احیای مرکز نیکوکاری مسجد و ارائه خدمات به نیازمندانی که تحت حمایت هیچ نهادی نیستند

احیای مرکز نیکوکاری مسجد و ارائه خدمات به نیازمندانی که تحت حمایت هیچ نهادی نیستند
نعلبندی
0
۲۵ تیر ۱۴۰۲

رکود مرکز نیکوکاری مسجد و احیای آن یکی از دغدغه‌های مهم حاج آقای منصوری بود؛ امام محله شهرک باهنر کرمانشاه با کمک مردم و خیرین توانست به این مهم دست پیدا کند و خدمات ارزنده‌ای را به مستضعفان ارائه دهد. اکنون مرکز نیکوکاری مهر علوی مسجد، ۲۵۰ نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد، ۷۰ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی و ۷۰ نفر از نیازمندان دیگر را تحت حمایت خود قرار داده است.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام رسول منصوری متولد سال ۱۳۷۳ و اهل استان کرمانشاه که در مسجد النبی شهرک باهنر این شهرستان مشغول به فعالیت تبلیغی است؛ شهرکی که از پیروان فرق و مذاهب گوناگونی همچون شیعه و سنی و اهل حق در آن ساکن هستند.
این طلبه جوان حدود سه سال است که توفیق تبلیغ دین را یافته و قریب به یکسال است که در این شهرک فعالیت خود را آغاز کرده است‌ و پیش از این نیز در محله‌های دیگر کرمانشاه به فعالیت می‌پرداخت.
به دلیل‌ حاکم بودن فقر شدید در منطقه تبلیغی کنونی، اولین اقدام حاج آقا منصوری اشتغالزایی برای بانوان بوده و طی یکسال حضور خود در محله، سه دوره گلیم بافی در مسجد ویژه بانوان برگزار کرده تا بانوان بتوانند با آموزش این هنر، کمک خرج خانواده‌های خود باشند.
این روحانی دغدغه‌مند البته تنها هدفش متمرکز بر رفع فقر مالی نبوده، بلکه برای فقر فرهنگی منطقه نیز برنامه‌هایی را طرح ریزی کرده است که راه اندازی مهدکودکی در مسجد از جمله این اقدامات بوده است. در این مهد به بچه‌ها روخوانی قرآن، نحوه اقامه نماز و… آموزش داده می‌شود و در این راستا برای مادران نیز کلاس‌های سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود.
برگزاری ایستگاه‌های صلواتی در محله و برگزاری چندین دوره کتابخوانی و در نظر گرفتن هدایایی برای افراد، از دیگر اقدامات فرهنگی این امام محله بوده است.
او درصدد است در تابستان امسال کتابخانه‌ای را داخل مسجد راه اندازی کند تا علاوه بر جا انداختن فرهنگ کتابخوانی، نوجوانان و جوانان محله بتوانند از این ظرفیت‌ها برای افزایش دانش عمومی خود بهره گیرند.
حاج آقا منصوری همچنین نیازمندان منطقه را به سه گروه تقسیم کرده تا با این کار به نیازمندان به صورت هدفمند کمک رسانی کند؛ گروه نخست شامل نیازمندانی است که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و گروه دوم از کسانی هستند که تحت پوشش بهزیستی هستند و گروه سوم شامل نیازمندانی است که تحت حمایت هیچ نهادی قرار ندارند.

او با فعال کردن مرکز نیکوکاری راکد مسجد توانسته خدماتی را به مستضعفان ارائه دهد. مرکز نیکوکاری مهر علوی مسجد، اکنون ۲۵۰ نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد، ۷۰ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی و ۷۰ نفر از نیازمندان دیگر را تحت حمایت خود قرار داده است.
البته یک صندوق قرض الحسنه نیز در مسجد وجود داشت که به دلیل مشکلاتی همچون عدم بودجه کافی و همچنین عدم بازگرداندن مبالغ وام توسط وام گیرندگان کارش متوقف شده بود اما حجت الاسلام منصوری بنا دارد به زودی با استفاده از ضوابط قانونمندتر این صندوق را دوباره راه اندازی کند تا در شرایط کنونی جامعه یاریگر نیازمندان باشد.
این طلبه پویا پیگیر حل مشکلات اهالی محله نیز می‌باشد و کارهای آن‌ها را از ادارات مختلفی همچون شهرداری و بهزیستی و… پیگیری می‌کند به طور مثال روشنایی و آسفالت و نظافت محله که دچار مشکلاتی بود را با پیگیری از شهرداری برطرف نمود.
او اکنون در تلاش است تا در این محله پارکی ایجاد کند و در این راستا پیگیری‌هایی از شهرداری انجام داده و امید دارد این پیگیری‌ها به زودی به نتیجه دلخواه منجر شود.
ویزیت و دارو رایگان برای اهالی محل با رایزنی از پزشکان و پیگیری جهت برگزاری کلاس Na در مسجد جهت تشویق معتادین به ترک اعتیاد و بیان مضرات استفاده از مواد مخدر برای جوانان از دیگر اقدامات حاج آقا منصوری بوده است.
این امام محله فعال در راستای هدف خود از این دغدغه‌مندی و انجام اقدامات مختلف در سطح محله می‌گوید: هدف اصلی من هدایت مردم است و برایم فرقی ندارد که شخص پیرو چه آیین و فرقه‌ای‌است بلکه تنها هدف ما ترویج سبک زندگی اسلامی است؛ حتی اگر آیین و مذهب ما یکی نباشد مهم برایم این است که چارچوب اسلام در زندگی مردم رعایت شود.
او در رسیدگی به مشکلات مردم برایش فرقی نمی‌کند که فرد مورد نظر پیرو کدام آیین است و همواره نیتش بر جذب افراد است، البته برای ترغیب افراد به حضور در مسجد، برخی از کمک‌ها و حمایت‌های خود را به نمازگزاران مسجد اختصاص داده است.
حالا همین رفتارهای اوست که موجب شده تعدادی از افراد اهل تسنن نیز جذب مسجد شوند و نمازهای خود را به امامت حاج آقا منصوری در مسجد اقامه کنند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!