تمام نکاتی که در سند ملی مسجد آمده است

تمام نکاتی که در سند ملی مسجد آمده است
مجتبی عظیمی
0
۲۰ مهر ۱۴۰۲

نسخه نهایی سند ملی مسجد که از سوی سازمان تبلیغات اسلامی تدوین شده است، در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، تدوین «سند ملی مسجد»، عطف به ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور به سازمان تبلیغات واگذار شد و این سازمان نیز کار را به بنیاد هدایت واگذار کرد.

از سوی بنیاد بنیاد هدایت، ۱۲ مرحله نگارش و اصلاح این سند صورت گرفت تا در نهایت نسخه نهایی برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد. این سند هم‌اکنون در شورا درحال بررسی است و روند پایانی خود را سپری می‌کند.

حجت‌الاسلام سیدناصر میرمحمدیان متن سند پیشنهادی سازمان تبلیغات اسلامی را در کانال شخصی خود منتشر کرده است. در این سند ذیل بخش اهداف آمده است: راهبری یکپارچه و هوشمند مساجد کشور، حضور روحانی شایسته در مساجد کشور، تقویت ویژگی مردمی‌بودن و استقلال مساجد، ایجاد دسترسی مناسب به مسجد در سراسر ایران،‌ توسعه دانش و ابزار‌های بومی حکمرانی محلی با محوریت مساجد و احیای کارکرد‌های مسجد آمده است.

تشکیل قرارگاه مسجد جامعه‌پرداز، راه‌اندازی اتاق وضعیت مسجد جامعه‌پرداز (سامانه اتاق وضعیت و مرکز اتاق وضعیت)،‌ راه‌اندازی مراکز/ رشته‌های تخصصی امامت و حکمرانی محلی، راه‌اندازی مسجد ـ مدرسه علمیه در سراسر کشور، آموزش عمومی طلاب برای تصدی جایگاه امامت جماعت، مسجد و محله، آموزش طلاب حین ورود به جایگاه امامت (آموزش کوتاه‌مدت)، برگزاری دوره‌های توانمندسازی حضوری برای امامان مستقر، راه‌اندازی سامانه‌های توانمندساز (سامانه تجربه نگار، سامانه تأمین محتوا، سامانه آموزش مجازی و سامانه مشاوره)، تشکیل شبکه راهیاری در سه سطح منطقه‌ای، استانی و شهرستانی و … از اقدامات پیش‌بینی شده در سند برای رسیدن به این اهداف است.

متن کامل این سند را بخوانید. سند ملی مسجد پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسمیت خواهد داشت.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!