نگاهی به اقدامات امام پایگاه فرهنگی و اجتماعی؛

از مطالبه گری برای حل مشکلات شهری تا تأمین امنیت محله

از مطالبه گری برای حل مشکلات شهری تا تأمین امنیت محله
مجتبی عظیمی
0
۲۱ شهریور ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام ترکاشوند با بهره گیری از ظرفیت های مردمی به خصوص جوانان هم امنیت محله را تأمین کرده و هم با مطالبه گری مشکلاتی شهری و عمرانی محله رفع کرده است.
به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام محمد ترکاشوند امام پایگاه فرهنگی اجتماعی محله امامزاده عبدالله شهرستان ملایر است.
حجت‌الاسلام ترکاشوند ۲ سالی می‌شود که در این محله به خدمت‌رسانی به مردم در پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله مسجد صاحب‌الزمان(عج) مشغول است و قبل از آن نیز دو سال در روستای بیژن آباد فعالیت تبلیغی داشته است.

حجت‌الاسلام ترکاشوند با برنامه‌ریزی و شناسایی مشکلات و ظرفیت‌های محله و تشکیل کارگروه‌های مختلف سعی کرده است، باری از مشکلات این محله بردارد.
تأسیس مرکز نیکوکاری محله و تقسیم محل به ۶ قسمت در راستای فعالیت رسانی خدمت‌رسانی بهتر، از دیگر اقداماتی است که در این محله انجام‌ شده است.
حجت‌الاسلام ترکاشوند می‌گوید: با شبکه‌سازی در کوچه‌ها برای هر چند کوچه یک مسئول انتخاب شده است که رسیدگی به نیازمندان و توزیع مواد غذایی و کمک‌های معیشتی در بین صد خانوار تحت پوشش مسجد با همکاری آن ها انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام ترکاشوند در مناسبت‌های مختلف با همراهی گروه جهادی و مسئولان این محله‌ها به آن‌ها رسیدگی می‌کند. در ایام کرونا نیز تعداد زیادی بسته‌های در بین محرومین توزیع‌ شده است.

تأمین جهیزیه برای یک دختر نیازمند انجام‌ شده و در کمک‌رسانی به مردم و نیازمندان، خیرین و مردم محله پای‌ کار هستند.

حجت‌الاسلام ترکاشوند برای محله برنامه‌های فرهنگی متنوعی تدارک دیده است؛ چهارشنبه‌ شب‌ها گفت‌وگوی چهره به چهره و برنامه کتاب‌خوانی با محوریت مسجد در خیابان انجام می‌شود؛ طرحی که مورد استقبال همشهریان عزیز قرار گرفته و محور بحث در این جلسات مباحث مهدویت و امام زمان(عج) است.

در برنامه‌ای دیگر که دوشنبه‌ شب‌ها برگزار می‌شود، جلسات مباحثه شبهات است و این جلسات علمی داخل مسجد و با دعوت از اساتید برگزار می‌شود.

او می‌گوید: اعتقاد داریم بیشتر معضلات محله، فرهنگی است و باید این برنامه‌ها تقویت شوند و حجت‌الاسلام ترکاشوند این برنامه‌ها را با محوریت و مسئولیت جوانان و نوجوانان تدارک دیده و به‌طور مستمر برگزار می‌شوند.

حجت‌الاسلام ترکاشوند اهل مطالبه گری است و از مسئولان نیز مطالبه گری کرده تا مشکلات محله را سامان ببخشد؛ مشکل روشنایی کوچه‌های محله طرحی بود که نیاز به اصلاح داشت و باعث اذیت شده بود، با پیگیری‌های او ۸۰ چراغ‌ برق که نیاز به تعمیر و روشنایی داشت تعمیر شد و کوچه‌ها و محله‌های بن‌بست که مشکل تاریکی داشت، حالا از نعمت روشنایی برخوردارند.

ساخت یک‌خانه برای پیرزنی نیازمند نیز انجام‌ شده و با همراهی گروه جهادی خانه قبلی تخریب و بازسازی شد و خانه دیگری نیز در دست تعمیر قرار دارد. بخشی از هزینه‌ها از طریق خیرین تأمین شد و شهرداری و مردم نیز وقتی دیدند یک روحانی پای‌ کار است همه به کمک آمدند.

حجت‌الاسلام ترکاشوند در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز تعدادی از معتادین را به کمپ‌های ترک اعتیاد فرستاده و با حمایت از خانواده آن‌ها زمینه را برای ترک کرده بهتر فراهم کرده است همچنین تعدادی از معتادین نیز با کمک مسجد در خانه ترک کرده‌اند.

پیشگیری از طلاق و ایجاد صلح و آشتی در بین زوج‌های که اختلاف دارند نیز صورت گرفته و در زمینه امنیت بخشی به محله نیز حجت‌الاسلام ترکاشوند قدم‌های خوبی برداشته است و ارتباط خوب این امام محله با اقشار مختلف مردم و جوانان زمینه را برای امن‌تر شدن محل فراهم کرده و او از ظرفیت جوانان برای این امنیت بخشی استفاده کرده است.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!