امام محله ای که دغدغه تربیت دینی کودکان دارد

امام محله ای که دغدغه تربیت دینی کودکان دارد
مجتبی عظیمی
0
۲۸ اسفند ۱۴۰۱

حجت الاسلام مقبلی طلبه ای جوان که برای اثرگذاری روش های تربیتی مشوق هایی را نیز برای بچه ها در نظر گرفته است مثلا والدینی که از اخلاق و رفتار فرزندان خود راضی باشند جوایزی به آنها اهدا می کند.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، مسعود مقبلی طلبه جوانی است که از سال ۸۹ کار تبلیغ را از مدارس و دانشگاه و بعد از ۲ سال وقفه از مسجد ابوالفضل (ع) عنایت آباد شهر جیرفت آغاز کرده و اکنون قریب ۴ ماه است که امام محله مسجد المهدی (عج) کهوروئیه است.

او که دانش آموخته رشته روانشناسی گرایش مشاوره است پس از حضور در مسجد المهدی (عج) اولویت فعالیت ها و برنامه های خود را بر مباحث تربیتی و قرآنی قرار می دهد.

این امام محله سعی کرده تا سیره تربیتی امام سجاد (ع) را به والدین و فرزندان آموزش دهد. او می گوید؛ امام سجاد (ع) همزمان سه روش تربیتی را به کار برده است و من نیز این مهم را دنبال می کنم.

به گفته حجت الاسلام مقبلی؛ او با روش های عملی سعی کرده تا کودکان، نوجوانان و جوانان را با مباحث تربیتی آشنا کند، به طور مثال تاکید دین بر احترام والدین است و او از بچه ها می خواهد که با دست بوسی والدین ضمن احترام به جایگاه آنها قدردان زحمات والدین خود نیز باشند.

این طلبه جوان برای اثرگذاری روش های تربیتی مشوق هایی را نیز برای بچه ها در نظر گرفته است مثلا والدینی که از اخلاق و رفتار فرزندان خود راضی باشند جوایزی به آنها اهدا می کند.

او می گوید؛ همچنین به بچه ها مسئولیت پذیری یاد می دهد و پس از آن بچه ها سه روز فرصت دارند تا در منزل وظایفی که بر عهده دارند را انجام داده و گزارش آن را در کلاس تربیتی مسجد ارائه دهند.

به گفته این طلبه جوان؛ والدین آنها از کلاس های تربیتی راضی هستند و او در کنار مباحث تربیتی به سلامت جسمی و تقویت روحیه شادی و نشاط بچه ها نیز توجه دارد و بر اساس علایق بچه ها کلاس های ورزشی برای آنها برگزار می کند.

حجت الاسلام مقبلی می گوید؛ دوره های مشاوره فرزند پروری و مهارت افزایی زوجین از دیگر فعالیت های تربیتی او در مسجد المهدی (عج) است. او می گوید؛ استقبال خانواده ها از این دوره ها بسیار خوب است و بر بهبود روابط زوجین نیز تأثیرگذار بوده است.

به گفته حجت الاسلام مقبلی؛ شناسایی آسیب های اجتماعی محله و برنامه ریزی برای جلوگیری و کاهش این آسیب ها از اهدافی است که او دنبال می کند. او می گوید؛ در زمینه حل و فصل اختلافات خانوادگی و تحکیم بنیان خانواده ها و همچنین معرفی جوانان برای ازدواج نیز فعالیت دارد و اولین جشن ازدواج آسان را همزمان با نیمه شعبان امسال با پیوند مهدوی دو جوان مسجدی برگزار کرده است.

حجت الاسلام مقبلی می گوید؛ هر کجا احساس کند اهالی محله برای رفع مشکلات خود نیاز به کمک دارند وارد عمل می شود. یکی از کارکردهای مسجد تراز اسلامی فعالیت در حوزه اجتماعی است و حالا دوره های تربیتی و مشاوره حجت الاسلام مقبلی موجب شده تا در نهضت بازگشت به مساجد، کارکرد اجتماعی مسجد المهدی( عج) نمود بیشتری پیدا کند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!