حجت الاسلام ماندگاری:

نقش مسجد در امید افزایی/ مسجد ماکت کوچکی از حکومت اسلامی است+صوت

نقش مسجد در امید افزایی/ مسجد ماکت کوچکی از حکومت اسلامی است+صوت
مجتبی عظیمی
0
۰۵ آبان ۱۴۰۱
حجت الاسلام ماندگاری مسجد را نمونه کوچکی از حکومت اسلامی دانست و گفت: ما از مساجد غفلت کرده ایم و باید با امید افزایی و نشان دادن سرمایه های امید افزا در جامعه مسجد را به کانون امید افزایی در جامعه تبدیل کنیم.
به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری عضو هیئت امنای بنیاد هدایت امروز در جمع راهیاران منطقه ای و استانی بنیاد هدایت در نشست «شهید زاهدلویی» که در سالن جلسات مالامیری قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت جمعی از زائرین عملیات تروریستی حرم احمدبن موسی علیه السلام به تبیین نقش و وظیفه مردم و مسئولان در پیشگیری از حوادثی مانند اغتشاشات اخیر پرداخت و گفت: نمی توان در مشکلات جامعه تنها مسئولان را مقصر دانست و نقش افراد، خانواده ها و اقشار مختلف مردم را نادیده گرفت.
وی ادامه داد: فرافکنی و یا به گردن گرفتن همه تقصیرها صحیح نیست و طبق فرمایش امام باقر علیه السلام برای تحلیلِ مشکل، لازم است تقسیم تقصیر شود و هر شخص یا گروهی سهم خود را در ایجاد مشکل بپذیرد.
عضو هیئت امناء بنیاد هدایت ضمن اشاره به آیه «لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا ما آتاها» ابراز داشت: هر کس به اندازه ظرفیت خود مسئولیت دارد و باید پاسخ گوی وظایف خود باشد و تفاوت تنها در مقدار مسئولیت و تکالیفی است که به عهده هرکس گذاشته می شود.
وی ادامه داد همه ما مسئولیم و مردم باید باور کنند، در اتفاقات نقش دارند و هرکس به اندازه توان و وظیفه خود باید در اصلاح امور تلاش کند و باید باور کنیم که تک تک مردم هم در پیشرفت ها و همه در مشکلات جامعه نقش دارند و باید احساس مسئولیت کنند.
مسجد مدل کوچک حکومت اسلامی در محله است
حجت الاسلام ماندگاری به نقش ویژه مسجد در پیشگیری از فتنه ها و مشکلات اشاره و افزود: ما سنگر مسجد را خالی کرده ایم و مسجد خانه سالمندان شده است؛ برای حل مشکل فتنه ها و بسیاری از مشکلات باید مساجد پر شوند، مساجد باید به مسجد تراز تبدیل شوند؛ مسجد تراز، ده ها کارکرد دارد که می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات جامعه باشد و در حقیقت مسجد مدل کوچک حکومت اسلامی است که باید به جایگاه خود برسد.
مسجد باید کانون امید افزایی شود
حجت الاسلام ماندگاری نا امیدی را ریشه بی تحرکی و عامل بسیاری از مشکلات دانست و افزود: بزرگترین رسالت ما برای پرکردن مساجد، امیدافزایی است و مساجد باید کانون امید افزایی شوند.
وی تبیین سرمایه های امید افزای دین وظیفه ائمه جماعات و مساجد برشمرد و گفت: قرآن سه سرمایه امیدافزا به مردم معرفی می کند. اولین سرمایه امید افزای ما در جامعه نقشه و راهنماست و قرآن و عترت مسیریاب های مسیر ما هستند و دین اسلام پاسخ گوی همه نیازهای مردم است، جامعه ای که امام و پیشوا و راهنما دارد، نباید نا امید شود.
وی با اشاره به آیه شریفه « فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ» شرط استفاده از قرآن و عترت را پرسش قبل از عمل دانست و بیان داشت: ما باید پیش از اینکه کار اشتباهی را مرتکب شویم باید به سراغ دین برویم، نه در زمانی که کار از کار گذشته است.
حجت الاسلام ماندگاری دومین سرمایه امید افزای جامعه را توکل و توسل دانست و افزود: قرآن کریم می فرماید« مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ» هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد و در آیه دیگری می فرماید« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ» ای اهل ایمان، از خدا بترسید و به سوی او وسیله جویید. توکل به خدا و توسل به اهل بیت دومین عامل امید افزایی در جامعه است.
وی اولین شرط توکل و توسل را تلاش و کوشش دانست و افزود: اولین شرط استفاده از توکل و توسل حرکت است؛ تا مردم حرکت نکنند و خدا برکت نمی دهد، مردم باید تلاش کنند تا به نتیجه برسند.
حجت الاسلام ماندگاری رعایت حدود الهی و شکر گزاری را دو شرط دیگر توکل و توسل عنوان کرد و گفت: اگر تنها نیمه خالی لیوان را دیدیم ناامید می شویم ولی با نگاه به توانایی ها و دارایی های معنوی خود در جامعه امید افزایی کنیم.
تبیین مفهوم ولایت در جامعه
حجت الاسلام ماندگاری سومین عامل امید افزا در جامعه را تضمین آینده روشن دانست و بیان داشت: خدا تضمین داده که آینده مال شماست؛ قرآن کریم می فرماید «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»؛ رهبر معظم انقلاب نیزمی فرماید «آینده روشن است». ظهور قطعی است ولی قابل تعجیل و قابل تأخیر است؛ ظهور پذیرنده، رزمنده و فرمانده می خواهد و این ما هستیم که باید آمادگی برای ظهور را فراهم کنیم.
عضو هیئت امناء بنیاد هدایت با تأکید بر اینکه در عصر غیبت، دین خدا و احکام آن باید اجرا شود و برای اجرای آن کسی بهتر از فقیه عادل جامع الشرایط نمی تواند رهبری جامعه را به عهده بگیرد، بیان داشت: باید مفاهیم اساسی و در رأس آن ولایت در جامعه تبیین شود؛ امام جماعت شعبه ای از ولایت امر و ولایت فقیه در محله است؛ اگر مردم ولایت را فهمیدند و به درستی تبیین شد پای کار می آیند و اگر ما در تبیین ولایت کوتاهی کردیم، باعث بروز مشکلات در جامعه خواهد شد.
false استاد ماندگاری
نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!