این امام محله عامل پیوند جوانان با مسجد شد

این امام محله عامل پیوند جوانان با مسجد شد
مجتبی عظیمی
0
۲۹ فروردین ۱۴۰۳

جوانی دوران پُر فراز و نشیبی است و در هر بُرهه آن خطراتی در کمین نشسته که اگر به موقع به داد آن نرسیم ممکن است تباه شود، اما اگر با کمی مُمارست به دنیای آنان ورود پیدا کنیم باعث می‌شود در مسیر رشد و تعالی قرار گیرند و احساس مقبولیت کنند.

حاج آقای غدیری از جمله کسانی است که از طریق دریچه میل مخاطب جوان و با هدف جذب آنان به مسجد اقدام به برگزاری کلاس های ورزشی در طبقه فوقانی مسجد کرده و از این طریق زمینه ساز تشکیل هیئت برای آنها شده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام نعمت الله غدیری، متولد سال ۱۳۶۰، امام جماعت مسجد امام رضا(ع) روستای فریزی از توابع استان خراسان رضوی است. او مدت ۱۱ سال سابقه فعالیت های تبلیغی را در کارنامه خود دارد.

این روحانی دغدغه مند برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد، با توجه به علاقه و نیاز آنان در این زمینه، اقدام به برگزاری کلاس‌های مختلف ورزشی در طبقه فوقانی مسجد کرده که توأم با آن مباحث اخلاقی و دینی را هم توسط مربیان به آنان منتقل می‌کند و به این طریق، زمینه ساز تشکیل هیئت جوانان و نوجوانان منتظران حضرت مهدی(عج) شده و فعالیتهای این هیئت به گونه‌ای است که تمامی هماهنگی کارهای هیئت، اعم از دعوت از سخنرانان و مداح، یا پیگیری مساعدت های مالی و …توسط خود اعضای هیئت که غالبا جوانان زیر ۱۸ سال سن دارند و تعدادی بالغ بر ۳۰ نفر هستند انجام می‌شود.

از آنجائی‌که اگر به جوانان بها داده شود و مورد تکریم و مقبولیت قرار بگیرند، تمام تلاششان را در جهت موفقیت و پیروزی به کار می‌بندند، این جوانان ورزشکار مسجدی، پس از مدتی فعالیت در این محیط معنوی، در مسابقات قرآنی فدراسیون ورزشی که در شهر مشهد مقدس برگزار شد،حائز رتبه و مقام در سطح استان شدند.

مسجد،به عنوان اصلی ترین پایگاه اسلامی نقش بسزایی در تعاملات اجتماعی دارد، حاج آقای غدیری، علاوه بر فعالیت‌هایی همچون نماز جماعت و برپایی مراسمات مذهبی که در این پایگاه انجام می‌دهد، با دیدار و صله رحم از اهالی روستا حس همدلی و ارزشمندی برای آنان ایجاد می‌کند. او به همراه شریکه الامام و هیئت امنای مسجد به منازل ساکنین این روستا می‌رود و از نزدیک مشکلات آنان را بررسی و مرتفع می‌کند.


این سرکشی و تعامل فقط برای افراد مسجدی نیست، کسانی که در برنامه های مسجد و نماز جماعت مشارکت ندارند و حتی سابقه بدی و شرارت در محل دارند،هم شامل این دیدارها می‌شوند، به طور مثال چند سال پیش حاج آقای غدیری به همراه هیئت امنای مسجد به منزل یکی از اهالی محل که معروف بود از اراذل و اوباش است رفته و این فرد تحت تأثیر این منش مؤمنانه قرار گرفته و گفته با اینکه ۲۰ سال است در همسایگی مسجد هستم تا بحال روحانی مسجد به منزلم نیامده است، این دیدار که نه توبیخ و نه امر و نهی ای در آن بوده، باعث شد این فرد خیلی از آن مشکلات گذشته را دیگر در محل ایجاد نکند.

این روحانی پر تلاش در زمینه دستگیری از نیازمندان هم فعالیت های قابل توجهی انجام داده است، او از سال ۹۴ فعالیت در مرکز نیکوکاری صاحب الزمان (عج) را به صورت محدود آغاز کرده و از سال ۹۸ به کمک خیرین، هیئت امنا و بسیج و دهیاری این مرکز را گسترش داده و مرکزی هم تحت پوشش کمیته امداد بنام مرکز نیکوکاری کریم اهل بیت (ع) راه اندازی کرده که در آن ۲۰۰ مددجو تحت پوشش قرار دارند. در این مراکز علاوه بر کمک های مالی و توزیع بسته های معیشتی، در زمینه مشاوره خانواده که جزو مسائل مهم و کارآمد این منطقه است، هم فعالیت‌های مؤثری انجام شده است.

در سال ۹۴ که این روحانی پر تلاش در مسجد صاحب‌الزمان(عج) مشغول فعالیت بوده، زمینی وقف شده را که ۱۱ سال بلاتکلیف مانده را سامان داده و در سه طبقه ساختمان ساخته و هم اکنون پیگیر ساخت زمینی ۲۰۰ متری در مسجد امام رضا(ع) می باشد که از آن برای خانه عالم و دارالقرآن قرار است استفاده شود.
همچنین به همت پیگیری های این روحانی فعال، توسط خیرین، زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر برای احداث مدرسه و هنرستان در این روستا در نظر گرفته شده که بزودی شاهد ساخت این پروژه نیز خواهیم بود.

این روحانی دلسوز، هدف از انجام این فعالیت های خیرخواهانه را تربیت نسلی انقلابی و دینی می داند و می گوید: کارهایی که انجام می دهیم برای رضای خدا و دل خودمان است، در مسجد هم گفتم، این بچه هایی که به مسجد می آیند، مانند بچه های خودم هستند، همانطور دلسوزانه آنها را راهنمایی می‌کنم و با آنها تعامل دارم، فرقی هم نمی کند فرزند مهندس باشد یا رفتگر، هر دو برایم عزیز و محترمند و به دیگر افراد مسجدی هم توصیه کرده ام که با جوانان و نوجوانان خوب برخورد کنند و به آنها تندی نکنند، اگر با آنها بد رفتار شود همین جوان را ۲۰ سال دیگر باید التماسش کنی که به مسجد بیاید، دغدغه مهم من اینست که جوانان به مسجد بیایند، الان به لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) در هنگام نماز و دعا و سخنرانی، این جوانان حضور فعال دارند. باشد که مورد رضایت آقا صاحب الزمان (عج) قرار گیرد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!