خاطره یک امام محله از برکات فعالیت‌های مسجدی؛

امام محله‌ای که برای جلب رضایت خانواده مقتول، امام حسین را واسطه قرار داد

امام محله‌ای که برای جلب رضایت خانواده مقتول، امام حسین را واسطه قرار داد
مجتبی عظیمی
0
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

حجت الاسلام قراگوزلو امام محله‌ای در شهر ازندریان از توابع شهرستان ملایر استان همدان است که امامت مسجد امام حسین(ع) محله بالا را بر عهده دارد. ارتباط و تعامل خوب او با اهالی محله زمینه ساز حل مشکلات و کاهش آسیب‌های اجتماعی شده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام حمید قراگوزلو حدود دو سال و نیم در مسجد امام حسین(ع) محله بالا مشغول به فعالیت است؛ مسجدی که پیش از این روحانی و امام نداشت.

در این شهر ۶ مسجد فاقد روحانی وجود دارد و تنها در چند مسجد امام جماعت فعالیت دارد؛ بنابراین این امام محله همه هم و غمش ایجاد ارتباط میان این مساجد با اهالی محله است.

او از اوایل طرح امین به عنوان مبلغ فعالیت خود را در ارتباط با کودکان و نوجوانان آغاز کرد و در قالب مدارس و هیئت های مذهبی، فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خوبی را در پیش گرفت.

پس از برگزاری مراسم اعتکاف در سال گذشته که با حضور ۴۵ تن از آقایان و ۷۹ نفر از بانوان و ۴۰ نوجوان در مسجد انجام شد، این امام محله، معتکفین و اهل محل را در بسیاری از طرح ها و برنامه ها مشارکت داد و برنامه های متنوع نیز تأثیرات مثبتی به خصوص در میان نسل امروز داشت.

شکل گیری کلاس ها و حلقه‌های معرفتی در جهت ارتقای آگاهی اهالی و نوجوانان و جوانان در ارتباط با مقابله با آسیب های اجتماعی یکی از رویکردهای مهم این امام محله است.

برنامه هایی که از طریق رسانه های ملایر و سازمان تبلیغات بازتاب خوبی داشته است و حتی مسئولیت‌های اجتماعی فراوانی را برای اهالی به وجود آورده است.

یکی از خاطرات خوبی که در ذهن حجت الاسلام قراگوزلو، نقش بسته است، ماجرای رضایت گرفتن از خانواده مقتول برای جوانی بود که بر اثر یک اشتباه دچار قتل شده بود و ۵ سال در زندان به سر می‌برد؛ او دسته عزاداری امام حسین(ع) را به محله آن ها برد و خانواده مقتول نیز به احترام دسته عزای اهل بیت(ع) از قصاص گذشتند.

در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی، او تعدادی از معتادان را به صورت رایگان به کمپ فرستاده است؛ همچنین با توجه به اینکه طلاق یکی از آسیب های جدی در منطقه است، یک سری کارگاه‌های فصلی و دوره ای را برگزار نماید تا مانع از فروپاشی خانواده ها گردد.

ارتباط تنگاتنگ با مدارس و اولیاء و دانش آموزان و برگزاری کلاس های تربیتی نیز آثار مثبتی در کاهش آسیب‌ها در حیطه نوجوانان داشته است؛ یکی از ابتکارات این امام محله تبیین عاقبت و آسیب جسمی و روحی شمر خمر برای نوجوانان و جوانان بود که تا حد زیادی به آنها آگاهی لازم در جهت دوری از این آسیب اجتماعی داشته است.

تأسیس هیئت انصار الحجه ویژه نوجوانان و برپایی اردو و اجرای طرح های مختلف در مدارس هر یک برکات خاص خود را داشته است، اما یکی از رویکردهای مهم وی مقابله با سنت های غلط در ازدواج است که درصد بالایی از مشکلات ازدواج وابسته به چنین سنت‌هایی است.

شناسایی نیازمندان در جهت دریافت وام از طریق خیرین و همراهی مؤسسه خیریه ای در مسجد و تأمین بسته های معیشتی و خرید چندین تبلت برای دانش آموزان به منظور تحصیل غیر حضوری و پیگیری زمین برای ساخت منزل برای نیازمندان با همراهی کمیته امداد، گوشه ای از فعالیت های این امام محله با همراهی مردم است.

همچنین از طریق یکی از خیرین که در صنعت پوشاک تهران پیشگام است، موفق شد در جهت تهیه و توزیع پوشاک میان نیازمندان نیز گام هایی بردارد، از طرفی پیگیری تسهیلات اشتغال و ۴۰ وام برکت برای اهالی در جهت کارآفرینی از دیگر فعالیت های اوست.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!