتباطات عاطفی خود را با اهالی محله افزایش دادیم به این صورت که وقتی اتفاقات مبارکی برای آنان رخ می‌داد، مثل اینکه بچه دار می‌شدند یا موفقیتی کسب می‌کردند برای عرض تبریک با هدیه به آن‌ها سر می‌زدیم و برای کسانی که از سفرهای زیارتی برمی‌گشتند، بنرهایی برای عرض زیارت قبول جلوی درب منازلشان نصب می‌کردیم و با این کارها سعی در برقراری ارتباطی صمیمی با خانوارها داشتیم تا آن‌ها را نسبت به حضور در مسجد ترغیب کنیم.
حالا این امام محله فعال درصدد است تا به جذب خانواده‌های فرهنگی محله بپردازد و بعد از شناسایی این خانواده‌ها، آنان را به حضور در مسجد ترغیب نماید تا مشکلات محله را با کمک و راهنمایی آنان رفع کند.
حاج آقا خالوشاهان با هدف حل مشکلات مردم به این امور می‌پردازد و می‌گوید: انجام کار خیر خودش به تنهایی یک هدف کلی محسوب می‌شود و اگر تلاش کنیم تا طعم شیرین مهربانی را به دیگران بچشانیم بدون شک آن‌ها هم مشتاق و راغب می‌شوند تا به نوعی دیگر طعم مهربانی را به دیگران بچشانند.
او در ادامه از اینکه مردم در هنگام مشکلات خود به او رجوع می‌کنند ابراز خرسندی می‌کند و می‌گوید: اینکه مردم در مشکلات خود به ما پناه می‌آورند و ما را رازدار و حلال مشکلات خود می‌بینند، بسیار ارزشمند است و از این اتفاق حس معنوی خوبی به انسان دست می‌دهد که باید تلاش کنیم به بهترین شیوه ممکن به این موهبت الهی پاسخ دهیم.

،

در دیگر رسانه ها ببینید:
وب سایت مهرواره محله همدل

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!