با همت حجت الاسلام ایمانی صورت گرفت؛

همدل شدن اهالی محل برای رونق بخشی به مسجد

همدل شدن اهالی محل برای رونق بخشی به مسجد
مجتبی عظیمی
0
۲۸ فروردین ۱۴۰۲

مسجد به عنوان کانون و مرکز فعالیت‌های مذهبی و اسلامی به شمار می‌رود و می‌تواند تأثیر بسزایی در ارتقای فرهنگ محله‌ها داشته باشد که همدلی و همفکری اهالی محله برای رونق و بارور شدن فعالیت‌های این مرکز عبادی بسیار مؤثر است. حاج آقا ایمانی با تلاش خود و با ایجاد این همدلی در میان اهالی محله و با هم فکری و مشورت آنان و پایگاه‌ بسیج، سعی در رونق‌بخشی به مسجد تبلیغی خود داشته است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام محمد ایمانی امام جماعت مسجد جواد الائمه(ع) محله شیخ شهاب الدین شهرستان اهر از استان آذربایجان شرقی است.
او در سال ۹۴ در جهت پیشبرد اهدافش که توسعه فعالیت‌های مسجد بود، مجموعه‌ای را تشکیل داد که متشکل از نخبگان محله و هیئت امنای مسجد و فرماندهان پایگاه بسیج بود که در آن با هم افزایی و هم فکری آنان توانست این مسجد را به یکی از مساجد تراز این شهرستان تبدیل کند.
این مسجد درآمد چندانی ندارد و با گرمی دل‌های مؤمنین و مشارکت آنان در فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی با هدف مشترک‌شان که توسعه فعالیت‌ها و فرهنگ سازی محله اسلامی است، این موفقیت حاصل شده است.

تشکیل کارگروه فرهنگی مسجد

از جمله فعالیت‌های این مسجد علاوه بر برپایی نماز جماعت، تشکیل کارگروه فرهنگی که متشکل از اعضای هیئت امنا و پایگاه بسیج خواهران و برادران است و در جهت تببین مسائل تربیتی و اخلاقی برای نوجوانان و جوانان گام بر می‌دارند.
حاج آقا ایمانی با برگزاری و گرامیداشت مناسبت‌های مذهبی و ملی در مسجد و دعوت از سخنرانان مطرح استان و شهرستان و تبیین مسائل روز جامعه برای جوانان در آگاهی آنان نسبت به مسائل گوناگون اهتمام دارد.
او همچنین با معرفی کتاب صعود ۴۰ ساله که پیرامون دستاوردهای انقلاب اسلامی است به تبیین مباحث این کتاب ارزشمند و مفید برای جوانان می‌پردازد و سعی در تربیت نسلی انقلابی دارد.
این امام محله دغدغه مند در برخی جلسات سخنرانی‌اش در ماه مبارک رمضان به جای سخنرانی، دقایقی را به معرفی و بیان زندگی نامه شهدای مدافع حرم می‌پردازد که این طرح با استقبال خوب جوانان مسجد روبه رو شده است.

تبدیل مسجد به پایگاهی اجتماعی

مساجد از گذشته تاکنون علاوه بر اینکه مرکز عبودیت و نیایش بوده، در زمینه اجتماعی نیز فعالیت‌های مؤثری در این مکان صورت می‌گرفته است و این پایگاه مردمی همواره مأمنی برای رفع اختلافات و مشکلات مردم محله نیز بوده است.
حجت الاسلام ایمانی نیز در این راستا آگاهی دادن به خانواده‌ها کلاس‌های مختلفی را در مسجد برگزار کرده است که آموزش‌های این کلاس‌ها در زمینه‌های مختلفی همچون، جلوگیری از فروپاشی خانواده‌ها، طلاق، اعتیاد و مسائل بهداشتی و آرامش روانی است که با دعوت از روانشناسان و مشاوران صورت می‌گیرد.

برپایی سفره‌های احسان در مسجد

دستگیری از مستمندان و کمک به نیازمندان از خصلت‌های زیبای مؤمنین است که در آیات و روایات هم به آن تأکید شده است. این امام محله پرتلاش با برپایی سفره‌های احسان در مسجد و شناسایی خانواده‌های کم برخوردار و نیازمند محله در زمینه معیشتی به آنان کمک می‌کند.
او همچنین با افتتاح صندوق قرض‌الحسنه‌ای که با سود کم و شرایط آسانی به مردم وام اعطا می‌کند، توانسته خدمتی به نیازمندان محله داشته باشد.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!