روایت یک امام محله؛

جشن تولدهایی که بچه‌ها را پابند مسجد کرده است

جشن تولدهایی که بچه‌ها را پابند مسجد کرده است
مجتبی عظیمی
0
۱۱ خرداد ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام اصغر ادریسی یکی از امامان محلات اصفهان است که با برگزاری جشن تولد برای کودکان و استعدادیابی از نوجوانان در مسجد گروه تئاتر تشکیل داده است.
همه ما دوست داریم فرزندانمان خوشبخت و سعادتمند باشند اما همانطور که انسان ها غالبا به نیاز های مادی بیشتر از نیازهای معنوی توجه دارند ممکن است در رفع نیازهای معنوی کم‌تر بکوشند و توجه کنند در حالی که توجه به نیازهای معنوی به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است و یکی از وظایف ما آشنا کردن فرزندان ما معارف الهی است .
به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام ادریسی امام یکی از محلات اصفهان است که در مسجد امیرالمؤمنین(ع) این شهر سعی بر آشنایی کودکان و نوجوانان این محله با معارف الهی داشته که به بیان روایت در این زمینه پرداخت و گفت: در کنار مسجد بوستانی وجود دارد که یک روز در مسیر مسجد به آنجا مراجعه کردم و شاهد بازی و شوق و هیجان کودکان زیادی شدم و نوجوانان هم با دیدن یک روحانی در بوستان عکس العمل نشان دادند.
با خود به این فکر می کردم که چرا باید بوستان کنار مسجد پر از این کودکان و نوجوانان باشد ولی مسجد با کمترین فاصله از این بوستان خالی از وجود آن ها باشد، چرا باید انرژی آنها فقط در بوستان صرف شود باید چاره ای می اندیشیدم تا پای کودکان و نوجوانان به بهترین نحو به مسجد باز شود.
یکی از راه‌های رسیدن به این هدف مهم که خود مورد تأکید است، آشنا کردن فرزندان با اهل‌بیت(علیهم السلام) و ایجاد محبت آنان است تا موجبات سعادت و خوشبختی آنان را فراهم کنیم ، یاد کلامی از امام صادق(ع) افتادم که فرمودند ؛ فرزندان‌تان را با محبت ما آشنا کنید قبل از اینکه دشمنان آنها را شکار کنند.
جلسه ای با شورای فرهنگی مسجد برگزار کردیم و در نتیجه دعوتنامه‌هایی آماده کرده و به منزل تمام کودکان و نوجوانان اطراف مسجد فرستادیم و آنها را به مسجد دعوت کردیم.
بعد از دعوت از بچه ها بیشتر آنها به مسجد آمدند و در مرحله اول عکسی از آنها تهیه شد و در بنر بزرگی چاپ و در دیوار مسجد نصب شد و کمد جایزه ای در مسجد تعبیه کردیم و هر کدام از آنها با شرکت در نماز جماعت امتیاز و جایزه می‌گرفتند .
برنامه دیگری که در مسجد برای آنها تدارک دیده شد برگزاری جشن تولد در مسجد برای آن ها بود که با استقبال ویژه و گرم خانواده ها رو به رو شد و یا آذین بستن مسجد جشنی در خور مسجد برای آنها گرفته می‌شد.
طرح بعدی طرح جمع آوری مواد بازیافتی بود. از خانواده ها خواستیم در صورت عدم نیاز مواد بازیافتی را تحویل ما دهند و ما با درآمد حاصل دستگاه ویدئو پروژکتور خریداری و سینمای مسجدی راه اندازی کرده و در این سینما هفته ای دو فیلم برای بچه ها به نمایش در می آید.
همه این ها برنامه هایی بود که بسیار مورد توجه کودکان و نوجوانان بود و باعث جذب آن ها به مسجد شد .
ولی وقتی استعداد آن ها در زمینه های مختلف را دیدم به فکر استعدادیابی از آنها افتادم، با این کار گروه تئاتر مسجد را تشکیل داده و این گروه در شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)در سراسر مساجد شهر به اجرای برنامه پرداختند و موفق به اخذ رتبه برتر شهرستان و رتبه برتر استان در جشنواره هنرهای بچه های مسجد شدند.

با همه این برنامه ها دیگر مسجد محلی برای ریش سفیدان و پیر غلامان نبود و روزانه صد نوجوان دختر و پسر در مسجد حضور پیدا کرده و تا حدودی مشکلات حل شده بود و یاد آیه مبارکه که فرمود اگر یک نفر را هدایت کنی گویی یک ‌امت را هدایت کرده ای افتادم. لازم به یاد آوری است که امروزه وظیفه همه ما تربیت نسل نوجوان و کودک است و باید به این مهم دست پیدا کنیم .

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!